Ηττήθηκε στο ντέρμπι αλλά παρέμεινε κορυφή η Μόντορφ του Βλασακίδη

Σε ένα συγκλονιστικό αγώνα, η Μόντορφ του Τάσου Βλασακίδη δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο Νόιστρέλιτς και έτσι υπέστη τη δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα, παραμένοντας όμως στην κορυφή.

Η ομάδα του Εβρίτη κόουτς είδε τους φιλοξενούμενος να προηγούνται με 0-1 και 22-25, αλλά κατάφερε να κάνει την ανατροπή σε 2-1 με 25-17 και 26-14. Ένα κακό τέταρτο σετ έφερε το 2-2 για τη Νόιστρέλιτς με 18-25 και έτσι το ματς οδηγήθηκε στο πέμπτο σετ.

Εκεί πριν την αλλαγή των γηπέδων, οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει σημαντική διαφορά και έτσι έκαναν το 2-3 με 10-15, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη στην έδρα της Μόντορφ.

Η ομάδα του Βλασακίδη παρέμεινε πρώτη με 35 σε 14 αγώνες, με την Μέρσερ να ακολουθεί με 34 και 13 παιχνίδια, ενώ τέλος, στη τρίτη θέση είναι η Νόιστρέλιτς με 29 βαθμούς και 13 αγώνες.