LIVE από το Γήπεδο Αγυιάς για την SL2: Παναχαϊκή – ΑΟ Ξάνθη και η υπόλοιπη 11η αγωνιστική

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη στον αγώνα Παναχαϊκή – ΑΟ Ξάνθη και παράλληλα θα ενημερώνεστε για την εξέλιξη και στα υπόλοιπα παιχνίδια της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2.

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση θα ενημερώνεστε για την εξέλιξη στον αγώνα της Ξάνθης στην Αγυιά με την Παναχαϊκή για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2.

Ωρα 13:55 Παράλληλα θα έχετε ενημέρωση και για τα άλλα δυο παιχνίδια με τα οποία ολοκληρώνεται ο πρώτος γύρος στο πρωτάθλημα. Ηδη μάλιστα ο ένας είναι σε εξέλιξη, Εργοτέλης – Απόλλων Λάρισας 0-0 λίγο πριν την συμπλήρωση 10λεπτου.

Ωρα 13:58 Ο αγωνας αυτός στην Κρήτη ξεκίνησε νωρίτερα για συγκοινωνιακούς λόγους και στις 14:45 ξεκινά η αναμέτρηση στην Αγυιά της Πάτρας αλλά και το παιχνίδι του Λεβαδειακού με την Δόξα Δράμας.

Ωρα 14:01 Υπενθυμίζεται ότι χθες είχαμε άλλες τρεις αναμετρήσεις. Ο Ιωνικός νίκησε στα Χανιά με 1-0 και πάτησε προσωρινά κορυφή, ο Διαγόρας επίσης νίκησε με 1-0 την ΑΕ Καραϊσκάκης ενώ ισόπαλοι 1-1 έμειναν ο ΟΦ Ιεράπετρας και ο ΑΟ Τρικάλων.

Ωρα 14:04 Για να μην έχουμε παρεξηγήσεις, το ThrakiSportS δεν βρίσκεται στο γήπεδο και η φωτογραφία είναι αρχείου από παλιότερο αγώνα. Παρόλα αυτά θα παρακολουθούμε την μετάδοση της ΕΡΤ3 και έχοντας και άλλες πηγές ενημέρωσης θα σας μεταφέρουμε όσα συμβαίνουν.

Ωρα 14:07 Οι δυο σημερινοί αντίπαλοι έχουν διαφορά ενός βαθμού στον πίνακα της βαθμολογίας. Στους 15 η Ξάνθη, στους 14 η Παναχαϊκή. Αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ο ΑΟΞ έχει και ένα ματς λιγότερο.

Ωρα 14:10 Ενα χαρακτηριστικό αυτού του αγώνα είναι ότι και οι δυο ομάδες προσέρχονται με νέους προπονητές, ουσιαστικά υπηρεσιακούς, αφού είχαμε αλλαγές μετά την προηγούμενη. Η Ξάνθη δεν συνεχίζει με τον Πόποβιτς, η Παναχαϊκή δεν συνεχίζει με τον Νίκο Παπαδόπουλο που πήγε στα Χανιά.

Ωρα 14:14 Βέβαια ενώ για την Παναχαϊκή ανακοινώθηκε ότι ο Χρήστος Παρασκευόπουλος είναι ο νέος προπονητής, στην περίπτωση της Ξάνθης δεν έχουμε επίσημη ανακοίνωση. Εχουμε Μαραντά, Μπίλη, Ντίλες αλλά έχουμε και Ρένο Δημητριάδη που λέγεται ότι επίσημα θα είναι ο πρώτος προπονητής σε αυτό το ματς. Ο Κύπριος διευθυντής ακαδημιών του ΑΟΞ είναι αυτός.

Ωρα 14:17 Επίσης αξίζει να σημειωθεί ότι η Ξάνθη έχει ταξιδέψει στην Πάτρα χωρίς πολλούς από τους βασικούς της παίκτες, λόγω τραυματισμών αλλά και τιμωριών ή προσωπικών λόγων. Αυτό όμως δεν μπορεί να αποτελεί δικαιολογία δεδομένου του βάθους που υπάρχει στο ρόστερ της, το οποίο ενισχύεται και με τον Γεωργιανό στράικε Μικελτάντζε.

Ωρα 14:20 Στο 0-0 Εργοτέλης και Απόλλων Λάρισας λίγο πριν το ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να παίζουν με παίχτη λιγότερο χάρη στην αποβολή του Μπάλλα.

14:22 Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Ανδρέας Γκάμαρης από την Αθήνα με βοηθούς τους Καραλή (Ηλείας) και Χριστοδούλου (Ημαθίας) ενώ 4ος Διαιτητής ορίστηκε ο Μπακογιάννης (Αθηνών).

