Γ’ Εθνική: Λύγισε στην τελευταία περίοδο ο Αρίων Ξάνθης από τον Ιωνικό

Την ήττα με 67-58 στην Ξάνθη γνώρισε ο Αρίων από τον Ιωνικό Ιωνίας στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Ανδρών της Γ’ Εθνικής.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν νωθρά το παιχνίδι και βρέθηκαν να χάνουν με 19-6 στην πρώτη περίοδο. Σταδιακά ανέβασαν την απόδοσή τους και έφτασαν το παιχνίδι στον πόντο και το 47-45 με την λήξη της 3ης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι με περισσότερη ενέργεια και σωστές επιλογές ξαναανέβασαν την διαφορά στην τελευταία περίοδο και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Δεκάλεπτα: 6-19, 23-30 (ημίχρονο), 45-47, 58-67 (τελικό)

Διαιτητές: Ζαχαριάδης – Αγραφιώτης Βασ.

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ (Θερμός): Κουρτιδης, Μελαδιανός 6(2), Κλωνάρας 4, Θεοδωριδης, Χριστοφορίδης 11(1), Σαββουλίδης 14(3), Καρανικολίδης, Τσίτσος 2, Ζαρωτιάδης, Μπουτσακτσι 19, Ζαμπάκης 2, Αρβαντίδης.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ (Χριστοφορίδης-Γουλτίδης): Σαρακατσάνος 3(1), Παναγιώτου, Ματενίδης 8, Τολιόπουλος 7(1), Κουτσακιουλάφης 2, Αντωνιάδης 8(2), Αγγελόπουλος 18(1), Περιστεράκης 17(1), Παπάς, Βαϊράμης, Κεϊσιδης, Γιαμούκης 4.