Βαλκανικό Πρωτάθλημα Νέων Ορεστιάδας: Χάλκινη η Εθνική Ομάδα Παίδων με πέντε νίκες και μόλις μια ήττα, στην 5η θέση οι Κορασίδες

Στη διάκριση της κατάκτησης του χάλκινου μεταλλίου στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης της Ορεστιάδας έφτασε την Πέμπτη η Εθνική Ομάδα Παίδων.

Στο κλειστό γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς» ολοκληρώθηκε πρώτη χρονικά στο ομαδικό η κατηγορία Under 15 και η Ελλάδα κατάφερε ν’ ανέβει στο τρίτο σκαλί του βάθρου ύστερα από πορεία, που περιλάμβανε 5 νίκες και 1 ήττα. Αυτή η ήττα ήρθε στις λεπτομέρειες από την Τουρκία στα ημιτελικά με 3-2, όμως η ομάδα πήρε το μετάλλιο, που άξιζε απόλυτα με εμφατική νίκη 3-0 κόντρα στη Σερβία στο ματς για τις θέσεις 3-4.

Λίγη ώρα αργότερα οι κορασίδες ολοκλήρωσαν την προσπάθειά τους στην 5η θέση του ομαδικού. Έκλεισαν με δύο νίκες τους αγώνες τους και σαφώς έδειξαν κι εκείνες με τις αξιόλογες εμφανίσεις τους ότι είχαν τη δυνατότητα για καλύτερο πλασάρισμα. Αργότερα το βράδυ τελειώνουν τους αγώνες τους οι έφηβοι, που παλεύουν για το χρυσό μετάλλιο με την Τουρκία και οι νεάνιδες παίζοντας για τις θέσεις 5-6.

Η ΠΟΡΕΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΩΝ ΣΤΑ ΝΟΚ ΑΟΥΤ

Τα νοκ άουτ ματς άρχισαν το πρωί για τα δύο συγκροτήματα. Από νωρίς έκαναν την εμφάνισή του και ντόπιοι αθλητές και άλλοι φίλοι του αθλήματος για να εμψυχώσουν όλες τις ομάδες μας με ιαχές, σημαίες και τύμπανα! Οι παίδες κυνήγησαν το καλύτερο με τσαγανό και αγωνιστική ποιότητα κι έφτασαν σε επιτυχία δείχνοντας ότι μπορούν να καταφέρουν κάτι ουσιαστικό και στο επικείμενο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Συνολικά είχαν 5 νίκες και 1 ήττα. Στον Γιώργο Κοσμά και τον Γιάννη Κούτρα στηρίχτηκε κυρίως ο κόουτς Κωνσταντίνος Κωστόπουλος, εξαιρετικά συμπλήρωσαν την ομάδα ο Κώστας Φάκαρος και ο Πέτρος Λιώτσης. Ο Κοσμάς έκανε καταπληκτικό διήμερο κι έβγαλε το ομαδικό χωρίς ήττα!

Για να μπει αρχικά στην 4άδα του Βαλκανικού πρωταθλήματος (κι έπειτα από την πρωτιά χτες στο γκρουπ) η εθνική μας χρειάστηκε να κάμψει με 3-2 σε συγκλονιστικό προημιτελικό το Μαυροβούνιο. Έχανε 1-0 και 2-1 κι επικράτησε με οριακό σκορ στο φινάλε (3-2 σετ και 12-10 στους πόντους).

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Μαυροβούνιο 3-2:
Γιάννη Κούτρα-Στέφαν Ράντονιτς 1-3 (13-11, 4-11, 5-11, 5-11)
Γιώργος Κοσμάς-Γιάκσα Κριβοκάπιτς 3-2 (6-11, 11-5, 5-11, 11-2, 11-8)
Κούτρα/Κοσμάς-Ράντονιτς/Κριβοκάπιτς 2-3 (8-11, 11-6, 11-8, 9-11, 9-11)
Κούτρα-Κριβοκάπιτς 3-2 (7-11, 11-6, 11-9, 6-11, 11-5)
Κοσμάς-Ράντονιτς 3-2 (11-8, 10-12, 8-11, 11-8, 12-10)

Ακολούθησε νέο «θρίλερ», το οποίο δεν είχε, αυτή τη φορά, ευτυχή κατάληξη για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Στα ημιτελικά ήρθε ήττα από την Τουρκία με 3-2. Οι λεπτομέρειες του ματς βγήκαν υπέρ των γειτόνων, οι οποίοι σημειωτέον στηρίζονται σε δύο σπουδαία ταλέντα μικρότερης ηλικίας, τα οποία πριν από λίγες ημέρες ανέδειξαν (μαζί με δύο κορίτσια) την Τουρκία πρωταθλήτρια Ευρώπης στο ομαδικό κάτω των 13 ετών. Δύο σπουδαίες νίκες σημείωσε ο Κοσμάς, η μία με ανατροπή από 0-2 σετ. Πολύ κρίσιμο ήταν το διπλό, που κρίθηκε για τους Τούρκους με 4 σετ να λήγουν με οριακή διαφορά!

