LIVE από το Γήπεδο Νεάπολης για την 24η αγωνιστική της SL2: Ολυμπιακός Βόλου – ΑΟ Ξάνθη

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη στον αγώνα Ολυμπιακός Βόλου – ΑΟ Ξάνθη και παράλληλα θα ενημερώνεστε για την εξέλιξη και στα υπόλοιπα παιχνίδια της 24ης αγωνιστικής της Super League 2.

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση θα ενημερώνεστε για την εξέλιξη στον αγώνα της Ξάνθης στο Γήπεδο Νεάπολης με τον Ολυμπιακό Βόλου για την 24η αγωνιστική της Super League 2.

Ώρα 14:02 Η Ξάνθη έχει χάσει ήδη το τρένο για το κυνήγι της πρωτιάς, ωστόσο θέλει τη νίκη για την επιστροφή στα τρίποντα μετά από 5 αγώνες, στην πρώτη εκτός έδρας δοκιμασία του Κώστα Ανυφαντάκη στον πάγκο. Είναι στην 4η θέση με 36 βαθμούς, 13 κάτω από τη Βέροια, 10 κάτω από την ΑΕΛ και 4 κάτω από την Καρδίτσα που έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Ώρα 14:08 Ο Ολυμπιακός Βόλου καίγεται βαθμολογικά, καθώς είναι κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού και δεν έχει περιθώριο για χαμένα παιχνίδια από εδώ και πέρα αν θέλει να σώσει τη σεζόν. Είναι στην 16η θέση με 16 βαθμούς πάνω μόνο από την Καβάλα που έχει 15 και κυνηγά τα Τρίκαλα, τον Πανσερραϊκό και τον Απόλλωνα Πόντου που έχουν από 20 και τον Πιερικό με 19.

Ώρα 14:12 Η Ξάνθη έχει να κερδίσει από το 3-0 στα Πηγάδια με τον Πιερικό, καθώς ακολούθησαν 4 ισοπαλίες με Καβάλα, Αλμωπό, Θεσπρωτό και Νίκη Βόλου και μια ήττα από τον Ηρακλή. Από την άλλη η ομάδα της Μαγνησίας στα τελευταία 5 ματς έχει 2 νίκες με ΠΑΟΚ Β’ και Τρίκαλα και 3 ήττες με Καρδίτσα, Ηρακλή και Πανσερραϊκό.

Ώρα 14:16 Ο Ολυμπιακός Βόλου άλλαξε μεσοβδόμαδα προπονητή, καθώς συμφώνησε με τον Τίμο Καβακά, που συμπεριέλαβε στην αποστολή του και τον πρώην παίκτη της Ξάνθης Αλέξανδρο Γκαργκαλατζίδη.

Ώρα 14:19  Πάντα ένα παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου ξυπνά ιστορικές αναμνήσεις στους φίλους της Ξάνθης, το ιστορικό μπαράζ του Κλεάνθης Βικελίδης, με τους Ξανθιώτες με μια επική ανατροπή στο φινάλε να εξασφαλίζουν την παραμονή τους στη μεγάλη κατηγορία με σκορ 2-1.

Ώρα 14:23 Η ενδεκάδα της Ξάνθης: Ίτσο, Μιχαήλ, Γκάβρτς, Θυμιάνης, Δεληγιαννίδης, Κρητικός, Ουνγιαλίδης, Αλί Μπαμπά, Γκινσάρι, Παπάζογλου, Δόρης.

Ώρα 14:27 Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού Βόλου: Ξενοδόχοβ, Γραικός, Στάμου, Κόλα, Μάνγκα, Ντος Σάντος, Φιλίποβιτς, Σκοπελίτης, Βερνάρδος, Κουντουριώτης, Ξύδας.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Ώρα 14:36 Ολοκλήρωσαν την προθέρμανση οι δύο ομάδες.

Ώρα 14:40 Ο Γεώργιος Βρέσκας από την Κατερίνη ορίστηκε να διευθύνει την αναμέτρηση, ενώ βοηθοί του είναι οι Μηνούδης και Ντούζος επίσης από ΕΠΣ Πιερίας.

