Γ’ Εθνική: «Βασιλιάς» ο ΓΑΣ Κομοτηνή στη ντερμπάρα με τα Βασιλικά Θεσσαλονίκης στο κατάμεστο Κλειστό

Τεράστια νίκη με 62-60 πήρε ο ΓΑΣ Κομοτηνή κόντρα στην πολύ καλή ομάδα των Βασιλικών Θεσσαλονίκης στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό καθ’ όλη τη διάρκεια, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν με το μαχαίρι στα δόντια και να προηγούνται με 23-16 στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Τσιάμη να σκοράρει τρία τρίποντα.

Μετά τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου ο ΓΑΣ Κομοτηνή αντέδρασε και επέστρεψε από το -9 (19-28), περνόντας μπροστά με ένα πόντο, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 31-30 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ επέβαλε τον ρυθμό του και έτρεξε ένα σερί 11-0, μετατρέποντας το 30-33 σε 41-33, με τους γηπεδούχους ωστόσο να απαντάνε με το ίδιο νόμισμα και με δικό τους 0-9 να προσπερνάν με 41-42. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του Τάκη Φωτεινάκη μπροστά με έναν πόντο (46-45).

Ο ΓΑΣ Κομοτηνή είχε πρώτο σκόρερ τον Αρχιμανδρίτη με 17 πόντους, ωστόσο τα βρήξε σκούρα κόντρα στην ζώνη τον Βασιλικών. Στα τελευταία λεπτά αγκάλιασε τη νίκη με το υπέρ του 62-56, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 62-60 μένοντας ζωντανοί στην αναμέτρηση.

Η ομάδα της Κομοτηνής 23” πριν το φινάλε είχε την επαναφορά, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν για το κλέψιμο, έχοντας μόλις 1 ομαδικό στην περίοδο. Ο ΓΑΣ Κομοτηνήυπέπεσε σε σοβαρό λάθος και έχασε την μπάλα, αλλά οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν σε δύο τρίποντα, κερδίζοντας ενδιάμεσα και το επιθετικό ριμπάουντ, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται στο 62-60 και τον ΓΑΣ να έχει και την τύχη με το μέρος του στο φινάλε.

Το Κλειστό Κομοτηνής γέμισε για ακόμα μια αναμέτρηση και στο τέλος παρά την ένταση που επικράτησε ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων, οι φίλαθλοι χειροκρότησαν θερμά την εξαιρετική προσπάθεια των παικτών του Τάκη Φωτεινάκη.

Τον Αρχιμανδίτη που είχε 17 ακολούθησαν οι Παπανδρεόπουλος με 13 Μάντιτς με 12 πότνους, έχοντας από ένα τρίποντο αμφότεροι. Ο ΓΑΣ έμεινε στην πρώτη θέση μαζί με τον ΚΑΟ Δράμας με 8 νίκες και 1 ήττα και την ερχόμενη αγωνιστική (11η και τελευταία για τον 1ο γύρο) παίζει εκτός έδρας με το Ανατόλια.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε πολύ καλή μέρα τον Τσιάμη με 15 και τρία τρίποντα κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο μέρος ανέλαβε δράση ο Οικονόμου με 13 προσωπικούς πόντους, με τον Ντισλή να κλείνει την λίστα των υποψηφίων με 12 και τρία τρίποντα.

Διαιτητές: Ξενικάκης-Ράπτης

Δεκάλεπτα: 16-23, 30-31, 46-45, 62-60

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Φωτεινάκης): Αρχιμανδρίτης 17, Ναλμπάντης 2, Παπανδρεόπουλος 13 (1), Χριστοφορίδης 3, Τσουμπρής, Χαλίλ 8, Μάντιτς 12 (1), Κουτσοβασίλης 3(1), Κάφφκε 4

ΒΑΣΙΛΙΚΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Σίνος): Ντισλής 12 (3), Τσιάμης 15 (3), Πατίκας 5, Θάνο 9, Οικονόμου 13, Πασούδης 6, Σύρος.