Πανελλήνιο Κολύμβησης ΑμεΑ: Επτά χρυσά και δύο ασημένια μετάλλια οι αθλητές του Ηρόδικου Κομοτηνής

Πραγματοποιήθηκε και φέτος το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης ΑμεΑ για το 2023 στις 27 και 28 Μαΐου με τη συμμετοχή και αθλητών και αθλητριών από την ομάδα του Ηρόδικου.

Συγκεκριμένα, ο Δημήτρης Καρυπίδης και ο Νίκος Κοντού στη κατηγορία S1 κατέκτησαν στα αγωνίσματα 50μ και 100μ ύπτιο 2 χρυσά μετάλλια και 2 ασημένια αντίστοιχα επιβεβαιώνοντας τα όρια για το Παγκόσμιο του Μάντσεστερ αλλά και για τους Παραολυμπιακούς Αγωνες του 2024 στο Παρίσι. Ο Κωσταντίνος Κρέτσης στη κατηγορία S4 κατέλαβε 3η θέση στο 50μ ελεύθερο.

Αλλά και οι αθλήτριες του συλλόγου έκαναν πολύ καλή εμφάνιση. Αναλυτικότερα, η Ευθυμία Γκουλή στη κατηγορία της SB8 κατέκτησε την 1η θέση στο αγώνισμα 100μ πρόσθιο όπως και στο αγώνισμα 50μ ελεύθερο στην κατηγορία S9 κατέλαβε πάλι την πρώτη θέση με τρομερή απόδοση και έτοιμη για τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού το 2024.

Από τις μικρές αθλήτριες του συλλόγου, η Μαρίνα-Νικολέτα Λαζαρίδου στο αγώνισμα 400μ ελεύθερο, 100μ. ελεύθερο και 50μ. ελεύθερο κατέκτησε την 1η θέση στην κατηγορία S8 και στην ηλικιακή της κατηγορία 16-18, κάνοντας τρομερή εμφάνιση. Τέλος, η Αρετή Σπυρίδου πέρασε αξιολόγηση (classification) και πήρε τη κατηγορία S1 και είχε την ευκαιρία να έρθει σε επαφή με μια τόσο μεγάλη διοργάνωση όπως είναι το Πανελλήνιο σε τόσο μικρή ηλικία 10-11 αγωνιζόμενη στα 50μ ύπτιο και 50μ ελεύθερο.