ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Πάλεψε για την ανατροπή αλλά ηττήθηκε από την «Σάντα» ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Την ήττα με 73-62 από την Αγία Βαρβάρα γνώρισε ο Εθνικό Αλεξανδρούπολης στο πλαίσιο του πρώτη ημιτελικού της β’ φάσης του ανδρικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Oι γηπεδούχοι μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια και με εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 9 πόντων στην 1η περίοδο (25-16).

Η Αγία Βαρβάρα συνέχισε να κυριαρχεί στην αναμέτρηση και με ακριβώς το ίδιο σκορ στην 2η περίοδο (25-16), ανέβασε τη διαφορά στο +18 και το 50-32 στο ημίχρονο.

Μετά το 25ο λεπτό ο Εθνικός έβγαλε αντίδραση και κατέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους στο 30′ (58-48), διαφορά που μειώθηκε ακόμα παραπάνω στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου για το 58-53 στο 33′.

Ωστόσο οι γηπεδούχοι διατήρησαν καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού το υπέρ τους προβάδισμα και σε συνδυασμό με την ενέργεια που ξόδεψε ο Εθνικός για να γυρίσει ένα ματς των 20 πόντων στους 5, έφτασαν στη νίκη και το 1-0 στη σειρά.

Πρώτος σκόρερ για την Αγία Βαρβάρα ο Αθανασιάδης με 23 πόντους και 6 τρίποντα, ενώ από πλευράς Εθνικού ο Παπαδούδης είχε 14, ενώ από 11 είχαν οι Αγγελίδης, Τσάγιας και Κουλούκης.

Πλέον ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης καλείται να κερδίσει τα δύο επόμενα παιχνίδια για να πάρει το εισιτήριο στο Final 4.

Διαιτητές: Μυσιρλής – Ανεστάκης.

Δεκάλεπτα: 25-16, 50-32, 58-48, 73-62.

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ (Μυτικόπουλος-Μαγιαννης-Γαζέτης): Σπυρίδης, Στεφανίδης 13(1), Αναγνώστου 10, Μητρούλης 3(1), Πρεμέτης 1, Αθανασιάδης 23(6), Βασιλόπουλος 2, Πέπα 9(1), Σουλίδης, Λαζαρίδης 2, Πρασίνης, Μπανάσας 8(1).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Τελούδης): Αγγελίδης 11(1), Τσιοδρας 1, Στεφανόπουλος, Ιωαννίδης 9(1), Παπαδουδης 14, Τσάγιας 11(1), Θεοχαρίδης 2, Κανάκης 3, Κουλούκης 11(1).