Mεσογειακοί Αγώνες: Πρωταγωνιστής και πρώτος σκόρερ ο Μούχλιας στη σπουδαία νίκη επί της Τουρκίας

Σπουδαία νίκη με 3-2 σετ για την Εθνική μας ομάδα επί της Τουρκίας για την 2η αγωνιστική του Β’ ομίλου στους 19ους Μεσογειακούς Αγώνες.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη με τον Ιταλό Ντάντε Μπονιφάντε στη τεχνική ηγεσία, με τους Έλληνες διεθνείς να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό, προηγήθηκαν δύο φορές στα σετ και πήραν στο φινάλε το δίποντο.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Εβρίτης Δημήτρης Μούχλιας από το Σουφλί με 29 πόντους με 8 μπλοκ, τον ακολούθησε ο Αλέξανδρος Ράπτης με 21 πόντους τελειώνοντας όλες τις κρίσιμες επιθέσεις, ενώ για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο Σπύρος Χάκας έδωσε λύσεις σε σερβίς και επίθεση.

Στο πρώτο σετ, η Εθνική μας ομάδα αν και βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ (9-16), με το σκορ στο 14-20 ξεκίνησε η αντεπίθεση με τα σερβίς του Δημήτρη Κομητούδη να βοηθούν για ένα σερί 4-0 (18-20) που έβαλε ξανά την Ελλάδα στη διεκδίκηση του σετ. Με επίθεση του Γιώργου Πετρέα η γαλανόλευκη μείωσε στον πόντο (21-22) και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Δημήτρης Μούχλιας που με τέσσερις συνεχόμενους πόντους, εκ των οποίων δύο συνεχόμενοι άσσοι στο φινάλε διαμόρφωσαν το 25-23 και το 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ μετά το αρχικό 4-1 η Τουρκία ανέβασε την απόδοσή της και οι παίκτες του Ντάντε Μπονιφάντε έμειναν πίσω στο σκορ με 16-19. Η διαφορά μειώθηκε μέχρι και τους δύο (20-22, 21-23), με τους Τούρκους να ισοφαρίζουν με 22-25.

Το τρίτο σετ ήταν και το καλύτερο για την Εθνική μας ομάδα στους δύο αγώνες που έχει δώσει στους Μεσογειακούς Αγώνες στην Αλγερία. Με εκπληκτικό σερβίς, μπλοκ-άμυνα οι αθλητές της Εθνικής μας ομάδας δεν άφησαν κανένα περιθώριο στον αντίπαλό τους, για το 2-1 σετ με 25-08.

Με επίθεση του Αλέξανδρου Ράπτη η Ελλάδα πέρασε μπροστά με 6-4 στο τέταρτο σετ, για να αντιδράσει η Τουρκία και να περάσει μπροστά με 8-11. Η Εθνική μας ομάδα παίρνει την αλλαγή και με σέρβερ τον Σπύρο Χάκα «τρέχει» σερί 8-0 με τρεις άσσους από τον διεθνή ακραίο για το 16-11. Με το σκορ στο 21-17, η Ελλάδα δέχεται σερί 4-0 από τους Τούρκους, οι οποίοι ισοφάρισαν και στο τέλος με όπλο το μπλοκ κατάφεραν να κάνουν το 2-2 με 23-25.

Στο τάι μπρέικ η Εθνική βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ με 1-4, αναγκάζοντας τον Ντάντε Μπονιφάντε να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Ράπτης μείωσε σε 3-4, με άουτ επίθεση των Τούρκων ήρθε η ισοφάριση (4-4) και με μπλοκ του Βουλκίδη περάσαμε μπροστά με 5-4. Η διαφορά έφτασε στο +3 (11-8 με μπλοκ του Ράπτη και 12-9 με επίθεση του Μούχλια), με την Τουρκία να μειώνει σε 13-12. Ο Ράπτης έδωσε δύο ματς μπολ στην Εθνική (14-12), η Τουρκία μείωσε αλλά στη συνέχεια αστόχησε στο σερβίς για το 15-13.