Η κριτική και η βαθμολογία των παικτών του ΑΟΞ στο νικηφόρο ντέρμπι κόντρα στον Εργοτέλη στα Πηγάδια

Η Ξάνθη κατάφερε να πάρει το σημαντικό τρίποντο κόντρα στον Εργοτέλη στα Πηγάδια, χωρίς να ενθουσιάσει, και πλησίασε στον πόντο από τον πρωτοπόρο Ιωνικό, που έχει όμως ένα παιχνίδι λιγότερο.

Παρακάτω ακολουθεί μια αποτίμηση της απόδοσης των παικτών αλλά και του προπονητή της ομάδας της Ξάνθης με την υποκειμενικότητα προφανώς που έχουν τέτοιες κρίσεις:

Βίκτορ Σαο Μπέντο: Σταθερός κάτω από τα γκολποστ, κράτησε το μηδέν για ακόμα ένα παιχνίδι. Είχε την τύχη με το μέρος του στην αρχή του παιχνιδιού, με το σουτ του Άπι να σταματάει στο δοκάρι του. Σταθερός στις εξόδους του, εμπνέει εμπιστοσύνη. 7/10

Ντάριλ Βέρκερ: Σταθερός στο κέντρο της άμυνας, τόσο με τον Τζούρμαν στο πρώτο μισό, όσο και με τον Τάσο Παπάζογλου στο δεύτερο. Οι φάσεις του Εργοτέλη την αρχή του παιχνιδιού προερχόντουσαν κυρίως από τα προβληματικά μπακ. Είχε καίριες επεμβάσεις στα επικίνδυνα γυρίσματα των φιλοξενούμενων. 7/10

Μάθιου Τζούρμαν: Βασικός στο κέντρο της άμυνας μαζί με τον Βέρκερ. Φάνηκε να βρίσκεται ένα κλικ πίσω από όλες τις φάσεις στο πρώτο μισό. Λογικά αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο από τον Κώστα Θυμιάνη. 5/10

Μίλος Πέτροβιτς: Ξεκίνησε στο αριστερό άκρο της άμυνας, στη θέση του Κέβιν Γκαρσία. αντιμετώπισε πολλές δυσκολές στο πρώτο 25λεπτο της κυριαρχίας του Εργοτέλη. Αρκετά κουρασμένος και ασυγκέντρωτος, τον περνούσαν με χαρακτηριστική άνεση οι επιτιθέμενοι των Κρητικών. Στο 24′ ο Τεννές τον έβαλε στο δεξί άκρο της άμυνας, που αισθάνεται πιο άνετα και στο ημίχρονο τον απέσυρε εντελώς στο ημίχρονο. Μπήκε στη θέση του ο Σρόιγεν και γύρισε πιο πίσω ο Σιατραβάνης. 4/10

Τζόσουα Μπριλάντε: Ξεκίνησε στο δεξί άκρο της άμυνας, αλλά μετά τα πολλά προβλήματα του Πέτροβιτς, έπαιξε μετά το 24′ αριστερά, όπως προαναφέραμε. Δεν ήταν σε καλό φεγγάρι, πέρνοντας φανέλα βασικού αμέσως μετά τον τραυματισμό του. Ουσιαστικά ο Τεννές κατάλαβε ότι την γλίτωσε φθηνά και διόρθωσε άμεσα την κατάσταση, αποσύροντας και τα δύο μπακ στο ημίχρονο. Στην θέση του πέρασε ο Κώστας Τσαμούρης. 6/10

Τάσος Παπάζογλου: Έπαιξε στο πρώτο μισό ως κεντρικός μέσος και με την αντικατάσταση του Τζούρμαν από τον Θυμιάνη στο ημίχρονο, έγινε παρτενέρ του Βέρκερ στο κέντρο της άμυνας. Σαφώς καλύτερος σαν κεντρικός αμυντικός, καθάρισε όλες τις φάσεις και διαχειρίστηκε με άνεση το 1-0. Σαν κεντρικός μέσος, φύσιν ανασταλτικού χαρακτήρα, οπισθοχώρησε και έδωσε αρκετά μέτρα στους μέσους του Εργοτέλη. 7/10

