ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Άντεξε για 38 λεπτά στην Καβάλα αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Αστέρα η Θύελλα Φερών

Η Θύελλα Φερών ήταν μπροστά στο σκορ για σχεδόν 38 λεπτα στην αναμέτρηση με τον Αστέρα Καβάλας στο κλειστο Ποταμουδίων, για την πρεμιέρα του Πρωταθλήματος Ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ. Ωστόσο στο τελος λύγισε και δεν έφυγε από την μακεδονική πόλη με το ροζ φύλλο αγωνα.

Η εβρίτικη ομάδα πήρε από την αρχή το προβάδισμα και το διατηρούσε σταθερά στους 5 πόντους μέχρι τα μεσά του τρίτου δεκαλέπτου. Μόλις στο τέλος αυτού κατάφεραν να πάρουν κεφάλι οι γηπεδούχοι αλλά δυο λεπτά πριν το φινάλε το ματς ήταν ισόπαλο 50-50. Παρόλα αυτά, πιο ψυχραιμοι στο τέλος οι του Αστέρα επικράτησαν με 59-53.

Διαιτητές: Κατρακάρης – Ρωμανός

Δεκάλεπτα: 12-16, 24-29 (ημίχρονο), 41-40, 59-53 (τελικό αποτέλεσμα)

ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ:(Καραπαναγιώτης) Πορτοκαλλίδης, Ράλλης 9, Κεσανλής 7(1), Καρπεάζης 12(4), Ντινούδης 11(1), Παπαδάκης, Μπερμπέρης 14(1), Κουγιουμτζής.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: (Δημητριάδης-Aιβαζίδης) Δερβεντζής 3, Σαμαράς 3(1), Μπόζης 13(4), Ιωαννίδης 7(1), Γιουρούκης, Κάντζαλης, Κούκος 8(1), Κύρατζης 5(1), Χαριζάνης 18(2), Σιναπούδης 2, Δαλκράνης, Μπορμπίδης.