LIVE από τα Πηγάδια για την SL2: ΑΟ Ξάνθη – Διαγόρας Ρόδου και η υπόλοιπη 20η αγωνιστική

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη στον αγώνα ΑΟ Ξάνθη – Διαγόρας Ρόδου και παράλληλα θα ενημερώνεστε για την εξέλιξη και στα υπόλοιπα παιχνίδια της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2.

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση θα ενημερώνεστε για την εξέλιξη στον αγώνα της Ξάνθης στα Πηγάδια με τον Διαγόρα Ρόδου για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2.

Ώρα 13:45 Συνολικά τέσσερις αναμετρήσεις διεξάγονται ταυτόχρονα με εκείνη στα Πηγάδια για την 20η αγωνιστική

Ώρα 13:46 Πιο συγκεκριμένα, την ίδια ώρα αγωνίζονται ΑΟ Τρίκαλα – ΑΕ Καραϊσκάκης, Εργοτέλης – ΟΦ Ιεράπετρας και Παναχαϊκή – Χανιά.

Ώρα 13:48 Χθες, Σάββατο (10/4), είχαν γίνει τ’ άλλα δύο παιχνίδια όπου νίκησαν ο δε Λεβαδειακός και ο μεν Ιωνικός εκτός έδρας.

Ώρα 13:51 Αποτελέσματα που κάνουν ακόμη πιο σημαντικό το τρίποντο σήμερα για την Ξάνθη, καθώς βρίσκεται στους -6 βαθμούς μακριά από την 2η προνομιούχο θέση και στο -11 από την κορυφή.

Ώρα 13:54 Ο ΑΟΞ προέρχεται από την λευκή εκτός έδρας ισοπαλία με τον ΑΟ Τρίκαλα που τον κρατάει στην 3η θέση.

Ώρα 13:57 Ο Διαγόρας Ρόδου προέρχεται από την ισοπαλία στην έδρα του κόντρα στον Εργοτέλη. Βρίσκεται μέσα στην εξάδα και θέλει να διατηρηθεί ώστε να καταφέρει ν’ αγωνιστεί στα παιχνίδια των πλέι οφ.

Ώρα 14:00 Ένας στόχος φυσικά των γηπεδούχων είναι να διατηρήσουν το αήττητο στην έδρα τους, όπου έχουν μόλις δύο ισοπαλίες αλλά και γενικότερα το αήττητο που έχουν επί εποχής Τεννέ.

Ώρα 14:03 Οι ενδέκαδες των δύο ομάδων:

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Ώρα 14:05 Όπως γίνεται διακριτό από την ενδεκάδα, ο Μπάμπης Τεννές επέλεξε να μην παραταχθεί με κλασικό φορ στην επίθεση, ενώ παράλληλα αγωνίζονται μαζί οι δύο οργανωτές, Τάτος και Έμπερτ. Επίσης, διακρίνεται πως ο Γιάννης Μυστακίδης για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι δεν θα είναι ούτε στον πάγκο του ΑΟΞ, ενώ έκπληξη αποτελεί το γεγονός πως ο Ντάριλ Βέρκερ δεν βρίσκεται ούτε στον πάγκο…

Ώρα 14:07 Για τον πρώτο γύρο, οι δυο σημερινοί αντίπαλοι στις 17 Φεβρουαρίου έπαιξαν στην Ρόδο για την 9η αγωνιστική όπου βρήκε νικητές τους γηπεδούχους με 1-0 χάρις το γκολ του Αλάεθ στο 48ο λεπτό, δείτε το με ένα κλικ ΕΔΩ.

Ώρα 14:08 Από τότε βέβαια έχουν αλλάξει τα δεδομένα, καθώς ο τότε τεχνικός Τόνι Πόποβιτς έχει αποχωρήσει και πλέον στον πάγκο είναι ο Μπάμπης Τεννές· ενώ οι Ροδίτες διάγουν μία περίοδο ντεφορμαρίσματος με συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα.

