Βαλκανικό Στίβου 2023: 10η η Δήμητρα Τσουκαλά στα 100 μέτρα, θα λάβει μέρος και στην μικρή σκυταλοδρομία με την Εθνική

Το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Στίβου Ανδρών Γυναικών ξεκίνησε σήμερα το πρωί στην πόλη Κράλιεβο της Σερβίας.

Στην πρώτη σειρά των 100 μέτρων έτρεξε η Δήμητρα Τσουκαλά του ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής που τερμάτισε 4η με 11.87 (0,4) και κατέλαβε την 10η θέση στο σύνολο των δύο σειρών.

Την παρουσία της στη διοργάνωση ολοκλήρωσε και η Ραφαέλα Σπανουδάκη που ήταν έβδομη στη σειρά της με 11.85 κι έμεινε εκτός τελικού στη ανάλυση του φώτο φίνις, αφού με τον ίδιο χρόνο προκρίθηκε η Βουλγάρα Κρίστερν Ραντοκάνοβα.

Η Σπανουδάκη κατέλαβε την ένατη θέση στο σύνολο, μια θέση πάνω απο την Τσουκαλά. Οι δυο τους πάντως θα αγωνιστούν και με την Εθνική Σκυταλοδρομίας 4×100.

Το πρόγραμμα άνοιξε με τη σφυροβολία των Ανδρών με τον Χρήστο Φραντζεσκάκη να αναδεικνύεται νικητής με 74,62 μ. επίδοση που σημείωσε στην έκτη του προσπάθεια. Ο αθλητής του Κωστή Παπαμαρκάκη την Πέμπτη αγωνίστηκε στη Σλοβακία κι από εκεί ταξίδεψε στη Σερβία για να κάνει έναν ακόμη αγώνα πριν το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Ο ένατος πέρυσι στη διοργάνωση του Όρεγκον είχε ακόμη έγκυρες βολές στα 71,89 μ., 74,24 μ., 72,35 μ. και 73,05 μέτρα. Δεύτερος ήταν ο Σεργκέι Μαργκέιβ με 73,52 μ. και τρίτος ο Τούρκος Οκάν Μπαλτσατσί με 73,34 μέτρα. Ο Μιχάλης Αναστασάκης ήταν τέταρτος στον σημερινό αγώνα με 73,24 μ., που πέτυχε στην πέμπτη βολή του. Ο αθλητής του ΑΛέξανδρου Παπαδημητρίου είχε ακόμη προσπάθειες στα 71,29 μ., 72,24 μ., 72,27 μ. και δύο άκυρες βολές.

Πολύ καλή παρουσία έκανε η Δήμητρα Γναφάκη που με τη νίκη στα χαμηλά εμπόδια με 56.45 φαίνεται να ..κλείδωσε θέση στο Παγκόσμιο της Βουδαπέστης. Η αθλήτρια του Μιχάλη Μανουσάκη έκανε καλό αγώνα κι έδειξε σε καλή κατάσταση ενόψει του κορυφαίου αθλητικού γεγονότος της χρονιάς.

Η Νικολέτα Ραφαϊλάκη βελτίωσε για μία ακόμη φορά το ρεκόρ της τρέχοντας αυτή τη φορά τα 3.000 μ. στιπλ σε 10.10.90 επίδοση που της έδωσε την πέμπτη θέση. Η νεαρή είχε ρεκόρ 10.20.79 από το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Στο ίδιο αγώνισμα η Ισαβέλλα Κοτσαχείλη ήταν έβδομη με 10.25.79. Η αθλήτρια μπαίνει σταδιακά στο φινάλε της σεζόν έχοντας νωρίτερα κάνει καλές παρουσίες.

Ο Γιάννης Νυφαντόπουλος έκανε πολύ καλή κούρσα στον προκριματικό των 100 μ., όπου τερμάτισε πρώτος σε 10.39 (0,7) δίχως καμία πίεση και ρίχνοντας ρυθμό στα τελευταία μέτρα Ο έμπειρος σπρίντερ έδειξε πως το απόγευμα θα κυνηγήσει χρόνο κάτω από το φετινό του 10.30. Ο Νίκος Παναγιωτόπουλος ήταν τέταρτος στην τρίτη προκριματική σειρά με 10.71 (0,8) και ολοκλήρωσε τον αγώνα του.

Στο 10αθλο ο Δραμινος Άγγελος – Τζανής Ανδρέογλου ξεκίνησε με ατομικό ρεκόρ στα 100 μ. με 10.87 (0,7) και συνέχισε με 7,01 μ. στο μήκος. Ο Άρης Περιστέρης σημείωσε 11.42 (1,8) στα 100 μ. κι έπειτα 6,87 μ. (-0,8) στο μήκος.