Ωρα 14:24 Στο σύνολο των αγωνων το πάνω χέρι το έχει η Ξάνθη, αλλά στην Πάτρα η Παναχαϊκή.

Ωρα 14:27 Ο αγωνας αυτός είναι ο πρώτος ανάμεσα στις δυο ομάδες για την Β’ Εθνική μετά από 32 χρόνια. Επί 4 δεκαετίες οι δυο ομάδες έχουν πλούσια προϊστορία κυρίως για Α’ Εθνική αλλά και για Κύπελλο.

Ωρα 14:30 Η ενδεκάδα της Παναχαϊκής: Κολοβούρης, Πλιάτσικας, Πατάπης, Πάνος, Αποστολόπουλος, Μουσταακόπουλος, Μπρους, Ανάκογλου, Γιούσης, Μπάτροβιτς, Αραβίδης.

14:32 H ενδεκάδα της Ξάνθης: Ίτσο, Βέρκερ, Τσαμούρης, Πέτροβιτς, Κέβιν, Θυμιάνης, Μπριλάντε, Τάτος, Σιατραβάνης, Βόλτερς, Καπνίδης.

14:36 Ο Κώστας Βαλμάς δήλωσε την κάμερα της ΕΡΤ πως η νίκη είναι μονόδρομος για τον ΑΟΞ.

14:40 Οι δύο ομάδες κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.

14:42 Ο Μπάμπης Τεννές παρακολουθεί το παιχνίδι από την κερκίδα του γηπέδου.

1′ Σέντρα στο παιχνίδι για την Παχαναϊκή.

3′ Ο Τσαμούρης σε ρόλο σεντερ μπακ με τον Κέβιν φυσικά να παίζει σαν αριστερός οποσθοφύλακας.

5′ Κατοχή για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά.

7′ Πρώτο κόρνερ για την Ξάνθη, μετά την εξαιρετική ενέργεια του Βόλτερς από δεξιά και την κάθετη πάσα του Τάτου στον Σιατραβάνη, αλλά πέρασε ανεκμετάλλευτο.

8′ Γκολ για την Παναχαϊκή. Ο Ανάκολγου έπιασε ένα φανταστικό αριστερό σουτ έξω από την περιοχή και άφησε άγαλμα τον Ίτσο που δεν μπορούσε να αντιδράσει, μετά την αδυναμία των αμυντικών της Ξάνθης να απομακρύνουν. Παναχαϊκή – ΑΟ Ξάνθη 1-0

12′ Η Παναχαϊκή έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και μετά το γκολ που σημείωσε.

15′ Στο 51′ Εργοτέλης – Απόλλων Λάρισας 0-0 με τους φιλοξενούμενους να παίζουν με παίχτη λιγότερο και την ίδια ώρα με το παιχνίδι της Ξάνθης Λεβαδειακός – Δόξα Δράμας 0-0.

17′ Κυρίως από δεξιά προσπαθεί να επιτεθεί η ομάδα της Πάτρας με τον Απόστολόπουλο, δηλαδή από τον Κέβιν.

22′ Κίτρινη για τον Τσαμούρη για επικίνδυνο μαρκάρισα στον Μπάτροβιτς και φάουλ σε καλή έξω από την περιοχή για τους γηπεδούχους.

23′ Απευθείας εκτέλεση του Μπάτροβιτς, η μπάλα άουτ.

25′ Φάουλ για την Ξάνθη από αριστερά με τον Τάτο, η κεφαλιά του Καπνίδη άουτ.

28′ Η Ξάνθη προσπαθεί να πάρει μέτρα και να γίνει πιο επικύνδυνη, αλλά όταν χάνει την μπάλα οι γηπεδούχοι βγαίνουν μπροστά με αρκετές προϋποθέσεις.

30′ Καλή στιγμή για την Ξάνθη με το σουτ του θετικού μέχρι τώρα Βόλτερς, η μπάλα περίπου ένα μέτρο άουτ.

32′ Έχει αρχίσει να πρεσάρει ψηλά η Ξάνθη.

33′ Δυνατό σουτ του Τάτου από μακριά, μπλοκάρει ο Κολοβούρης. Άλλη μια τελική για την Ξάνθη.

35′ Σε ελέυθερο ρόλο ο Σιατραβάνης, αλλάζει συνεχώς πλευρές.

37′ Έχει ανεβάσει ρυθμό ο ΑΟΞ μετά το 30′ και ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης πριν το ημίχρονο.

