A2 Ανδρών: Πήγαν για την ανατροπή οι Κύκλωπες αλλά ηττήθηκαν από την Κοζάνη και τον… Covid!

Δεν τα κατέφεραν στην πρεμιέρα των μπαραζ ανόδου οι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης στο ντέρμπι ουραγών αλλά ομάδων πληγωμένων από Covid, καθώς ηττήθηκαν 27-26 από τον ΑΟ Κοζάνης στο ΔΑΚ Κοζάνης.

Οι Κοζανίτες ξεφυγαν στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου και μετέτρεψαν το 10-9 (25′) σε 14-10 σκορ που πήγαν στα αποδυτήρια.

Μέχρι και το 55′ οι Εβρίτες δεν μπόρεσαν να μειώσουν την διαφορά περισσότερο από τα τρια τέρματα (24-21 στο 50′) με τους Κύκλωπες να κάνουν την αντεπίθεσή τους στο τελευταίο πεντάλεπτο, όπου πλησίασαν στο ένα γκολ, και το τελικό σκορ να είναι το 27-26 και τους παίκτες του Παπαχρήστου να μένουν απογοητευμένοι ότι θα μποροιλυσαν να πάρουν κάτι καλύτερο.

Για τους Κύκλωπες ξεχώρισε ο Χαραλαμπίδης με 10 τέρματα ενώ σημαντικά βοήθησε και ο Πιστόλας με 5, ενω από την Κοζάνη ο Χαντζιάρας είχε 9 γκολ ενώ Παπαχρήστου και Στεργιούλας από 4.

Οι δυο ομάδες δεν έχουν πιθανότητες ανόδου, με τους Κυκλωπες να μένουν στους 0 βαθμούς, την Κοζάνη να φτάνει στους 2 (κουβαλούν αποτελέσματα κανονικής περιόδου) με τους Εβρίτες την επόμενη εβδομάδα να υποδέχονται τον ΑΟ Ιωαννίνων.

Πεντάλεπτα :  2-1, 3-3, 6-6, 8-7, 10-9, 14-10 (Ημίχρονο), 18-13, 19-15, 21-17, 24-21, 25-21, 27-26.

Διαιτητές : Βαγγελτζίκης-Τορνικίδης.

ΑΟ ΚΟΖΑΝΗΣ  Αδάμ 3, Χαντζιάρας 9, Πασχαλίδης, Βιτολάρης 2, Παπαχρήστου 4, Κοτανίδης, Στεργιούλας 4, Τράγιας, Γκούμπερι 2, Μπούρμπουλας 1, Τσανακτσίδης 2, Κοκελίδης.

ΚΥΚΛΩΠΕΣ:  Χαραλαμπάκης 1, Χαραλαμπίδης 10, Γκαράς 4, Πιστόλας 5, Ναβροζίδης 2, Καραβασίλης , Τουλιόπουλος 3, Μπασδάνης 1, Νικολαϊδης.