Επικράτησε ο εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο Πανθρακικός σε φιλική αναμέτρηση του Άρη Πετεινού

Τη νίκη με σκορ 2-1 πανηγύρισε ο Πανθρακικός επί του Άρη Πετεινού στο Κικίδιο στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας για τις δύο ομάδες.

Η ομάδα της Κομοτηνής ήταν εξαιρετική το πρώτο ημίχρονο παρά τον πολύ δυνατό αέρα που δυσκόλευε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών και πήρε προβάδισμα με σκορ 2-0 χάρη στο γκολ του Χρήστου Γιαννακιτσίδη στο 6ο λεπτό και Χρήστου Βάσκου στο 37ο.

Οι Ξανθιώτες ανέβασαν την απόδοσή τους στην επανάληψη, δημιούργησαν αρκετές και ευκαιρίες και μείωσαν το σκορ με τον Ραφαήλ Μελισσόπουλο στο 70ο λεπτό, για το τελικό 2-1 στη φιλική αναμέτρηση.

Οι δύο προπονητές Γιάννης Αποστολίδης και Τάσος Νεοφυτίδης έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα και ετοιμάζονται για τις επόμενες φιλικές αναμετρήσεις, με τον Πανθρακικό να φιλοξενείται στην Χρυσούπολη στις 19 Αυγούστου και τον Άρη Πετεινού να παίζει με τη Βιστωνίδα εντός έδρας στις 23 Αυγούστου.