LIVE από τα Πηγάδια για την 23η αγωνιστική της SL2: ΑΟ Ξάνθη – Νίκη Βόλου

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη στον αγώνα ΑΟ Ξάνθη – Νίκη Βόλου και παράλληλα θα ενημερώνεστε για την εξέλιξη και στα υπόλοιπα παιχνίδια της 23ης αγωνιστικής της Super League 2.

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση θα ενημερώνεστε για την εξέλιξη στον αγώνα της Ξάνθης στα Πηγάδια με τη Νίκη Βόλου για την 3η αγωνιστική της Super League 2.

Ώρα 14:20 Ντεμπούτο στον πάγκο της Ξάνθης θα κάνει ο νέος τεχνικός Κώστας Ανυφαντάκης, που ανακοινώθηκε επισήμως από την ΠΑΕ το απόγευμα της Τρίτης, με βοηθούς τους Κώστα Μιχαηλίδη και Κώστα Προδρομίτη.

Ώρα 14:24 Η Ξάνθη έχει χάσει σημαντικό έδαφος στο κυνήγι της πρωτιάς που για πολλούς έχει κριθεί, αφού έχει μείνει 13 πόντους πίσω από την πρωτοπόρο Βέροια, ωστόσο όσο υπάρχουν ακόμα μαθηματικές ελπίδες το τρίποντο χρειάζεται για τη συνέχεια.

Ώρα 14:27 Ο ΑΟΞ είναι στην 4η θέση με 35 βαθμούς, πίσω από την Βέροια που έχει 48, την ΑΕΛ που έχει 45 και την Αναγέννηση Καρδίτσας με 37 και ένα παιχνίδι λιγότερο. Η Νίκη Βόλου είναι 5η θέση με 31 βαθμούς, έχοντας όμως ένα παιχνίδι παραπάνω από την Ξάνθη.

Ώρα 14:31 Η Ξάνθη προέρχεται από ένα κάκιστο σερί τεσσάρων αγώνων χωρίς τρίποντο, με τις ισοπαλίες με Θεσπρωτό, Καβάλα και Αλμωπό και την ήττα από τον Ηρακλή. Η τελευταία νίκη ήταν κόντρα στον Πιερικό με 3-0 στο Xanthi FC Arena.

Ώρα 14:35 Από την άλλη η Νίκη Βόλου είναι σε σχετικά καλή φόρμα, έχοντας 2 νίκες με Πιερικό και Απόλλωνα Πόντου και 1 ισοπαλία με Αναγέννηση Καρδίτσας στα τελευταία τρία παιχνίδια. Τελευταία ήττα ήταν από τη Βέροια με 1-0.

Ώρα 14:39 Η ενδεκάδα της Ξάνθης: Ίτσο, Μιχαήλ, Φαζός, Γκάβριτς, Θυμιάνης, Δεληγιαννίδης, Κρητικός, Ουνγιαλίδης, Τσέλιος, Αλί Μπαμπά, Βιθέντε.

Ώρα 14:42 Η ενδεκάδα της Νίκης Βόλου: Ο Μπάγιτς, Κάσσος, Αθανασίου, Ανδρέου, Αλιατίδης, Παναγιωτίδης, Κυριακίδης, Τσουκαλάς, Μιράντα, Γκαρσία, Κουσκουνάς.

Ώρα 14:47 Οι δύο ομάδες ολοκληρώνουν την προθέρμανση τους.

Ώρα 14:58 Είσοδος των ομάδων. Όλα έτοιμα για τη σέντρα.

1′ Σέντρα στην αναμέτρηση

5′ Παράλληλα θα ενημερώνεστε και για τα άλλα παιχνίδια της αγωνιστικής.

12′ Πρώτα λεπτά στο ματς με την Ξάνθη να έχει την κατοχή, χωρίς όμως κάτι το αξιοσημείωτο.

18′ Σουτ του Γκάβριτς, η μπάλα άουτ.

21′ Κίτρινη στον Ανδρέου για μαρκάρισμα πάνω στον Αλί Μπαμπά.

25′ Παραμένει το 0-0 στα Πηγάδια, με την Ξάνθη να έχει τον έλεγχο σε ένα γενικά καλό ρυθμό.

31′ Σουτ του Τσέλιου, η μπάλα καταλήγει μετά από κόντρα στα χέρια του Μπάγιτς.