Eλίνι Δημούτσος: Βασικός στο κέντρο, εκεί που τον εμπιστέυεται ο Μπάμπης Τεννές. Στο πρώτο 25λεπτο αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα, όπως και όλη η ομάδα, αφού ανεξήγητα είχε οπισθοχωρήσει υπερβολικά. Πάντα μαχητικός, τρέχει πολλά χιλιόμετρα στο γήπεδο και κουβαλάει τη μπάλα. Αναμενόμενα θα υπάρξουν και στιγμές κόπωσης, με τα συνεχόμενα παιχνίδια. Πήρε την κίτρινη στο στο 40′. 7/10

Σάββας Σιατραβάνης: Ξεκίνησε στο δεξί άκρο της επίθεσης. Στο πρώτο ημίχρονο δεν έκανε κάτι αξιόλογο, χωρίς να έχει απαραίτητα αυτός την ευθύνη με την ομάδα να έχει κλειστεί στα καρέ της. Είχε την καλύτερη στιγμή του ΑΟΞ στο 39′ μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Παππαζογλου, αλλά το σουτ από,πλάγια θέση απομάκρυνε ο Κατσιμήτρος. Στο δεύτερο μισό με την έξοδο των δύο μπακ οπισθοχώρησε και έπαιξε δεξιός ακραίος αμυντικός. Δεν αντιμετώπισε ανασταλτικά προβλήματα και είχε αρκετά ανεβάσματα όταν έβρισκε την ευκαιρία. 6/10

Πάτρικ Έμπερτ: Έπαιξε στον άξονα, μπροστά από τα δύο αμυντικά χαφ. Αν και στα προηγούμενα παιχνίδια είχε αποδόσει αρκετά καλά στο «δέκα», δεν έκανε ασθητή την παρουσία του στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Παρ’ όλα αυτά, σκόραρε ένα πολύ όμορφο γκολ, αποδεικνύοντας πως έχει εξαιρετικές εκτελέσεις στα στημένα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ του Θ. Παπάζογλου αυστηρά έως… λανθασμένα. Άφησε την θέση του στον Ντίνα στο 82′. 5/10

Μπέκα Μικελτάτζε: Άλλος Μικελτάτζε σαν εξτρέμ και άλλος σαν κεντρικός επιθετικός. Φαίνεται να μην του ταιριάζει ιδιαίτερα η γραμμή, ακόμα και αν έχει ελέυθερο ρόλο και συγκλίνει. Με την είσοδο του Μυστακίδη στο 65′ στη θέση του Θανάση Παπάζολγου πέρασε στην κορυφή της επίθεσης και 2′ μετά βρέθηκε στην κατάλληλη θέση και πέτυχε το νικητήριο γκολ. Στο κέντρο της επίθεσης είναι πολύ δυναμικός, παίζει με πλάτη και κάνει αισθητή την παρουσία του. Κοστίζει η κόκκινη κάρτα στα τελευταία λεπτά, αφού χάνει το επόμενο σημαντικό παινχίδι. Ήταν ο MVP για τους φίλους του ΑΟΞ. 7/10

Θανάσης Παπάζογλου: Βασικός στο κέντρο της επίθεσης, δείχνει ότι τον εμπιστεύεται ο Τεννές. Προσπάθησε να παίξει με πλάτη και έδωσε αρκετές μάχες, ακόμα και στην χαμηλή κατοχή μπάλας του ΑΟΞ στο πρώτο μέρος. Είχε μια κεφαλιά στο 5′ που πέρασε άουτ και άλλη μια ωραία ατομική ενέργεια στο 39′ που έβγαλε τον Σιατραβάνη σε πλεονεκτική θέση. Αντικαταστάθηκε από τον Μυστακίδη στο 65′. 6/10