Ώρα 14:12 Αυτό θα είναι το 4ο παιχνίδι του Μπάμπη Τεννέ κόντρα στον Διαγόρα Ρόδου με τον οποίο μετρά 3 νίκες και έχει ως στόχο να διατηρήσει το αήττητο. Δείτε τα προηγούμενα παιχνίδια του με ένα κλικ ΕΔΩ.

Ώρα 14:15 Αυτό θα είναι το τρίτο παιχνίδι του ΑΟΞ με τον Διαγόρα Ρόδου στην Ξάνθη. Στην μικρή προϊστορία που έχουν μεταξύ τους, η ομάδα της Ξάνθης μετράει δύο νίκες δίχως να δεχθεί κάποιο γκολ. Δείτε το σχετικό αφιέρωμα με ένα κλικ ΕΔΩ.

Ώρα 14:18 Αυτό το οποίο επίσης πρέπει να διεκρινιστεί είναι πως πέρα από την αλλαγή δεδομένων στην κορυφή (όπου ο Ιωνικός μέσα σε λίγες αγωνιστικές δημιούργησε μία διαφορά ασφαλείας), αλλαγή δεδομένων υπάρχει και προς την εξάδα, καθώς τα ανεβασμένα Χανιά και η Παναχαϊκή απειλούν Εργοτέλη και Διαγόρα

Ώρα 14:20 Συνολικά 7 είναι οι παίκτες που έχουν φορέσει τόσο την φανέλα της Ξάνθης όσο και αυτήν του Διαγόρα Ρόδου. Θυμηθείτε τα ονόματά τους με ένα κλικ ΕΔΩ.

Ώρα 14:22 Έχουν βγει για προθέρμανση οι παίκτες των δύο ομάδων, σε μία ηλιόλουστη μέρα στα Πηγάδια

Ώρα 14:25 Το φαβορί της αναμέτρησης είναι η Ξάνθη σύμφωνα με τις στοιχηματικές εταιρείες. Ο άσσος παίζεται μόλις στο 1.80. ενώ η ισοπαλία στο 3.40 και το διπλό στο 4.45. Δείτε όλες τις στοιχηματικές αποδόσεις της NoviBet με ένα κλικ ΕΔΩ.

Ώρα 14:28 Ακούγεται ο γνωστός τράπερ Madclip από τα μεγάφωνα του γηπέδου

Ώρα 14:31 Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Παναγιώτης Κουκούλας από τον Σύνδεσμο Λέσβου με βοηθούς τους Καλλή (Ανατολικής Αττικής) και Αρμάκολα (Κυκλάδων) ενώ 4ος Διαιτητής ορίστηκε ο Τακίδης (Κιλκίς). Παρατηρητής θα είναι ο Παναγιώτης Τσιάρας της ΕΠΣ Καβάλας.

Ώρα 14:34 Μπήκαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες, θα επιστρέψουν για την έναρξη

Ώρα 14:35 Ηχεί το διάσημο you’ ll never walk alone στα μεγάφωνα του γηπέδου

Ώρα 14:36 Στο γήπεδο βρίσκεται και ο πρώην πρόεδρος της Ξάνθης Άρης Πιαλόγλου

Ώρα 14:42 Βγήκαν οι παίκτες της Ξάνθης και οι διατητές, αναμένονται εκείνοι του Διαγόρα

Ώρα 14:44 Αφού τελείωσαν τα διαδικαστικά, όλα έτοιμα για την έναρξη

1′ Σέντρα στην αναμέτρηση για την Ξάνθη.

2′ Όπως γίνεται αντιληπτό από την παράτξη των παικτών στο γήπεδο, το σύστημα του ΑΟΞ είναι το 3-4-3

2′ Διακοπή στο παιχνίδι, πεσμένος παίκτης του Διαγόρα

4′ Καλή ατομική προσπάθεια του Σρόιγεν από αριστερά, του σουτ του Μπριλα΄ντε στη συνέχεια κόντραρε

5′ Χωρίς κάτι το ιδαίτερο στα πρώτα λεπτά, με την δύο ομάδες να προβαίνουν σε αρκετά μαρκαρίσματα

7′ Μπήκε στην περιοχή ο Σμυρλής, το σουτ κόντραρε και στη συνέχεια έγινε μαρκάρισμα στο οποίο ο Κουκούλας έδωσε συνέχεια