1′ Σέντρα στο ματς.

2’ Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στο γήπεδο της Νεάπολης, με το κρυο να ειναι αρκετο.

4’ Ενα φαουλ για τον Ολυμπιακό Βόλου πέρασε ανεκμετάλλευτο.

6’ Προσπαθεια του Κρητικού απο δεξιά έκοψε ο Γραικός.

9’ Κόρνερ για τον Ολυμπιακο Βόλου πέρασε ανεκμετάλλευτο και αυτό.

12’ Λανθασμένη έξοδος από τον Ίτσο, με τον Ξύδα να σεντράρει στην περιοχή αλλά ο Βερνάρδος δεν μπόρεσε να σκοράρει, με τους αμυντικούς της Ξάνθης να διώχνουν.

14′ Νέα προσπάθεια του Ξύδα από αριστέρα, σέντραρε στην περιοχή αλλά Βερνάρδος δεν μπόρεσε να σκοράρει.

15′ Κέρδισε κόρνερ στην αντεπίθεση ο Αλί Μπαμπά για την Ξάνθη

16′ Σουτ του Κρητικού έξω από την περιοχή, το οποίο κόντραρε, με την μπάλα να κάνει κόρνερ

17′ Κεφαλιά του Μιχαήλ εντυπωσιακή απόκρουση του Ξενοδόχοφ. Νέο κόρνερ για την Ξάνθη

17′ Κεφαλιά του Αλί Μπαμπά από το κόρνερ απέκρουσε ο Ξενοδόχοφ. Νέο κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

18′ Σουτ του Γκάβριτς από πλάγια δεξιά μπλόκαρε ο Ξενοδόχοφ.

20′ Φάουλ έξω από την περιοχή για τον Ολυμπιακό Βόλου, έδιωξε η άμυνα της Ξάνθης.

24′ Χωρίς καμιά σημαντική φάση μέχρι στιγμής

27′ Συνεχίζεται το παιχνίδι χωρίς κάτι αξιοσημείωτο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν κενούς διαδρόμους στην επίθεση.

30‘ Πήγε να βγει στην αντεπίθεση ο Κρητικός έκοψε ο Φιλίποβιτς.

32′ Σε καλή θέση φάουλ για την Ξάνθη, το κέρδισε ο Κρητικός. Δύσκολη η απευθείας εκτέλεση.

33′ Τεράστια ευκαιρία για την Ξάνθη, δοκάρι μετά από κόντρα στην περιοχή. Φαίνεται να είναι οφσάιντ η φάση όμως.

35′ Κόρνερ για τον Ολυμπιακό Βόλου, πέρασε ανεκμετάλλευτο και αυτό, ενώ νέα σέντρα την μπλόκαρε ο Ίτσο.

37′ Σουτ του Κρητικού μέσα από την περιοχή, έδιωξε ο Ξενοδόχοφ. Φάουλ του Αλί Μπαμπά στη συνέχεια.

40′ Χωρίς καμιά σημαντική φάση έχουν περάσει τα τελευταία λεπτά.

43′ Σημαντική στιγμή για τον Ολυμπιακό Βόλου, με τον Βερνάρδο να μην μπορεί να σουτάρει, ενώ στην εξέλιξη της φάσης η Ξάνθη βγήκε στην αντεπίθεση, με τον Κρητικό να μπαίνει στη περιοχή και μετά από τρίπλες, η άμυνα των γηπεδούχων έδιωξε την μπάλα.

45′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου ο κ. Βρέσκας δεν κράτησε καθυστερήσεις, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το 0-0.

46′ Ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο με μια αλλαγή για τον Ολυμπιακό Βόλου, καθώς ο Σιάφα πέρασε στη θέση Κουντουριώτη.

48′ Σύγκρουση στον άερα Ξύδα και Δεληγιαννίδη με τον τελευταίο να χτυπάει στο κεφάλι και να περνάει έξω για να του παραχθούν οι πρώτες βοήθειες.

