Μεσογειακοί Αγώνες: Παρά τους 21 πόντους των Εβριτών η Εθνική γνώρισε ανώδυνη ήττα από τους οικοδεσπότες αλλά πέρασε στα προημιτελικά

Η Εθνική Ανδρών ηττήθηκε με 3-0 από την Αλγερία στο τελευταίο ματς του Β’ ομίλου των Μεσογειακών Αγώνων, αλλά πήρε την 3η θέση και το εισιτήριο για τους 8.

Από πλευράς των Εβριτών ο διαγώνιος από το Σουφλί Δημήτρης Μούχλιας ήταν και πάλι ο πρώτος σκόρερ της Εθνικής με 18 πόντους έχοντας 17/30 επιθέσεις και 1 άσσο. Ο Αλεξανδρουπολίτης πασαδόρος Σταύρος Κασαμπαλής πήρε 3 πόντους με 1/3 επιθέσεις, 1 άσσο και 1 μπλοκ.

Ελλάδα και Αλγερία ισοβάθμησαν αλλά σύμφωνα με την προκήρυξη των αγώνων σε περίπτωση ισοβαθμίας δύο ομάδων τότε τα κριτήρια που εφαρμόζονται είναι κατά σειρά:
-Αριθμός νικών (κι οι δύο ομάδες έχουν 1 νίκη-2 ήττες)
-Βαθμοί (κι οι δύο ομάδες έχουν από 3 βαθμούς)
-Ο συντελεστής κερδισμένων/χαμένων σετ από όλους τους αγώνες [η Ελλάδα έχει 5-8 (0.625), η Αλγερία έχει 3-6 (0.5)].

Επόμενος αντίπαλος της εθνικής μας είναι την Πέμπτη η Κροατία, την οποία θα αντιμετωπίσουμε και στον προκριματικό όμιλο του Ευρωβόλεϊ 2023 τον Αύγουστο.

Όσον αφορά τον αγώνα, η εθνική αγωνίστηκε χωρίς τον Δημήτρη Κομητούδη (δεν πήγε καν στο γήπεδο λόγω στομαχικών διαταραχών) με τον Ντάντε Μπονιφάντε να χρησιμοποιεί μόνο στο πρώτο σετ τους Ράπτη, Πετρέα κι από το δεύτερο σετ και μετά έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες του.

Στο πρώτο σετ είχαμε συνεχώς το προβάδισμα μέχρι το 22-21, για να προσπεράσει η Αλγερία 22-23 και να το κατακτήσει με 24-26, ενώ στο δεύτερο η διαφορά άνοιξε γρήγορα (2-5, 5-12) και το χάσαμε με 20-25.

Στο τρίτο είχαμε μάχη πόντο με πόντο μέχρι το 15-16, που έγινε 15-18 και το 16-18 μετατράπηκε σε 16-21 για να φτάσουν οι οικοδεσπότες του τουρνουά στην πρώτη τους νίκη (όχι όμως και στην πρόκριση).

«Ξέραμε ότι είχαμε προκριθεί, είχαμε την ατυχία με τον Κομητούδη και ούτως ή άλλως ήθελα να δω και τα υπόλοιπα παιδιά που δεν είχαν αγωνιστεί πολύ μέχρι τώρα. Από κει και πέρα κάποιοι αθλητές είχαν παίξει 10 σετ τις δύο προηγούμενες ημέρες και δεδομένου ότι δεν υπάρχει αίθουσα με βάρη για να κάνουμε προπόνηση, κάτι που έχει δημιουργήσει πρόβλημα σε όλες τις αποστολές, δεν ήθελα να ρισκάρω κάποιον τραυματισμό», είπε αρχικά ο κ. Μπονιφάντε και συμπλήρωσε:

«Ήταν ένα σκληρό ματς, η Αλγερία ήθελε τη νίκη και σίγουρα το σημερινό ήταν ένα μάθημα για εμάς. Ένα μάθημα για το πως πρέπει να λειτουργούμε όταν ένα ματς δεν πηγαίνει όπως θέλουμε ή ο αντίπαλος μας αιφνιδιάζει. Κι είναι πολύ σημαντικό να μπορούμε να αντιδρούμε σωστά σε τέτοιες καταστάσεις. Μπορεί να χάσαμε με 3-ο αλλά παλέψαμε και αυτό κρατάω».

Όσον αφορά το γενικότερο σχόλιο του για τη μέχρι τώρα πορεία της ομάδας, ο Ιταλός τεχνικός ήταν ξεκάθαρος: «Σίγουρα μπορούμε να παίξουμε καλύτερα! Αλλά για να συμβεί αυτό χρειαζόμαστε περισσότερα παιχνίδια. Μην ξεχνάτε ότι ήρθαμε εδώ χωρίς φιλικά, αλλά στα 2 πρώτα ματς παίξαμε πολύ καλά απέναντι σε δυνατές ομάδες».

Τα σετ: 24-26, 20-25, 19-25
*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 4 άσσους, 39 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων και της Αλγερίας προήλθαν από 1 άσσο, 42 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

ΕΛΛΑΔΑ (Ντάντε Μπονιφάντε): Πετρέας 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ), Μούχλιας 18 (17/30 επ., 1 άσσο), Βουλκίδης 3 (3/8 επ.), Ράπτης 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Κασαμπαλής 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χάκας 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. – 12% άριστες) / Χανδρινός Α. (λ, 43% υπ. – 29% άριστες), Χανδρινός Σπ. 4 (3/12 επ., 1 άσσος, 57% υπ. – 17% άριστες), Ανδρεόπουλος 6 (6/17 επ., 44% υπ. – 31% άριστες) Λινάρδος 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).