10′ Πέρασε το πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς κάτι σξιοσημείωτο

12′ Πρωτη αναγκαστικη αλλαγη για τον AOΞ… Ο Δημουτσος στη θεση του Μπριλαντε

13′ Αναγκαστικα το σύστημα γυρισε τωρα με 2 στοπερ και 4αδα στην αμυνα κανονικα

15′ 1-0 σε Ηράκλειο και Αγυιά. Εργοτέλης – ΟΦ Ιεράπετρας 1-0 και Παναχαϊκή – Χανιά 1-0

16′ Και ο Θυμιάνης στο έδαφος…

20′ Χωρίς τη μεγάλη φάση ακόμη στο παιχνίδι… Η Ξανθη έχει την κατοχη και την πρωτοβουλια των κινησεων ενω οι φιλοξουνούμενοι προσοαθούν να επιτεθούν όταν τους δωθεί η ευκαιρια στην κοντρα

23′ Απίθανη ευκαιρία για τον ΑΟΞ! Σοβαρό λάθος της αμυνας, έκλεψε ο Μικελτατζε, μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έσπασε στον Σροιγεν και αυτός από το ύψος της μικρής περιοχής και σχεδόν προ ξένης εστίας έστειλε τη μπάλα άουτ πάνω από τα δοκάρια

26′ Τα λάθη της Ξάνθης στην κυκλοφορία τςη μπάλας δίνουν στον Διαγόρα προυποθέσιες αντεπιθεσης

30′ Συμπλήρωση μισής ώρας… Ξάνθη – Διαγόρας Ρόδου 0-0

32′ Γκοοοοοοοολ για τον ΑΟΞ! Σκορερ ο Κεβιν Γκαρσία. Ο Μικελτατζε γυρισε τη μπαλα απο δεξια, και αυτος με φανταστικο σουτ στη κινηση ανοιξε το σκορ. Ξάνθη – Διαγόρας Ρόδου 1-0

34′ Στα άλλα παιχνίδα… Εργοτέλης – ΟΦ Ιεράπετρας 2-0 και Παναχαϊκή – Χανιά 2-1

36′ Οι κινήσεις του Κέβιν προς την αντίπλαη περιοχή δημιουργούν σημαντικά ρήγματα στην άμυνα, με την Ξάνθη έτσι να βρίσκει ακόμη ένα τέρμα… Όπως για παράδειγμα με τον Ιωνικό

38′ Διακοπή στο παιχνίδι, κάτω ο Τσαμούρης από δικεδίκηση

41′ Φάουλ από πλάγια σε καλή θέση για την Ξάνθη, σε μαρκάρισμα πάνω στον Έμπερτ

42′ Εκτέλεσα πλασαριστά ο Τάτος, δεν σημειώθηκε φάση

45′ Δύο λεπτά καθυστερήσεων

45′+1 Εξαλλες διαμαρτυριες από τους παίτκες του Διαγόρα για απευεθιας κοκκινη για μαρκαρισμα στον θυμιανη

45′+2 Τέλος Ημιχρόνου… Η Ξάνθη σε ένα παιχνίδι με ένταση και πάθος έκλεισε προοηγούμενη το ημίχρονο χάρη στο γκολ του Κέβιν! ΑΟ Ξάνθη – Διαγόρας Ρόδου 1-0

Ώρα 15:37 Ημίχρονο και στα υπόλοιπα παιχνίδια… Εργοτέλης – ΟΦ Ιεράπετρας 2-0, Παναχαϊκή – Χανιά 2-1 και Τρίκαλα – ΑΕ Καραϊσκάκης 0-0

Ώρα 15:40 Ο Μπριλάντε αποτέλει ακόμη έναν ποδοσφαιριστή που αντικαθίσταται αναγκαστικά εν ώρα αγώνα, με τους τραυματισμούς να επηρεάζουν τον ρυθμό της ομάδας

Ώρα 15:43 Συνεχίζεται το ζέσταματων των αναπληρωματικών, μένει να δούμε αν θα γίνουν κάποιες κινήσεις στην αρχή του δευτέρου μέρους

