Πανελλήνιο Νεανίδων: Ηττήθηκε από τον Ανδρογέα και παίζει για την 7η θέση με τον Προμηθέα η Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης

Ο Ανδρογέας για την 4η μέρα του 37ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νεανίδων νίκησε με 62-51 την Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης και αύριο απέναντι στον Ολυμπιακό Βόλου θα παλέψει για την πέμπτη θέση στη διοργάνωση.

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό και ανατροπές… To 18-8 υπέρ της ομάδας της Αλεξανδρούπολης στο 6ο λεπτό μετατράπηκε σε 21-18 για τον Ανδρογέα που έτρεξε στο παρκέ και πίεσε την αντίπαλό του. Μάλιστα το επιμέρους σκορ που έτρεξε η κρητική ομάδα ήταν 26-4 γεγονός που της έδωσε αέρα 12 πόντων στο ημίχρονο (34-22).

Η Ολυμπιάδα χάρη στην ευστοχία της στα τρίποντα έφερε το παιχνίδι στους τρεις πόντους (36-33, 23’30’’), όμως ο Ανδρογέαw με ένα σερί 15-3 ξέφυγε με 51-36 (27’). Η κρητική ομάδα στη συνέχεια κράτησε τη διαφορά φτάνοντας στη νίκη με 62-51.

Διαιτητές: Δικταπανίδης, Ιωάννου, Καψιώχας

Δεκάλεπτα: 14-18, 34-22, 54-39, 62-51

ΓΑΣ ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ (Σηφομιχελάκης): Καζάκη 3, Γαλανάκη 11(1), Γιαπιτζόγλου 17(3), Τζανετή 11(1), Χαλεπάκη 7, Μηλιαρά 9(1), Τσαγκαράκη 2, Μουρτζάκη, Βαρδαβά 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γιαβρίδης): Χονδρού Ε.3, Χονδρού Δ. 11(3), Τσελιπιώτη 16(3), Χονδρού Α.16(4), Καράμπελα, Οζέν 5(1), Πασναγίδου, Πατσάλη, Γραμμενίδου.