LIVE από τα Πηγάδια για την SL2: ΑΟ Ξάνθη – Δόξα Δράμας

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον εξ’ αναβολής αγώνα ανάμεσα στον ΑΟ Ξάνθη και την Δόξα Δράμας για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2.

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση θα έχετε ενημέρωση για την εξέλιξη στον εξ αναβολής αγώνα ΑΟ Ξάνθη – Δόξα Δράμας για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2.

Ωρα 13:55 Το εξ’ αναβολής αυτό παιχνίδι αποτελεί έναν μικρό τελικό και για τις δυο ομάδες μετά τα όχι επιθυμητά αποτελέσματα που είχαν το Σαββατοκύριακο

Ωρα 13:59 Η Ξάνθη προέρχεται από την εκτός έδρας ισοπαλία με τον Ιωνικό και διεκδικεί την πρώτη της νίκη στην εποχή Μπάμπη Τεννέ.

Ωρα 14:03 Βρίσκεται στην 6η θέση που την κρατάει στο -11 από την κορυφή που ειναι ο Εργοτέλης και στο +6 από τον σημερινό αντίπαλο της.

Ωρα 14:06 Παρόλα αυτά η Ξάνθη είναι πρώτο φαβορί για την άνοδο σύμφωνα με τους μπουκμέικερς όπως ανέλυσε νωρίτερα το ThrakiSportS.

Ωρα 14:09 Στα 5 εντός έδρας παιχνίδια που έχει δώσει μέχρι τώρα μετράει 3 νίκες, 2 ισοπαλίες και καμία ήττα ενώ έχει δεχθεί μόλις ένα τέρμα.

Ωρα 14:12 Η Δόξα Δράμας προέρχεται από την βαριά εκτός έδρας ήττα από τον πρωτοπόρο Εργοτέλη με 6-0. Στις 5 φορές που έπαιξε μακριά από τη Δράμα έχει 4 ήττες, 1 νίκη και καμία ισοπαλία.

Ωρα 14:16 Το παιχνίδι αρχικά είχε οριστεί για τις αρχές Νοέμβρη αλλά δεν πρόλαβε ποτέ να διεξαχθεί. Μάλιστα αρχικά προγραμματιζόταν να είναι το πρώτο που θα έδινε η Ξάνθη (που είχε ζητήσει λόγω του μπαράζ με τον Απόλλωνα Σμυρνης να εκκινήσει από την 3η αγωνιστική).

Ωρα 14:19 Μετά απόφασίστηκε να γίνει στις 24 Ιανουαρίου στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής, όμως η Δόξα Δράμας καθυστέρησε πάρει την έγκριση για να μπει στο πρωτάθλημα. Μετά από αυτήν την εξέλιξη ήρθε η ώρα θα παίξουν το παιχνίδι του πρώτου γύρου.

Ωρα 14:23 Η Δόξα Δράμας είναι η πρώτη ομάδα της περιφέρειας που κατάφερε να παίξει τελικό Κυπέλλου Ελλάδας το 1954 ενώ η Ξάνθη η τελευταία, το 2015.

Ωρα 14:26 Λίγο παραπάνω από μισή ώρα πριν την έναρξη του ματς, ιδανικός καιρός στα Πηγάδια ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι αισθητή κάνουν την παρουσία τους και 20 περίπου φίλοι της Δόξας Δράμας που προφανώς εξασφάλισαν προσκλήσεις

Ωρα 14:28 Μολις βγηκαν για προθέρμανση οι παίκτης της Ξάνθης

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Ωρα 14:33 Η Δόξα επισκέπτεται για πρώτη φορά το Ξάνθη Αρένα, μετά το 2012, που ήταν και μοναδική. Και αυτό γιατί την προηγούμενη φορά που πήγε στην Ξάνθη το 1994, το γήπεδο αυτό δεν υπήρχε ακόμα.

