Βαλκανικό Πρωτάθλημα Νέων Ορεστιάδας: Έξι ελληνικά ζευγάρια έφτασαν μέχρι τις θέσεις 5-8

Πλησίασε στην εξασφάλιση νέων μεταλλίων η ελληνική πλευρά, στην πρώτη ενότητα του Σαββάτου στο 30ο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης της Ορεστιάδας, όμως αυτή τη φορά δεν υλοποίησε τον στόχο της.

Στα διπλά συγκεκριμένα, συνολικά έξι ζευγάρια της έφτασαν στα καθοριστικά ματς για πέρασμα στην τελική 4άδα και άρα τις θέσεις του βάθρου, κανένα όμως δεν έκανε το επόμενο βήμα. Οι περισσότερες ήττες πάντως, κρίθηκαν πολύ δύσκολα, ενώ σίγουρα οι θέσεις 5-8 με τρία δίδυμα στις κορασίδες (Άντζελα Νούρε/Βασιλική Μπουλά, Άλκηστις Κασίμη/Μαύρα Κοντοπούλου και Στέλλα Μαυροματάκη/Χριστίνα Τζενίδη), δύο στους παίδες (Γιώργος Κοσμάς/Γιάννη Κούτρα και Κώστας Φάκαρος/Γιάννης Κιοσελόγλου) και ένα στους εφήβους (Αλέξανδρος Μαδέσης/Στάθης Μανωλόπουλος) είναι αποτέλεσμα, που μπορεί να κρατήσει η ελληνική αποστολή και ν’ αναζητήσει τρόπους βελτίωσης στο αγώνισμα εν όψει και του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Το Βαλκανικό πρωτάθλημα στο γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς» συνεχίζεται με τα κυρίως ταμπλό του απλού (όπου τα νοκ άουτ παιχνίδια πλέον γίνονται με το σύστημα του καλύτερου των 7 σετ) και θα κλείσει με όλους τους τελικούς των ατομικών αγωνισμάτων την Κυριακή 02/07.

Το διπλό εφήβων είχε ταμπλό των «16». Ο Αλέξανδρος Μαδέσης και ο Στάθης Μανωλόπουλος είχαν δύσκολο έργο από την αρχή μέχρι να κάμψουν τους Σέρβους Βέζμαρ/Πάβλοβιτς με 3-1 σετ (12-10, 9-11, 11-6, 11-8). Στην 8άδα τέθηκαν αντιμέτωποι με τους δυνατούς Βούλγαρους Βελίτσκοφ/Ντιμιτρόφ (αριστερόχειρας με δεξιόχειρα), που είναι 3οι στα seeding. Βρέθηκαν πίσω 0-2, αλλά φαινόταν ότι ήταν «μέσα» στο παιχνίδι σε όλη τη διάρκειά του. Πράγματι εκεί που οι γείτονες αντιμετώπισαν σωστά τον συνδυασμό επίθεσης και άμυνας βρήκαν τις δικές τους λύσεις. Με σωστή τακτική ισοφάρισαν κι επιπλέον απέκτησαν ουσιαστικό προβάδισμα με 5-2 στο 5o  σετ. Οι Βούλγαροι αντέδρασαν και ισοφάρισαν γρήγορα, το σετ πήγε στο 9-9, όπου οι διεθνείς μας δεν αξιοποίησαν το σερβίς τους και αποκλείστηκαν (10-12, 8-11, 11-9, 11-7, 9-11)

Στην ίδια κατηγορία οι Αλέξανδρος Αλεξόπουλος/Γιάννης Αναστασιάδης αποκλείστηκαν στον 1o γύρο από τους Σέρβους Σέπα/Νίνκοβιτς με 3-1 σετ (9-11, 9-11, 11-6, 7-11). Οι Διονύσης Τιμαμόπολος/Κωνσταντίνος Μηλικούδης έχασαν από τους Τούρκους Ντουρσούν/Ισίκ με 3-0 σετ, πάντως στάθηκαν εξαιρετικά (12-14, 14-16, 8-11).

Στο διπλό νεανίδων έγιναν αρχικά τρεις προκριματικοί αγώνες. Στον έναν από αυτούς μετείχαν η Κατερίνα Αλεξούδη και η Δήμητρα Πετσίβα. Αντιμετώπισαν τις Λόβριτς/Σούμπασιτς από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη και με ήττα 3-0 σετ έμειναν εκτός ταμπλό (12-14, 2-11, 9-11).

Οι Λεμονιά Γκαϊντατζή/Στέλλα Τζαρίδου κοντραρίστηκαν γερά στον 1ο γύρο με τις Σέρβες Γκβοζντένοβιτς/Ράντακ. Προηγήθηκαν δύο φορές, αλλά λύγισαν στο φινάλε με 3-2 σετ (11-6, 9-11, 11-7, 8-11, 9-11). Η Χρυσή Φωτιάδου με την Ευαγγελία Μεραμβελλιωτάκη είχαν επίσης σκληρή αναμέτρηση με τις Βουλγάρες Πέρσοβα/Φίλτσεβα. Πήραν το 1ο  σετ, αλλά έχασαν τα υπόλοιπα στο όριο για το 3-1 (11-8, 9-11, 9-11, 13-15).

