Volley League: Η σύνοψη της 7ης αγωνιστικής μετά την πρώτη εντός έδρας του Άθλου επί του ΟΦΗ! Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική

Ολοκληρώθηκε το Σαββατοκύριακο η 7η αγωνιστική στη Volley League όπου μετέχει ο Άθλος Ορεστιάδας και το ThrakiSportS σας παρουσιάζει σε μια ανάρτηση την σύνοψη με όλα τα αποτελέσματα, την βαθμολογία και την επόμενη αγωνιστική στην κατηγορία.

Η αυλαία της αγωνιστικής άνοιξε το Σάββατο στο Αθλητικό Κέντρο «Μελίνα Μερκούρη» όπου ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε την Κηφισιά. Οι Πειραιώτες εμφανώς ανώτεροι επικράτησαν με 3-0 σετ.

Μετά από δύο ακολούθησαν άλλες δύο αναμετρήσεις, η μία στην Αθήνα όπου ο Μίλωνας υποδέχθηκε τον Αριστοτέλη Σκύδρας με τους γηπεδούχους να αιφνιδιάζονται και να χάνουν το πρώτο σετ αλλά στη συνέχεια να ανεβάζουν ρυθμό και να υποτάσσουν τους φιλοξενούμενους παίρνοντας το τρίποντο μετά τη νίκη με 3-1 σετ.

Η άλλη αναμέτρηση ήταν με το παιχνίδι στην Σύρο όπου ο Φοίνικας φιλοξένησε τον ΠΑΟΚ. Οι νησιώτες πήραν έστω και δύσκολα το πρώτο σετ όμως μετά οι Θεσσαλονικείς έκαναν την ανατροπή κερδίζοντας τη νίκη με 3-1.

Με το βραδινό παιχνίδι στην Πολίχνη ανάμεσα στον Πήγασο και τον περσινό πρωταθλητή Παναθηναϊκό ήταν αυτό που έκλεισε την πρώτη αγωνιστική μέρα. Εκεί πραγματοποιήθηκε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι καθώς οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πίσω με 2-0 κατάφεραν με περίσσιο πάθος και ψυχολογία να γυρίσουν τη ροή του και να το κερδίσουν με 3-2 σετ.

Τέλος την Κυριακή πραγματοποιήθηκε το τελευταίο παιχνίδι της αγωνιστικής στην Ορεστιάδα όπου ο Άθλος υποδέχθηκε τον ΟΦΗ. Οι παίκτες του Ηλία Κρεούζη βρέθηκαν προηγούμενοι με 2-0 χάνοντας το 3ο σετ στις λεπτομέρειες με τους Κρητικούς να μειώνουν σε 2-1. Αυτό βέβαια πείσμωσε πάλι τους γηπεδούχους που τελικά κατάφεραν να πάρουν το πρώτο τρίποντο και να σημειώσουν την πρώτη τους εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα, με τελικό σκορ 3-1 σετ.