Pre League: Μάγκικη νίκη του Άθλου Ορεστιάδας απέναντι στον Αριστοτέλη Σκύδρας

Τεράστιος Άθλος Ορεστιάδας κέρδισε τον Αριστοτέλη Σκύδρας καθαρά στην έδρα του, και κυνηγάει πλέον να μπει στα πλει οφ με προβάδισμα έδρας, ενώ η ήττα αυτή του Αριστοτέλη Σκύδρας τον αφήνει εκτός διεκδίκησης της πρώτης θέσης.

Η νίκη του Άθλου τον κράτησε στην 5η θέση (8 βαθμούς) αλλά τον έφερε σε απόσταση ασφαλείας από την ΑΕΚ στο +5, στην μάχη για τα νέα πλέι οφ για τις θέσεις 2-3, ο οποίος έχει και ένας ματς λιγότερο με τον Κέρκη Σάμου.

Το πρώτο σετ ήταν γεμάτο συγκινήσεις και και εναλλαγές στο σκορ. Ο Άθλος μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 12-8, με το ματς να φτάνει στον πόντο, στο 20-19, τον Αριστοτέλη Σκύδρας να προσπερνάει με 22-23, αλλά το ματς να οδηγείται στην παράταση του στο 24-24. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι, αλλά οι Εβρίτες με σταθερότητα έκαναν το 1-0 με 28-26.

Ο Άθλος το προβάδισμα αυτό τον εκμεταλλεύτηκε και πήρε από νωρίς προβάδισμα με 12-7 και 21-17, κάνοντας το 2-0 με 25-20, κάνοντας σημαντικό βήμα νίκης.

Ο Αριστοτέλης Σκύδρας έπαιξε το τελευταίο του χαρτί για να επιστρέψει στη διεκδίκηση του παιχνιδιού και το έκανε με τον καλύτερο τρόπο. Το 9-12 έγινε γρήγορα 12-17 και άμεσα έγινε το 12-25, με τους Μακεδόνες να μειώνουν σε 2-1.

Η μικρή αντίδραση αυτή του Αριστοτέλη κράτησε λίγο, καθώς ο Άθλος μπήκε με καταιγιστικό ρυθμό στο τέταρτο σετ, έκανε το 12-6 και το 19-11. Ο Αριστοτέλης δεν παράτησε το σετ και έφερε το σετ στον πόντο, στο 21-20, αλλά ένα σερι 4-0 του Άθλου του έδωσε το σετ με 25-21 και τη νίκη με 3-1.

Ο Άθλος Ορεστιάδας θα ταξιδέψει την Τετάρτη στη Σάμο για το αναβληθέν παιχνίδι με τον Κέρκη, ενώ ο Αριστοτέλης Σκύδρας φιλοξενείτε από τον Πήγασο Πολίχνης το επόμενο Σάββατο.

Τα σετ: 28-26, 25-20, 12-25, 25-21

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Θοδωρής Χουσίδης): Γκιγιέρμε, Φερείρα, Καψαλιάρης, Ριζόπουλος, Στοϊλούδης, Αλεξάκης/ Αρχοντούδης (λ), Ράπτης, Σκαρλατίδης, Διαμαντίδης, Τσολακίδης