Κώστας Θυμιάνης: Πέρασε στη θέση του Τζούρμαν στο ημίχρονο και έπαιξε στον χώρο του κέντρου, με τον Τ. Παπάζογλου να γυρνάει στα στόπερ. Μόλις πριν λιγότερο από 48 ώρες έπαιξε 90′ με την Εθνική Ελπίδων στη Λεωφόρο. Πολύ καλή εμφάνιση. Μετά την είσοδό του, η Ξάνθη πήρε μέτρα στο γήπεδο. Αρκετά δημιουργικός και δραστήριος, βοήθησε την Ξάνθη αρκετά, παρά τα συνεχόμενα παιχνίδια και ταξίδια. 7/10

Κώστας Τσαμούρης: Πέρασε στο ημίχρονο στη θέση του Μπριλάντε και έπαιξε αριστερό μπακ. Πολύ καλύτερος σε σχέση με τους Πέτροβιτς και Μπριλάντε στο συγκεκριμένο παιχνίδι, φαίνεται πως άρπαξε σε ικανοποιητικό βαθμό την ευκαιρία του Τεννέ. Έδειξε πολύ ορεξάτος, με αρκετά ανεβάσματα και χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα ανασταλτικά, ακόμα και μετά το 1-0. 7/10

Γέρι Σρόιγεν: Πέρασε στη θέση του Πέτροβιτς στο ημίχρονο και έπαιξε στο αριστερό άκρο της επίθεσης. Δεν πήρε πολλές πρωτοβουλίες και δεν έκανε ιδιαίτερα αισθητή την παρουσια του, όπως μας έχει συνηθίσει προηγούμενες αναμετρήσεις. Βοήθησε όπως όλοι στον ανασταλτικό τομέα και πρέσαρε όσο μπορούσε, για να διατηρηθεί το σημαντικό προβάθισμα. 6/10

Γιάννης Μυστακίδης: Πέρασε στη θέση του Θανάση Παπάζογλου στο 65, αλλά έπαιξε δεξιά, αφού ο Μικελτάτζε πήγε στην κορυφή. Από τις καλύτερες εμφανίσεις για τον Έλληνα επιθετικό. Έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 76′ να κλειδώσει τη νίκη, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κατσιμήτρου. Κράτησε την μπάλα πολύ σωστα και κέρδισε φάουλ στα τελευταία λεπτά, δίνοντας ανάσες στην άμυνα του ΑΟΞ που υπερασπιζόταν το 1-0. 7/10

Θανάσης Ντίνας: Πέρασε στη θέση του Έμπερτ στο 82′. Δεν μπορεί να κριθεί.

Μπάμπης Τεννές: Λάθος το γεγονός πως δεν εμπιστέυτηκε εξ’ αρχής τον Τσαμούρη ή τον Παντελιάδη στο αριστερό άκρο της άμυνας και προτίμησε τον Πέτροβιτς στην μη φυσική του θέση. Στο 24′ τον άλλαξε πλευρά με τον Μπριλάντε και αφού κατάλαβε ότι την γλίτωσε πολύ φθηνά με το 0-0, δεν δίστασε να κάνει τρεις απανωτές αλλαγές στην ανάπαυλα, στην τεράδα της άμυνας, ορθά. Δικαιώθηκε με την αντικατάσταση του Θανάση Παπάζογλου με τον Μυστακίδη, αφού μόλις πέρασε ο Μικελτάτζε στο κέντρο της επίθεσης, πέτυχε το τέρμα και πήρε το τρίποντο. Παραδέχθηκε και ο ίδιος στις δηλώσεις του στην ΕΡΤ, όιτ οι εσωτερικές αλλαγές βγήκαν σε μεγάλο βαθμό. Παρ’ όλα αυτά, ακόμα και χωρίς να ενθουσιάσει η Ξάνθη με την απόδοσή της, κατάφερε να πάρει το τρίποντο, ακόμα και με τις πολλές απουσίες, που προσπαθεί να διαχειριστεί ο Τεννές όσο καλύτερα μπορεί. 7/10