Α2 Ανδρών: Κατέρρευσε στο τελευταίο τέταρτο στην Κατερίνη η Ασπίδα στην πρεμιέρα των μπαράζ παραμονής

Δεν τα κατάφερε στην Κατερίνη κόντρα στον Αρχέλαο και η Ασπίδα Ξάνθης ηττήθηκε με 23-16 στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης “Θεόδωρος Διαμαντόπουλος”, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της Β’ φάσης του 2ου ομίλου της Α2 Ανδρών.

Η Ασπίδα Ξάνθης παρόλο που δεν σκόραρε και 6 λεπτά έμεινε κοντά στο σκορ για είκοσι δύο λεπτά, αλλά ένα ξέσπασμα της ομάδας της Κατερίνης στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, από 9-7 σε 14-7 της έδωσε απόσταση ασφαλείας (14-8 ημίχρονο). Η Ασπίδα Ξάνθης μείωσε σε 16-13 στο 46′, με τους Κατερινιώτες να σημειώνουν τέσσερα αναπάντητα τέρματα για το 20-13 στο 52′, και μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 23-16.

Από την Ασπίδα 9 τέρματα είχε ο Θεοδωρακόπουλος, ενώ από τους Κατερινιώτες 6 ο Σαιδές και 5 ο Σκούφας.

Με την νίκη του αυτή ο Αρχελαος έφτασε τους 6 πόντους, η Ασπίδα 4, η Αξιούπολη που κέρδισε την Προσοτσανη 2 και οι Δραμινοί 0, με τις ομάδες να μεταφέρουν τα αποτελέσματα της α’ φάσης. Την επόμενη αγωνιστική η Ασπίδα φιλοξενεί σε ένα σημαντικό αγώνα την Αξιούπολη.

Διαιτητές: Σαχίνογλου – Θεοδοσίου.

Πεντάλεπτα: 2-0, 3-1, 5-3, 8-6, 12-7, 14-8 (ημίχρονο), 15-8, 15-10, 16-12, 19-13, 21-15, 23-16.

ΓΑΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Μαστορογιάννης): Κοσμίδης, Μάνης, Σαϊδές 6, Κωνσταντάκης, Ξώνης, Ξεφτέρης, Παπανάκος, Σκούφας 5, Μαυρόπουλος 3, Χαραλαμπίδης, Εγγλέζος 1, Παπαδόπουλος 3, Καραδήμος 3, Σαραντίδης, Καραγιάννης 2, Θεοφανίδης

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Βαφειάδης): Αγαθόνικος 1, Ακτενιζόγλου, Ασκεπίδης, Βασιλακόπουλος, Θεοδωρόπουλος 9, Λευθεράς 2, Μαρκοπουλιώτης, Μόσχος, Μπέτσιος, Ναθαναηλίδης 1, Παπαδόπουλος 2, Φραγκούλης 1