Ωρα 14:36 Ακομα και το φιλικό που έπαιξαν οι δυο ομάδες τον Οκτώβριο ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος είχε γίνει στο γήπεδο του ΑΟΞ και όχι στα Πηγάδια. Οι δυο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Ωρα 14:40 Από το 1989-90, όταν και ανέβηκε η Ξάνθη στην Α’ Εθνική, συνυπήρξαν για έξι σεζόν ως το 1995. Η Δόξα επισκέφτηκε δηλαδή επτά φορές την Ξάνθη για τη μεγάλη κατηγορία, μαζί με το 2011-12, και έχασε έξι από αυτές, ενώ πήρε μόλις μια ισοπαλία, τον Ιανουάριο του 1994.

Ωρα 14:44 Ο αριθμός των ποδοσφαιριστών που έχουν φορέσει την φανέλα και των δύο σημερινών αντιπάλων είναι στους 23. Δείτε τα ονόματά τους στο αφιέρωμα που κάναμε με ένα κλικ ΕΔΩ.

Ωρα 14:48 Συστασεις της αστυνομίας στους προσκεκλημένους της Δοξας Δράμας να κάθονται πιο αραιά λόγω κορονοϊού

Ωρα 14:50 Ερχονται και επίσημοι, μόλις έφτασε ο Αρης Πιαλόγλου με το πορτοκαλί του μπουφάν.

14:53 Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής ο Καπνίδης που έμεινε εκτός αποστολής.

14:56 Οι δύο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.

14:58 Ένθερμη αγκαλιά του Τάσου Παπάζογλου με τον με τον Κουτσιανικούλη.

1Σέντρα στο ματς για τον ΑΟΞ.

3′ Αριστερά παίζει ο Έμπερτ και δεξιά ο Σρόιγεν.

4′ Επικίνδυνη αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους, η μπάλα κόντραρε στα σώματα στο σουτ έξω από την περιοχή.

7′ Σχεδόν στο 1/3 του γηπέδου αμύνεται η ομάδα της Δράμας.

8′ Κίτρινη καρτα στον Στεφανάκο για διαμαρτυρία.

9′ «Μην τον αφήνεις να γυρνάει» φωνάζει στους παίχτες του ο Κολτσιδάκης όταν παίρνει την μπάλα ο Ανδρέας Τάτος.

12′ Επικίνδυνο σουτ του Σαμπανίδη από πολύ μακριά, η μπάλα λίγο άουτ. Θέλησε να εκθέσει τον Ίτσο.

15′ Συνθήματα υπέρ της Δόξας Δράμας από τους 15-20 φίλους της.

16′ Κάρτα στον Αγγελόπουλο για τράβηγμα. Δεύτερη για τους φιλοξενούμενους.

17′ Η Δόξα έχει πάρει την κατοχή στα τελευταία λεπτά, χωρίς να μπορέσει να απειλήσει.

20′ Ο Σρόιγεν έχει έρθει αριστερά και ο Έμπερτ πήγε στο δεξί άκρο της επίθεσης.

23′ Ισορροπημένο παιχνίδι κέντρου χωρίς φάσεις, πάντα στο 0-0.

25′ Σουτ του Μαρινάκη εκτός περιοχής, η μπάλα άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Ίτσο.

28′ Πολύ έντονα ζει το παιχνίδι ο Κολτσιδάκης με συνεχής εντολές. Όρθιος και ο Μπάμπης Τεννές, λίγο πιο ήρεμος.

30′ Πολύ καλή στιγμή για τον ΑΟΞ που θύμισε Νίκαια. Ο Έμπερτ σέντραρε από δεξιά, με τον Κέβιν ανενόχλητο στο δεύτερο δοκάρι να στένει την μπάλα άουτ.

32′ Γκοοοολλλλ για τον ΑΟΞ. Ο Σρόιγεν βγηκε στην αντεπίθεση από αριστερά, υποδέχθηκε την ωραία κάθετη του Δημούτσου και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στον ουρανό της εστίας του Στεφανάκου. ΑΟ Ξάνθη – Δόξα Δράμας 1-0.

