Ευρωβόλει 2023: Πρωταγωνιστής ο Μούχλιας παρά την ήττα της Εθνικής απέναντι στην Τουρκία

Δεν συνδυάστηκε με νίκη η καλύτερη εμφάνιση της Εθνικής ανδρών στο φετινό Ευρωβόλεϊ, καθώς η Τουρκία επικράτησε με 3-1 σετ και πήρε το πρώτο της θετικό αποτέλεσμα στον Δ’ όμιλο που διεξάγεται στο Ισραήλ.

Ελλάδα, Πορτογαλία, Τουρκία και Ρουμανία έχουν από μία νίκη μέχρι στιγμής στο Τελ Αβίβ και η γαλανόλευκη δίνει την Κυριακή 3/9 (17.00 ΕΡΤ-3) το πιο κρίσιμο παιχνίδι απέναντι στους Ρουμάνους που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό τη πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Αν και η Τουρκία ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με δύο κόντρα επιθέσεις του Μίρζα Λαγκούμτζια προηγήθηκε με 5-2. Με μπλοκ του Μάρκου Γαλιώτου και άσσο του Ραφαήλ Κουμεντάκη η Εθνική μας ομάδα ισοφάρισε σε 11-11 και λίγο αργότερα με δύο σερί κόντρα επιθέσεις του τελευταίου περάσαμε μπροστά με +2 (15-17). Τα καλά σερβίς του Γιώργου Πετρέα συνεχίστηκαν και με νέο άσσο η διαφορά πήγε στους 4 (15-19). Η Τουρκία μείωσε σε 20-22 μετά από λάθος των Ελλήνων διεθνών αλλά ο Ράπτης πήρε στη πλάτη του τις τελευταίες επιθέσεις και διαμόρφωσε το 22-25.

Με την ίδια δυναμική που τελείωσε το πρώτο σετ ξεκίνησε και το δεύτερο η Εθνική μας ομάδα και με κόντρα επίθεση του Μούχλια προηγηθήκαμε με 13-16.Με άσσο του Γκουλμέζογλου η Τουρκία έφερε το σετ στα ίσια (17-17) αλλά ο Ράπτης με μπλοκ έδωσε ξανά προβάδισμα δύο πόντων στην Ελλάδα (17-19). Όμως η Τουρκία έκανε την αντεπίθεσή της και με επίθεση του Γκουρμπούζ έφτασε πρώτη στο σετ μπολ (24-22). Ο Μούχλιας μείωσε (24-23) και στη συνέχεια ο Τζούριτς με μπλοκ έφερε την ισοφάριση (24-24). Ο Μούχλιας σέρβιρε στο φιλέ (25-24) και στη συνέχεια έχασε την κόντρα για να τελειώσει το σετ με 26-24.

Με ανεβασμένη την ψυχολογία από την κατάκτηση του δευτέρου σετ, η Τουρκία μπήκε καλύτερα στο τρίτο και απέκτησε νωρίς προβάδισμα, εκμεταλλευόμενη τα λάθη του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος. Ο Ντάντε Μπονιφάντε πέρασε στο παιχνίδι για πρώτη φορά στο φετινό Ευρωβόλεϊ τον Γιώργο Τζιουμάκα, ενώ ντεμπούτο στη διοργάνωση έκανε και ο Σπύρος Χάκας. Η διαφορά έφτασε στο +7 για τους Τούρκους (20-13), αλλά δύο σερί πόντοι του Χάκα και ένα μπλοκ του Πετρέα έφεραν το σετ στο 21-17. Ο Τζουλιάνι κάλεσε τάιμ άουτ για να χαλάσει τον ρυθμό της Ελλάδας και το σετ τελείωσε με 25-19 μετά από επίθεση του Έκσι πάνω στο φιλέ.

Σε θρίλερ εξελίχθηκε το 4ο σετ, με την Ελλάδα να βρίσκεται κοντά στο να το κατακτήσει. Από το 12-10 μέχρι και το 21-21 οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με την ισοφάριση να έρχεται με άσσο του Γιώργου Πετρέα. Ο Τζούριτς στην επόμενη φάση σταμάτησε τον Σούμπασι αλλά το τσάλεντ του Τζουλιάνι έδειξε επαφή στο φιλέ από τον διεθνή κεντρικό, με τον Μούχλια να ισοφαρίζει αμέσως μετά για το 22-22. Η Τουρκία πέρασε μπροστά με 23-22, ο Μπονιφάντε κάλεσε τάιμ άουτ αλλά στην επόμενη φάση ο Πρωτοψάλτης δεν κατάφερε να σπάσει το τριπλό μπλοκ των Τούρκων για το 24-22. Ο Μπονιφάντε πήρε τσάλεντζ το οποίο έδειξε επαφή των Τούρκων στο φιλέ, όμως η μπάλα είχε ήδη βρει στο τάραφλεξ. Ο Πρωτοψάλτης με στοπ πάνω στο φιλέ μείωσε σε 24-23, αλλά ο Άντις Λαγκούμτζια στην επόμενη φάση διαμόρφωσε το 25-23 για το 3-1 σετ της Τουρκία.

Τα σετ: 31 (22-25, 26-24, 25-19, 25-23) σε 120′. Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 4 άσσους, 60 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και της Τουρκίας προήλθαν από 5 άσσους, 56 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Για την Εθνική Ανδρών ο Μούχλιας ήταν για άλλο ένα παιχνίδι ο πρωταγωνιστής και πρώτος σκόρερ του αγώνα με 21 (18/36 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), ο Τζούριτς κέρδισε 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ), ενώ ο Κουμεντάκης πρόσθεσε άλλους 10 με (8/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ.-16% άριστες).