ΕΠΣ Θράκης: Τρίποντο με ανατροπή της Δόξα Γρατινής επί τoυ Σιδηροχωρίου παρά τον παίκτη λιγότερο στο μεγάλο ντέρμπι

Στο γήπεδο Γρατινής «Χρήστος Ιομέρης» έγινε το ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής
μεταξύ της Δόξας Γρατινής και της Δόξας Νέου Σιδηροχωρίου με τους
γηπεδούχους του Κώστα Γεμενετζη να κερδίζουν 2-1.

Η Γρατινή βρέθηκε να χάνει 0-1 στο α’ ημίχρονο με τέρμα του Σκουτέλια στο 38′ της συνάντησης, αλλά στην επανάληψη ανέβασε την απόδοση και στο 48′ ο Βάρδας έφερε το παιχνίδι στα ίσια ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο 80ο λεπτό Σπηλιωτόπουλος σημείωσε το 2-1 χαρίζοντας το τρίποντο στην ομάδα του, μέσα σε έξαλα πανηγύρια.

Το παιχνίδι ήταν πολύ δυνατό με λίγες καλές ευκαιρίες, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι στο 75ο λεπτό αποβλήθηκε ο Μελαδάκης, με τη δεύτερη κίτρινη από τον πρώτο διαιτητή Χαρίτση αφήνοντας την Γρατινή με 10 παίκτες.

Αυτή ήταν η πρώτη φετινή ήττα για την ομάδα του Σιδηροχωρίου, ενώ ο Γρατινή πλέον έπιασε κορυφή στην Α’ Κατηγορία της ΕΠΣ Θράκης.

ΔΟΞΑ ΓΡΑΤΙΝΗΣ (Γεμενετζής Κώστας): Βγενόπουλος, Λάκκας, Χασάν Μέριτς, Τέλιος, Μελαδάκης, Κελεσίδης, Νάνος (80′ Βελιβάσακης) Δρακούλης, Φούνταλης, Βάρδας (70′ Σπυλιόπουλος), Ξενάκης (80′ Κατσίκης).

ΔΟΞΑ ΝΕΟΥ ΣΙΔΗΡΟΧΩΡΙΟΥ (Κουτσογιάννης Σπύρος): Ζαχαράκης, Χατζηλαζαρίδης, Κάρλος, Σίνης, Κατσαούνης, Μπερμπερίδης (70′ Σαπαλίδης), Τρούπκος, Αμοιρόπουλος, Μπροντίδης (65′ Κομισόπουλος), Σκουτέλιας, Γιώτης (80′ Μπακογιάννης).