Αναλυτικά η εξέλιξη του ημιτελικού Τουρκία-Ελλάδα 3-2:
Γκορκέμ Οτσάλ-Γιάννη Κούτρα 3-1 (4-11, 12-10, 11-7, 11-9)
Κενάν Καχραμάν-Γιώργος Κοσμάς 2-3 (11-6, 11-7, 7-11, 6-11, 2-11)
Οτσάλ/Καχραμάν-Κοσμάς/Κούτρα 3-1 (13-15, 12-10, 11-9, 11-9)
Οτσάλ-Κοσμάς 0-3 (6-11, 7-11, 5-11)
Καχραμάν-Κούτρα 3-0 (11-9, 11-8, 11-6)

Στο ματς με τη Σερβία η Ελλάδα είχε τις πιθανότητες ελαφρώς με το μέρος της και δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία ν’ ανέβει στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Έχοντας τις λύσεις σε όλες τις στιγμές πίεσης το ίδιο δίδυμο επιβλήθηκε με 3-0 και ήρθε η 3η θέση. Η Σερβία σήμερα είχε νικήσει 3-1 τη Βουλγαρία στα προημιτελικά και μετά έχασε 3-0 από τη Ρουμανία.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Σερβία-Ελλάδα 0-3:
Μπόρισλαβ Ράγιτς-Γιάννη Κούτρα 1-3 (11-9, 7-11, 8-11, 9-11)
Νεμάνγια Μάρκοβιτς-Γιώργος Κοσμάς 1-3 (12-10, 6-11, 4-11, 7-11)
Ράγιτς/Μάρκοβιτς-Κοσμάς/Κούτρα 1-3 (11-6, 10-12, 4-11, 9-11)

Η ΠΟΡΕΙΑ ΤΩΝ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΣΤΑ ΝΟΚ ΑΟΥΤ

Η εθνική ομάδα των κορασίδων είχε προκριθεί ως 2η από τον όμιλό της και μπήκε στα νοκ άουτ με μία αλλαγή στη σύνθεση. Στον προημιτελικό με τη Μολδαβία ο κόουτς Δημήτρης Παπαδημητρίου είχε δεύτερη παίκτρια την Κασίμη και στον πάγκο την Μπουλά, που αγωνίστηκε χτες στο γκρουπ. Η Μολδαβία διέθετε και αθλήτρια με αμυντικό στυλ παιχνιδιού, αλλά τη ζημιά έκανε η αριστερόχειρας Σίρεακ, που επίσης χρησιμοποιεί ένα κομπίνα-λάστιχο. Η Ελλάδα προηγήθηκε 1-0, όμως κάμφθηκε με 3-1 κι έμεινε εκτός 4άδας

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Μολδαβία 1-3:
Μαύρα Κοντοπούλου-Ίνα Λεσίνσκαγια 3-0 (11-8, 11-4, 11-2)
Άλκηστις Κασίμη-Εκατερίνα Σίρεακ 0-3 (7-11, 5-11, 3-11)
Κοντοπούλου/Κασίμη-Λεσίνσκαγια/Σίρεακ 1-3 (11-4, 6-11, 7-11, 10-12)
Κοντοπούλου-Σίρεακ 0-3 (7-11, 4-11, 6-11)

Συνεχίζοντας για τις θέσεις 5-8 η εθνική μας είχε εύκολη επικράτηση απέναντι στο Κόσοβο. Σκορ 3-0 χωρίς να χαθεί σετ.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Κόσοβο 3-0:
Μαύρα Κοντοπούλου-Αγιόλα Μπεχούλι 3-0 (11-8, 11-2, 11-3)
Βασιλική Μπουλά-Ταϊμπέ Ρούλι 3-0 (12-10, 11-8, 11-4)
Άλκηστις Κασίμη/Κοντοπούλου-Ματσίρ Σόγιεβα/Ρούλι 3-0 (11-5, 11-7, 11-3)

Στο τελευταίο ματς κατάταξης ήταν αντίπαλος η Βουλγαρία. Εδώ πήρε την ευκαιρία της μοναδικής συμμετοχής στο ομαδικό η Στέλλα Μαυροματάκη, ενώ χρησιμοποιήθηκαν και οι τέσσερις αθλήτριές μας. Ύστερα από ισορροπημένο αγώνα τριών ωρών το ελληνικό σύνολο επικράτησε με 3-2 και κατέλαβε την 5η θέση.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Βουλγαρία-Ελλάδα 2-3:
Ανίτα Πέτκοβα-Στέλλα Μαυροματάκη 2-3 (9-11, 9-11, 11-5, 11-7, 9-11)
Βέντα Νιάζιεβα-Άλκηστις Κασίμη 3-2 (8-11, 5-11, 13-11, 11-7, 11-8)
Νίνα Νικόλοβα/Νιάζιεβα-Μαύρα Κοντοπούλου/Βασιλική Μπουλά 2-3 (8-11, 10-12, 11-2, 12-10, 7-11)
Πέτκοβα-Κασίμη 3-1 (10-12, 11-5, 11-8, 12-10)
Νιάζιεβα-Μαυροματάκη 1-3 (10-12, 9-11, 11-8, 8-11)