35′ Ο ΑΟΞ έχει την κατοχή της μπάλας μετά το τέρμα που πέτυχε.

36′ Πολύ καλό σουτ του Τάτου έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Στεφανάκος.

40′ Παρατηρήσεις του Τάτου στους συμπαίχτες του να παίζουν πιο ορθολογικά.

44′ Η Δόξα έχει την κατοχή της μπάλας και προσπαθελί να δημιουργήσει κυρίως με τον Κουτσιανικούλη από δεξιά.

45′ 1′ έξτρα χρόνος.

45+2′ Τέλος ημιχρόνου. Ο ΑΟΞ με το ωραίο γκολ του Σρόιγεν προηγείται της Δόξας Δράμας. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: ΑΟ Ξάνθη – Δόξα Δράμας 1-0.

15:55 Επιστρέφουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς αλλαγή με μια πρώτη ματιά.

46′ Σέντρα στο β’ μέρος για την Δράμα.

50′ Ισορροπία στα πρώτα λεπτά. Μοιρασμένη η κατοχή.

52′ Βόλτερς, Μπριλάντε και Σιατραβάνης κάνουν εντατική προθέρμανση.

55′ Αλλαγή για την Δόξα. Ο Στέργιος στη θέση του Μπολάκη.

59′ Πολύ καλήξ ευκαιρία για τον ΑΟΞ, ο ΜακΝτόναλντ έδιωξε πάνω στην γραμμή με υπερένταση.

60′ Πρώτη αλλαγή για τον ΑΟΞ. Ο Βόλτερς στη θέση του Μικελτάτζε.

62′ Ο Σρόιγεν είναι δεξιά, ο Βόλτερς αριστερά και ο Έμπερτ σε ρόλο σέντερ φορ.

64′ Ο Σρόιγεν βγήκε στην αντεπίθεση από δεξιά αλλά άργησε να πασάρει, κάνοντας έξαλλο τον Ανδρέα Τάτο.

65′ Κίτρινη στον Κουτσιανικούλη για διαμαρτυρία.

68′ Άλλες δύο αλλαγές για τον ΑΟΞ. Μπριλάντε και Σιατραβάνης στις θέσεις των Σρόιγεν και Παπάζολογυ αντίστοιχα.

69′ Αλλαγή για την Δράμα. ο Βάντερσον στη θέση του Αγγελόπουλου.

70′ Μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα. Ο Μαυρίας έπιασε ένα γεμάτο σουτ από το ύψος του πέναλτι, με τον Ίτσο να κρατάει το μηδέν για την Ξάνθη στην φάση του αγώνα.

74′ Πιέζει η Δράμα, παραμένει το 1-0. Έχει έρθει αροστερά ο Κουτσιανικούλης.

77′ Πολύ ένταση στο παιχνίδι χωρίς μεγάκες φάδεις στα τελευταία λεπτά μετά το σουτ του Μαυρία. Μεγάλο ενδιαφέρον και αγωνία στα τελευταία λεπτά.

80′ Μπήκαμε στην τελευταία ευθεία. Παραμένει το 1-0.

82′ Τριπλή αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Τάσιος, Φυτόπουλος και Πινδώνης στις θέσεις των Παπαργυθρίου, Σαμπανίδη και Μαυρία.

84′ Καλή στιγμή για την Δράμα, ο Ίτσο μπλοκάρει το σουτ εντός περιοχής.

86′ Κίτρινη στον Έμπερτ για εκτός φάσης.

88′ Κρατάει την κατοχή και το αποτέλεσμα ο ΑΟΞ.

89′ Ο Μυστακίδης στην θέση του Έμπερτ.

90′ Σουτ του Μενσά, πολλά μέτρα άουτ.

90+1 Επιπλέον χρόνος 3′.

90+4′ Λήξη παιχνιδιού. Ο ΑΟΞ με το γκολ του Σρόιγεν επέστρεψε στις νίκες κόντρα στην Δόξα Δράμας. Τελικό αποτέλεσμα: ΑΟ Ξάνθη – Δόξα Δράμας 1-0.