Α2 Γυναικών: Ιστορικός πρώτος βαθμός για τη νεοσύστατη ομάδα του Βορέα Αλεξανδρούπολης επί του Άρη στην Θεσσαλονίκη

Τον ιστορικό πρώτο της βαθμό, στην πρώτη της συμμετοχή στην Α2 Γυναικών Χαντμπολ, εξασφάλισε η νεοσύστατη ομάδα του Βορέα Αλεξανδρούπολης στην αναμέτρηση με τον Αρη στην Θεσσαλονίκη.

ΟΙ δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 26-26, ενώ η καθεμιά είχε πετύχει ακριβώς τα μισά γκολ και στο ημίχρονο, με αποτέλεσμα και αυτό να λήξει ισόπαλο 13-13.

Σε γενικές γραμμές ήταν ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με τις φιλοξενούμενες να είναι στο μεγαλύτερο διάστημα μπροστά στο σκορ (6-9 στο 15′, 22-24 στο 55′) αλλά να μην το διατηρούν ως το τέλος.

Κορυφαία για την ομάδα του Χρήστου Ποντιτσίδη η Νίνα Νικόλοβα που σημείωσε 9 τέρματα ενώ η καλαϊτζή-Δλήνα πρόσθεσε άλλα 6 και η Παρασχάκη άλλα τέσσερα.

Τα 10λεπτα: 5-5, 8-10, 13-13 (ημίχρονο), 17-18, 21-22, 26-26 (τελικό αποτέλεσμα).

ΒΟΡΕΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Χρήστος Ποντισίδης): Μπαλασούδη, Λαμπίδου, Νικόλοβα 9, Καλαϊτζή-Δελήα 6, Λαμπίδη 1, Αραπίδου, Παρασχάκη 4, Βαρσάμη, Πατλάκα, Παπαδοπούλου Ε., Σαράτση, Καμποσιώρη 1, Μελισσίδη 3, Παπαδοπούλου Χ. 2, Μητρουλάκη