ΕΣΠΕΘΡ: Πρωταθλήτρια Γυναικών η Γαία Δράμας! Ήττα στον μικρό τελικό για τον Ερμογένη Ξάνθης!

Η Γαία Δράμας είναι η πρωταθλήτρια Γυναικών στην ΕΣΠΕΘΡ, ενώ ο Ερμογένης Ξάνθης βγήκε τέταρτος στο Final 4

Η Γαία Δράμας είναι η νέα πρωταθλήτρια Γυναικών στην ΕΣΠΕΘΡ που κατέκτησαν την πρώτη θέση στο final 4 του πρωταθλήματος Γυναικών του Δ ομίλου της Β’ Εθνικής 2022-2023 και μέσω αγώνων μπαράζ θα διεκδικήσει από την περιφέρεια μας την άνοδο στην Α2 εθνική κατηγορία.

Η Γαία Δράμας επικράτησε στα ημιτελικά του Final 4 που διεξήχθη στην Κοιλάδα Αγίων Αναργύρων στις Σέρρες με 3-1 σετ (29-27, 25-17, 17-25, 25-11) των Αμαζόνων Μαΐστρου δίνοντας την, την ευκαιρία να πάει στο τελικό και εκεί να επικρατήσει με 3-1 σετ του Πανσερραϊκού κατακτώντας έτσι τη πρώτη θέση.

Στο μικρό τελικό του Final 4 είχαμε ένα συναρπαστικό ματς, αφού οδηγήθηκε στο «τάι μπρέικ», όπου και τελικά επικράτησε με 3-2 σετ οι Αμαζόνες Μαΐστρου επί του Ερμογένη κατακτώντας την τρίτη θέση και παίρνοντας το χάλκινο μετάλλιο ενώ ο Ερμογένης βγήκε τέταρτος.