Football League: Πρωτιά με διπλό για Καβάλα, ήττα σοκ για τη Βέροια! Τα αποτελέσματα, οι βαθμολογίες και η επόμενη αγωνιστική

Την μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει με το πέρας και της 15ης αγωνιστικής του Βόρειου Ομίλου της Football League η Καβάλα, που επικράτησε με 0-2 της ουραγού Κοζάνης εκτός έδρας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «Αργοναύτες» ήταν ο Ξανθιώτης Πέτρος Ορφανίδης, ο οποίος με ασίστ στο 0-1 και με δικό του γκολ το 0-2, διασφάλισε το άνετο πέρασμα από την Κοζάνη. Ο Ανυφαντάκης χρησιμοποίησε ως βασικό κάτω από τα δοκάρια τον Αλεξανδρουπολίτη δανεικό από την Ξάνθη γκολκίπερ Σταθάκη, ο οποίος είχε πολύ καλή απόδοση και με τη βοήθεια του δοκαριού δεν δέχτηκε γκολ από πέναλτι των γηπεδούχων, καθώς και τους Βαλαβανόπουλο και τον πρώην παίκτη του Πανθρακικού Βασίλη Γαβριηλίδη. Για τους γηπεδούχους, στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκε ο Κομοτηναίος ακραίος μπακ Θανάσης Κυριαλάνης.

Η Καβάλα αύξησε τη διαφορά της στο +4 από τη δεύτερη Βέροια, ύστερα από την απρόσμενη ήττα της ομάδας του πρώην τεχνικού του Πανθρακικού Παύλου Δερμιτζάκη στην Ηγουμενίτσα από τον εβρίτικης ιδιοκτησίας Θεσπρωτό με 3-2. Για τους γηπεδούχους αγωνίστηκε βασικός για 79 λεπτά ο πρώην της ΑΕΔ Σαραντίδης, όταν και τον αντικατέστησε ο πρώην του Πανθρακικού Πέντσας. Στραβοπάτημα και για τον τρίτο Πανσερραϊκό έπειτα από την εντός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό Βόλου με 0-1.

Στο Νότιο Όμιλο, η Ρόδος δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το στραβοπάτημα της Καλαμάτας το Σάββατο με την Νίκη Βόλου, αφού αναδείχθηκε με τη σειρά της επίσης ισόπαλη με 1-1 κόντρα στο Αιγάλεω και παρέμεινε στη 2η θέση. Τους Ροδίτες όμως, έπιασε στη 2η θέση η Καλλιθέα με 27 βαθμούς, η οποία νίκησε στην έδρα της 1-0 τον ουραγό Αστέρα Βλαχιώτη.

Αναλυτικά παρακάτω ανα όμιλο τα αποτελέσματα, οι βαθμολογίες και η επόμενη αγωνιστική: