Volley League: Μέγας Άθλος «έλιωσε» τον ΟΦΗ στο κατάμεστο «Νίκος Σαμαράς» και «ζευγάρωσε» τις νίκες του!

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο εξαιρετικός Άθλος Ορεστιάδας στο κατάμεστο Κλειστό «Νίκος Σαμαράς» επί του ΟΦΗ με σκορ 3-1 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Volley League.

H ομάδα του Ηλία Κρεούζη έδειξε τις διαθέσεις της από το πρώτο κιόλας σετ καταφέρνοντας να πάρει «βραχεία» κεφαλή τριών πόντων την οποία και διεύρυνε μετά από τις εξαιρετικές άμυνες και το οργανωμένο μπλοκ κάνοντας το 20-15. Οι Κρητικοί, που δεν έχουν γευτεί ακόμα την χαρά της νίκης, δεν κατάφεραν να προβάλουν ιδιαίτερη αντίσταση και το σετ ολοκληρώθηκε με τη μέγιστη διαφορά που ήταν οι 7 πόντοι, για το 25-18.

Στο δεύτερο σετ ο Αλγκούλ και τον Κάιο Ντε Πρα έκαναν πάρτι πάνω από το φιλέ, ενώ Κασσαμπαλής και Γκλάντστοουν Jr ήταν πολύ σταθεροί στην υποδοχή. Παρά το αρχικό προβάδισμα του ΟΦΗ με 4 πόντους, ο Άθλος βρήκε τις λύσεις και κατάφερε με τη βοήθεια του κόσμου που ήταν συναρπαστικός, όχι μόνο να ισοφαρίσει, αλλά να ανατρέψει και σκορ για το 18-15. Οι Κρητικοί δεν είχαν καμία απάντηση από εκείνο το σημείο και το σετ οδηγήθηκε με άνεση στον Άθλο για το 25-17 και το 2-0.

Στο τρίτο σετ ο ΟΦΗ έπαιξε τα… ρέστα του στον αγώνα και κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του -4, παίρνοντας προβάδισμα ενός πόντου με 15-14 στα μέσα. Καθοριστική ήταν η συμβολή του Αμπράο και του Αραμπόπουλου από τη γραμμή του σερβίς, με τον Άθλο από την άλλη να μην μπορεί να υπερασπιστεί τα προβαδίσματα που είχε κερδίσει. Το σετ πήρε άγρια ομορφιά, με τον ΟΦΗ να πανηγυρίζει στην παράταση στο τέλος την κατάκτηση του με 28-26 μειώνοντας σε 2-1.

Ο Άθλος Ορεστιάδας δεν είχε διάθεση για… περιπέτειες και μπήκε αποφασισμένος στο τέταρτο σετ ώστε να καθαρίσει το παιχνίδι. Οι Κρητικοί κατάφεραν να προηγήθηκαν στην αρχή, ωστόσο οι παίκτες του Ηλία Κρεούζη πάτησαν γκάζι και έφυγαν στο +4. Οι φιλοξενούμενοι, κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά, με το μπλοκ και το σερβίς των παικτών του Άθλου ήταν εκείνο που έκρινε το ματς δίνοντας την νίκη στην ομάδα της Ορεστιάδας με 25-17 για το 3-1.

Τα σετ: 25-18, 25-17, 26-28, 25-17.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ηλίας Κρεούζης): Γκλάντστοουν 12 (7/11 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Κάιο 12 (8/26 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 4 (4/5 επ.), Αλγκούλ 16 (11/15 επ., 5 μπλοκ), Ριζόπουλος 10 (7/16 επ., 3 άσσοι, 80% υπ. – 20% άριστες), Γκένοφ 24 (31/30 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 59% υπ. – 22% άριστες) / Βελούδης (λ, 70% υπ. – 15% άριστες), Τσολακίδης, Μποζίδης.

ΟΦΗ (Κώστας Δεληκώστας): Τζάρβις 12 (6/17 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Χήρας 4 (2/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σικούκου 12 (9/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Αντάμι 1 (1/2 επ.), Βαϊόπουλος 8 (4/11 επ., 4 μπλοκ), Αμπράο 7 (5/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 36% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 50% υπ. – 27% άριστες), Καφαντάρης, Μπαρντακτζιάν, Αραμπόπουλος, Τσαλικιάν.