Ώρα 15:46 Βγαίνουν για το δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες στοναγωνιστικό χώρο, χωρίς αλλαγές μέχρι στιγμής

46′ Σέντρα στην επάναληψη για τους φιλοξενούμενους

46′ Καλή στιγμή για τον ΑΟΞ! Ο Θυμιάνης μοίρασε στον ελεύθερο Σρόιγεν, το γύρισμα του οποίου όμως κόπηκε από τον αμυντικό του Διαγόρα

49′ Έχει μπει δυνατά στην επανάληψη ο ΑΟΞ, κλείνει στα καρέ του τον Διαγόρα

52′ Γκολ στα Τρίκαλα… Τρίκαλα – ΑΕ Καραϊσκάκης 1-0

54′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Διαγόρα! Ο Σμυρλής έκανε την σέντρα από αριστερά, ο Λινάρδος πήρε από πλεονεκτική θέση την κεφαλιά η μπα΄λα ωστόσο έφυγε άουτ

55′ Δύο αλλαγές για τον Διαγόρα. Μέσα Ντοριβάλ και Γεωργίου

57′ Γκολλλλ για τον ΑΟΞ! Δεύτερη ασίστ του Μικελτάτζε, που μοίρασε στον Σρόιγεν, ο Ολλανδός βγήκε τετ α τετ και κρέμασε τον Μπίντζη… ΑΟ Ξάνθη – Διαγόρας Ρόδου 2-0

61′ Κίτρινη κάρτα στον Χότζα για μαρκάρισμα στον Κέβιν

64′ Δοκάρι για τον ΑΟΞ! Ο Μικελτάτζε έκανε την κεφαλιά η μπάλα στο δοκάρι του Μπίντζη

66′ Πολλά λαθη από τους παίκτες του Διαγόρα, κερδίζει εύκολα την κατοχή ο ΑΟΞ

69′ Κίτρινη στον Έμπερτ για μαρκάρισμα στον Μανωλάκη

72′ Φάουλ σε πλάγια θέση για τον Διαγόρα, το έκανε ο Πέτροβιτς

73′ Εκτέλεσε ο Λινάρδος, απομάκρυνε η άμυνα, στην επαναφορά το σουτ του Χότζα αρκετά μέτρα άουτ

75′ Μπαίνουμε στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα… Η Ξάνθη διαχειρίζεται το υπέρ της αποτέλεσμα και δίνει περισσότερο μπάλα στους Ροδίτες

76′ Φάουλ για τον ΑΟΞ, σε μαρκάρισμα στον Δημούτσο από τον Μασούρα

78′ Επιτίθεται ο ΑΟΞ, εκτεθειμένος ο Έμπερτ

80′ Αλλαγή για τον Διαγόρα… Μέσα ο Κοντοχρήστος στη θεση του Χότζα

84′ Φάουλ σε πλάγια θέση για τον ΑΟΞ

84′ Τρίτη αλλάγη για τον ΑΟΞ! Θανάσης Παπάζογλου στην θέση του Μικελτάτζε

86′ Δυνατή εκτέλεση φάουλ από τον Ντοριβάλ, κόρνερ για τον Διαγόρα

89′ Μπαίνουμε στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας

90′ Καλή στιγμή για τον ΑΟΞ! Ο Παπάζογλου έκλεψε τη μπάλα, μοίρασε στον επερχόεμνο Δημούτσο και η μπάλα κόντραρε. Διαμαρτυρίες για χέρι, παίζεται από τον Κουκούλα

90′ Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων

90+3′ Σέντρα από τον Σιατραβάνη, λίγο πιο μακριά από τον επερχόμενο Τάτο

90+4′ Τέλος αγώνα! Ο ΑΟΞ κάνοντας μία μεστή εμφάνιση πήρε πολύ σημαντική νίκη επί του Διαγορά και μένει ζωντανή στη διεκδίκηση της 2ης θέσης… ΑΟ Ξάνθη – Διαγόρας Ρόδου 2-0. Ακολουθεί αναλυτικό ρεπορτάζ…