Α2 Γυναικών: Καλή εμφάνιση αλλά ήττα στις λεπτομέρειες για την Ασπίδα στο Πανόραμα

Την ήττα με 68-61 μέσα στο Πανόραμα γνώρισε η Ασπίδα Ξάνθης στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Α2 Γυναικών.

Το παιχνίδι ήταν ένα ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια, με τις γηπεδούχες να παίρνουν προβαδίσματα της τάξης των 10 πόντων, κλείνοντας το ημίχρονο στο +9 (35-26).

Η Ασπίδα με κορυφαία την Μπουτσούκη με 18 πόντους και 4 τρίποντα ήταν ανώτερη στο β μέρος, μειώνοντας τη διαφορά στους 6 στο τέλος της 3ης περιόδου. Παρά την σπουδαία προσπάθεια της ομάδας της Θράκης να την ολική ανατροπή, το Πανόραμα με κορυφαία την Καλογρίδου με 21 με δυσκολία κράτησε τη μονοψήφια διαφορά και πήρε τη νίκη με το τελικό +7 για το 68-61.

Διαιτητές: Τοπαλίδης-Καντζουρίδης
Δεκάλεπτα: 21-12, 35-26 (ημίχρονο), 49-43, 68-61 (τελικό αποτέλεσμα)

ΠΑΝΟΡΑΜΑ (Καμπίτση-Καραμανώλης): Μπαμπικέρ 3, Πάππα 6(2), Ριτζαλέου 12(2), Καλογρίδου 21(1), Βατσιτσίδου 10, Νικολαϊδου 8, Κανέλλογλου 4, Ράλλη, Κουλαρτσά 2, Χατζηθεοδώρου, Ψαρέλη-Νικολή.
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Νεδήμ Καρά Αχμέτ): Καραλίδου Σ. 10(2), Μπουτσούκη 18(4), Χαμόν, Μωϋσένκου 6, Αντώνογλου 7, Μαμαλίγκατζη 13(2), Καρακώστα 3, Καραλίδου Β. 4.