Στο διπλό παίδων είχαμε επίσης ταμπλό των «16». Οι Κώστας Φάκαρος/Γιάννης Κιοσελόγλου απέκλεισαν τους Βόσνιους Μουράτοβιτς/Κοζούλ με 3-0 σετ (11-5, 11-2 11-8) και μετά «έπεσαν» πάνω στο 1ο φαβορί, τους Ρουμάνους Πόνταρ/Ιστράτε. Απέκτησαν προβάδισμα, μετά είχαν σετ μπολ για το 2-1, ώσπου λύγισαν με 3-1 σετ (11-9, 5-11, 11-13, 4-11).

Ο Γιώργος Κοσμάς και ο Γιάννη Κούτρα περίμεναν αρχικά αντίπαλο από το Qualification1. Συνάντησαν τους Νικολάε/Στόιτσκοφ από τη Βουλγαρία και τους ξεπέρασαν με 3-1 σετ (11-3, 7-11, 11-4, 11-9). Για την είσοδο στα μετάλλια αντιμετώπισαν τους Κριβοκάπιτς/Ράντονιτς από το Μαυροβούνιο. Μπορεί να γνώρισαν την ήττα με 3-0, αλλά ήταν πιεστικοί σε όλη τη διάρκεια και είχαν τη δυνατότητα για κάτι ουσιαστικό (8-11, 9-11, 8-11).

Οι Κωνσταντίνος Αλεξούδης/Πέτρος Λιώτσης αποκλείστηκαν στον 1ο γύρο από τους Βούλγαρους Σμιντ/Ντιμιτρόφ με 3-0 σετ (9-11, 4-11, 6-11).

Στο διπλό κορασίδων και τον γύρο των «16» οι Άντζελα Νούρε/Βασιλική Μπουλά έκαμψαν πολύ δύσκολα στον 1ο γύρο τις Σέρβες Χαβέλα/Βάντζο με 3-2. Με σετ στην παράταση βρέθηκαν 2-0 μπροστά, μετά έγινε το 2-2 και τελικά η νίκη στο κόντρα σετ (12-10, 13-11, 5-11, 3-11, 11-7). Στην 8άδα δεν είχαν με το μέρος τους τις πιθανότητες απέναντι στις ισχυρές Ρουμάνες Τζίφκου/Μπεάζου και αποκλείστηκαν με σκορ 3-0 (7-11, 7-11, 9-11)

Η Άλκηστις Κασίμη και η Μαύρα Κοντοπούλου απέκλεισαν στις «16» τις Πέτκοβα Μιλτάνοβα από τη Βουλγαρία με 3-0 σετ (12-10, 11-6, 11-8). Ακολούθως έπαιξαν για τα μετάλλια με τις Λεσίνσκαγια/Σίρεακ από τη Μολδαβία, που είχαν συναντήσει και στο ομαδικό και ηττήθηκαν 3-2 σε συναρπαστικό ματς. Πρέπει να σταθούμε σε σημεία του αγώνα ωστόσο, γιατί όσο ευμετάβλητα κι αν είναι τα πράγματα στην επιτραπέζια αντισφαίριση υπάρχουν φορές που χάνονται ματς …μέσα από τα χέρια. Ο

ι πρωταθλήτριες Ελλάδας του αγωνίσματος προηγήθηκαν 2-1 στα σετ και 9-6 κι έχασαν καρφί σε πολύ ψηλή μπαλιά. Στο καθοριστικό 5ο σετ δημιούργησαν νέα διαφορά με 8-4, μετά είχαν ματς μπολ και είδαν την τύχη να τους γυρνά πάλι την πλάτη με «σόρι» των αντιπάλων, με καρφί άουτ, με δικό τους χαμένο σερβίς πριν την παράταση!!! Η εξέλιξη 11-7, 8-11, 11-8, 9-11 και 11-13. Ενδεικτικό βέβαια της αξίας των αθλητριών από τη Μολδαβία (μία με αμυντικό στυλ παιχνιδιού και μία με «δοντάκι» στο backhand) είναι ότι νωρίτερα απέκλεισαν με 3-0 σετ το 1ο φαβορί, τις Βούγιοβιτς/Σέμπεκ από το Μαυροβούνιο.

Οι Στέλλα Μαυροματάκη/Χριστίνα Τζενίδη είχαν γερή αναμέτρηση στον 1ο γύρο με τις Γιοβάντσκα/Στογιάνοβσκα από τη Β. Μακεδονία. Προηγήθηκαν με 2-0 σετ, δέχτηκαν την ισοφάριση και τελικά επικράτησαν με οριακή διαφορά στο 5ο σετ (12-10 11-4, 2-11, 10-12, 11-9). Στα προημιτελικά τέθηκαν αντιμέτωπες με το 2ο φαβορί, τις Τουρκάλες Ντεμίρ/Σίμσεκ και ηττήθηκαν φυσιολογικά με 3-0 σετ ( 5-11, 8-11, 5-11).