Με δυο γκολ του Κατσίκη και τον Ξενάκη να σκοράρει κόντρα στην παλιά του ομάδα την Ασπίδα Ξάνθης η Γρατινή ξέσπασε μετά το τέρμα του Κιαχίδη

Σε ένα ακόμη δυνατό φιλικό ανάμεσα σε ομάδες γειτονικών νομών που θύμιζε μπαράζ ανόδου σε ανώτερη κατηγορία, η Δόξα Γρατινής επικράτησε με 3-1 της Ασπίδας Ξάνθης.

Η Ασπίδα προηγήθηκε με 0-1 στο ημίχρονο με πέναλτι του Τόλη Κιαχίδη στο 5′ (φώτο), με τους γηπεδούχους να απαντούν με τρια τέρματα στην επανάληψη. Στο 50′ ο έμπειρος Φώτης Ξενάκης σκόραρε κόντρα σε μια από τις πρωην ομάδες του, με τον Εβρίτη Κατσίκη που μπήκε ως αλλαγή να σκοραρει δις στο 65′ και στο 75′ δια μορφώνοντας το τελικό 3-1.

Οι δυο προπονητές Κώστας Γεμενετζής για την Γρατινή και Νίκος Χατζηπαρασκευάς για την Ασπίδα έκαναν αρκετές αλλαγές από το ημίχρονο και μετά και δοκίμασαν κάποια σχήματα, ενόψει της έναρκης των πρωταθλημάτων που φημολογείται ότι θα ξεκινήσουν από την επόμενη εβδομαδα ή την μεθεπόμενη.