49′ Στην προσπάθεια του ο Σιαφά στην αντεπίθεση χτύπησε τον Ίτσο καταλάθος.

50′ Σέντρα Γκινσάρι απομάκρυνε η άμυνα του Ολυμιακού Βόλου.

51′ Κόρνερ για την Ξάνθη, πέρασε ανεκμετάλλευτο.

53′ Τεράστια ευκαιρία για την Ξάνθη, βγήκε τετ α τετ ο Κρητικός, ο οποίος άνοιξε το τελευταίο κοντρόλ, με αποτέλεσμα ο Ξενοδόχοφ να διώχνει και να κερδίζει το φάουλ στη συνέχεια.

55′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό Βόλου στη θέση του Μάνγκα ο Μαρκοπουλιώτης.

56′ Κόρνερ για τον Ολυμπιακό Βόλου και τεράστια ευκαιρία για τους Βολιώτες, με την άμυνα της Ξάνθης να διώχνει στη συνέχεια.

59′ Φάουλ σε πολύ καλή θέση από αριστερά για τον Ολυμπιακό Βόλου, κακή εκτέλεση από τον Ντος Σάντος.

60′ Φάουλ για τον Ολυμπιακό Βόλου από δεξιά έκοψε η άμυνα της Ξάνθης.

63′ Στη θέση του Αλί Μπαμπά ο Τσιλιγγίρης για την Ξάνθη.

67′ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό Βόλου, με τον Γραικό εξ επαφής να μην μπορεί να σκοράρει, με τον Ίτσο να κάνει σπουδαία επέμβαση.

69′ Κόρνερ για τον Ολυμπιακό Βόλου, έγινε μια κεφαλία στην περιοχή έδιωξε η άμυνα της Ξάνθης.

70′ Κοτός και Γκαργκαλατζίδης στις θέσεις των Κόλα και Ντος Σάντος αντίστοιχα.

72′ Υποψία ευκαιρίας για την Ξάνθη με τον Γκινσάρι να σουτάρει αλλά τον Ολυμπιακό Βόλου να διώχνει.

73′ Τραυματισμός για τον Μιχαήλ.

74′ Υποψία φάσης τώρα για τον Ολυμπιακό Βόλου, μετά από σέντρα του Κοτός και μια μικρή αναμπουμπούλα στην περιοχή της Ξάνθης, ο Σιαφά γύρισε από δεξία με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

76′ Επικίνδυνη σέντρα από τον Σκοπελίτη, η οποία πέρασε παράλληλα από την εστία με την άμυνα της Ξάνθης να διώχνει σε κόρνερ, το οποίο όμως πέρασε χωρίς κίνδυνο.

80′ Ένα τετράλεπτο χωρίς κάτι σημαντικό, με ένα παράλληλο γύρισμα του Βερνάρδου, να μπλοκάρει ο Ίτσο με ευκολία.

81′ Αλλαγή για την Ξάνθη, στη θέση του Μιχαήλ πέρασε ο Μπάτζιος.

82′ Φάουλ από την Ξάνθη έξω αριστερά, η κεφαλιά του Θυμιανή πέρασε μακριά άουτ.

84′ Τεράστια ευκαιρία του Ξύδα στην αντεπίθεση, ο οποίος μπήκε από αριστερά και με ωραίο δεξί σουτ έστειλε την μπάλα αρκετά άουτ.

87′Κίτρινη κάρτα στον Γκινσάρι

89′ Γκολ για τον Ολυμπιακό Βόλου με κεφαλιά του Βερνάρδου από κοντά.

90′ Τρια λεπτά καθυστερήσεις έδωσε ο κ. Βάτσιος.

91′ Κάρτα στον Γραικό για δυνατό φάουλ επάνω στον Δόρη.

94′ Τέλος στην αναμέτρηση, νίκη για τον Ολυμπιακό Βόλου και ήττα για την Ξάνθη στον Βόλο.