Β’ Εθνική: Έκανε το χρέος του και έφυγε με το διπλό από την Ευκαρπία ο Λεύκιππος Ξάνθης

Σπουδαία νίκη με 69-80 πανηγύρισε ο Λεύκιππος Ξάνθης μέσα στην Ευκαρπία στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Β’ Εθνικής.

Τη διαφορά για τους Ξανθιώτες έκαναν οι… παλιοσειρές με τους Παλλάκη και Χρήστου να «κουβαλάν» την ομάδα του Δημήτρη Παπαδόπουλου με 23 και 22 πόντους αντίστοιχα.

Ο Λεύκιππος Ξάνθης δεν μπήκε καλά στην αναμέτρηση και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8 πόντους (24-16) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο ισορρόπησαν το ματς και με επί μέρους 16-26 ολοκλήρωσε το ημίχρονο προηγούμενος στο σκορ (40-42).

Ο Λεύκιππος συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στην τρίτη περίοδο επιβάλλοντας την κυριαρχία του στην αναμέτρηση, φτάνοντας σε διψήφια διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (51-61).

Στη τέταρτη και σημαντικότερη περίοδο διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα που έχτισε και πήρε το πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα.

Σε εξαιρετική μέρα μαζί με τους Χρήστου και Παλλάκη ήταν και ο Κατσαμούρης με 17 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Βάνης με 24.

Ο Λεύκιππος Ξάνθης ανέβηκε στο 10-7 και την επόμενη αγωνιστική θα κάνει το ρεπό του για τον β’ γύρο.

Διαιτητές: Ντούρας-Γιαννούλης-Μπούγλος Ι.

Δεκάλεπτα: 24-16, 40-42, 51-61, 69-80

ΕΥΚΑΡΠΙΑ (Δαδάλας-Μακαλέκας): Μουρατίδης 9(1), Μελαδιανός 13(2), Γιαπουτζής, Βάνης 24(2), Τσίγκας 7, Παλαμίδας 6, Μπαδής 10(2), Τζίμας, Σανιώτης.

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ (Παπαδόπουλος): Κάντα 6, Παπαδόπουλος, Παλλάκης 23(1), Μακαρατζής 4, Κατσαμούρης 17(1), Μπουτσακτσή 8, Χρήστου 22(5).