Euro 2022: Με «Κέπε» εις διπλούν η Εθνική ξεκίνησε με το δεξί νικώντας την Βοσνία

Ιδανική πρεμιέρα για την Εθνική Ομάδα Χάντμπολ των γυναικών που επικράτησε 29-18 του συγκροτήματος της Βοσνίας Εεζεγοβίνης, για τον 2ο προκριματικό όμιλο του EURO 2022, στο Φιλίππειο της Βέροιας.

Παρά το εύρος της νίκης, η ηρωίδα της αναμέτρησης ήταν η Αλεξανδρουπολίτισσα τερματοφύλακας Μαρία Κεπεσίδου, που έκανε μεγάλες επεμβάσεις με ποσοστό που άγγιξαν το 50%.

Στον αγώνα αξιοποιήθηκε από τον ομοσπονδιακό κόουτς Μεσσήνη και ο μικρότερη αδελφή της Νικολίνα Κεπεσίδου, η οποία μάλιστα πέτυχε και ένα τέρμα.

Η Εθνική δεν είχε καταφέρει να πάρει διαφορά μέχρι και πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο (11-10 το σκορ εκείνη την στιγμή), έκλεισε όμως στην ανάπαυλα με 5 γκολ διαφορά (15-10) και κατάφερε σταδιακά να την διευρύνει για το τελικό 29-18.

Επόμενη αντίπαλος για την Εθνική Ομάδα το απόγευμα του Σαββάτου θα είναι το αντίστοιχο συγκρότημα της Λετονίας.