37′ Αναγκαστική αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Ο Βασιλείου περνάει στη θέση του Τσουκαλά.

38′ Κίτρινη στον Βασιλείου καθώς βιάστηκε σύμφωνα με τον διαιτητή Μαλούτα να εισέλθει στον αγωνιστικό χώρο! Σπάνια φάση.

40′ Ανοίγει το σκορ η ΑΕΛ στο ντέρμπι με τη Βέροια στο 4′ με τον Γκοτζαμανίδη. Βέροια – ΑΕΛ 0-1.

45+2′ Τέλος ημιχρόνου. ΑΟ Ξάνθη – Νίκη Βόλου 0-0.

Ώρα 15:53 Άμεση ισοφάριση της Βέροιας στο 24′. Βέροια – ΑΕΛ 1-1.

Πιερικός – Ολυμπιακός Βόλου (αναβολή)
Αναγέννηση Καρδίτσας – ΠΑΟΚ Β’ (αναβολή)

46′ Σέντρα στο β’ μέρος.

47′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Νίκη Βόλου με το σουτ του Μιράντα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Ίτσο.

48′ Κίτρινη στον Βιθέντε για μαρκάρισμα πάνω στον Μιράντα.

49′ Ο Αλί Μαπμπά βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά το σουτ του κόντραρε στα πόδια των αμυντικών και κατέληξε στον Μπάγιτς. Καλή στιγμή για την Ξάνθη που απαντάει στην ευκαιρία της Νίκης.

55′ Κίτρινη στον Θυμιάνη για μαρκάρισμα πάνω στον Γκαρσία.

56′ Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Στη θέση του Γκαρσία περνάει ο Βλαχομήτρος.

59′ Διπλή αλλαγή για τον Ανυφαντάκη λίγο πριν το ημίχρονο. Δόρης και Τσιλιγγίρης στις θέσεις των Θυμιάνη και Γκάβριτς. Θέλει να φρεσκάρει την ομάδα για να φτάσει στο τρίποντο ο Έλληνας τεχνικός.

62′ Kίτρινη και στον Ουνγιαλίδη για μαρκάρισμα στον Μιράντα.

65′ Στα υπόλοιπα παιχνίδια την ίδια ώρα:
Ηρακλής – Απόλλων Λάρισας 4-0
Θεσπρωτός – Αλμωπός Αριδαίας 0-3
Πανσερραϊκός – Ολυμπιακός Β’ 3-0
Βέροια – ΑΕΛ 1-1 (ημίχρονο)
Πιερικός – Ολυμπιακός Βόλου (ΑΝΑΒΟΛΗ)
Αναγέννηση Καρδίτσας – ΠΑΟΚ Β’ (ΑΝΑΒΟΛΗ)

70′ Καλύτερη η Ξάνθη στα τελευταία λεπτά μπαίνοντας στην τελική ευθεία της αναμέτρησης. Έχει ανεβάσει ρυθμό και πιέζει για το νικητήριο γκολ.

74′ Καλή στιμγή για τη Νίκη Βόλου με το σουτ του Κυριακίδη να περνάει άουτ. Έδειχνε να ήλεγχε τη φάση ο Ίτσο.

76′ Ο Μονρόουζ πέρνει τη θέση του Βιθέντε.

77′ Διπλή αλλαγή και για Βοσνιάδη. Μέντε και Πάνος παρνάνε στις θέσεις των Κουσκουνά και Μιράντα.

80′ Μεγάλη στιγμή για τον ΑΟΞ με τον Αλί Μπαμπά να βρίσκεται σε θέση τετ-α-τετ αλλά αντί να πλασάρει έψαξε την πάσα στον Μονρόουζ, με τους αμυντικούς της Νίκης να σώζουν το γκολ. Παραμένει το 0-0.

85′ H Ξάνθη την κατοχή, αμύνονται για την ισοπαλία οι Βολιώτες.

87′ Ο Γκινσάρι στη θέση του Τσέλιου.

90+1 3 λεπτά οι καθυστερήσεις.

90+4′ Τέλος αναμέτρησης. Νέα γκέλα για τον ΑΟΞ. ΑΟ Ξάνθη – Νίκη Βόλου 0-0.

Ώρα 16:54 Τα υπόλοιπα τελικά αποτελέσματα:
Απόλλων Πόντου – Τρίκαλα 3-0
Πανσερραϊκός – Ολυμπιακός Β’ 4-0
Βέροια – ΑΕΛ 1-1