39′ O Εργοτέλης ανοίγει το σκορ κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας με τον Κόνραντ στο 76′. Εργοτέλης – Απόλλων Λάρισας 1-0

41′ Επικίνδυνο γύρισμα του Ανάκολου από αριστερά, μπλόκαρε ο Ίτσο. Οι γηπεδούχοι βγαίνουν αρκετά επικύνδυνα στις αντεπιθέσεις.

43′ Η Ξάνθη ζητάει ένα φάουλ στο ανέβασμα του Πέτροβιτς από δεξιά στο όριο της περιοχής αλλά το παιχνίδι συνεχίζεται.

45’+1 Λήξη πρώτου ημιχρόνου χωρίς καθυστερήσεις. Παναχαϊκή – ΑΟ Ξάνθη 1-0.

15:34 Στο 87′ παραμένει το Εργοτέλης – Απόλλων Λάρισας 1-0 ενώ στο ημίχρονο Λεβαδειακός – Δόξα Δράμας 0-0.

15:42 Τελικό αποτέλεσμα: Εργοτέλης – Απόλλων Λάρισας 1-0.

15:44 Επιστρέφουν σιγά – σιγά οι δύο ομάδες για την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

15:46 Ο Τάτος μάζεψε τους πάιχτες την Ξάνθη και τους τόνωσε το ηθικό, λέγοντας: «Πάμε, μπορούμε να το γυρίσουμε».

46′ Σέντρα για την Ξάνθη στο β’ μέρος. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

48′ H Ξάνθη στην κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά.

50′ Κυρίως με πρωτοβουλίες του Τάτου η Ξάνθη προσπαθεί να απειλείσει.

52′ Σουτ του Τάτου απο μακριά, η μπάλα αρκετά μέτρα άουτ.

55′ Κόρνερ για την Ξάνθη μετά την σέντρα του Βόλτερς.

55′ Εκτέλεση του Τάτου, κεφαλιά του Θυμιάνη στην καρδιά της άμυνας, η μπάλα λίγο άουτ.

58′ Παραμένει το 1-0 στην Πάτρα. Προθέρμασνη για αρκετούς παίχτες της Ξάνθης, χωρίς αλλαγή μέχρι τώρα.

60′ Πρώτη αλλαγή για την Παναχαϊκη, ο Τσερούτι στην θέση του Μπάτροβιτς.

62′ Παραμένει το 1-0 στην Πάτρα και το 0-0 ανάμεσα στον Λεβαδειακό και την Δόξα Δράμας στο ίδιο λεπτό.

62′ Καλή στιγμή για την Ξάνθη. Κάθετη του Τάτου στον Βόλτερς από αριστερά, με το επικίνδυνο γύρισμα το τελευταίου να μην προλαβαίνει ο Καπνίδης.σ

64′ Τεράστια ευκαιρία για την Παναχαϊκή, με τον Ίτσο να λέει όχι στο σουτ του Αραβίδη μέσα στην μικρή περιοχή.

67′ Ο Λεβαδειακός ανοίγει το σκορ με τον Νίλι κόντρα στην Δόξα Δράμας. Λεβαδειακός – Δόξα Δράμας 1-0.

68′ Πρώτη αλλαγή για τον ΑΟΞ, ο Τεσίγια στην θέση του Θυμιάνη.

73′ Δύο αλλαγές για την Παναχαϊκή. Μασούρας και Σταμόπουλος στην θέση των Μουστοκόπουλου και Πάνου.

74′ Δύο αλλαγές για την Ξάνθη. Μικελτάτζε και Ντίνας στην θέση των Γκαρσία και Μικελτάτζε.

75′ Με Πέτροβιτς, Τσαμούρη και Βέρκερ η Ξάνθη πίσω, στο ρίσκο του 3-5-2 για να πετύχει έστω το γκολ της ισοφάρισης.

79′ Επικίνδυνη σέντρα του Σιατραβάνη από αριστερά, η μπάλα πέρασε παράλληλα την εστία, καθώς δεν μπόρεσαν να μπουν στην φάση Μικελτάζτε και Καπνίδης.

81′ Μπαίνουμε στην τελική ευθεία του παιχνιδιού, πάντα Παχαναϊκή – Ξάνθη 1-0.

82′ Κίτρινη στον Πέτροβιτς για τράβηγμα στον χώρο του κέντρου.

83′ Ο Λεβαδειακός πετυχαίνει δεύτερο τέρμα με τον Μιγκέλ και κλειδώνει το τρίποντο. Λεβαδειακός – Δόξα Δράμας 2-0.

83′ Ο Παπαδόπουλος στην θέση του σκορερ Ανάκογλου για τους γηπεδούχους.

85′ Η Ξάνθη έχει κλείσει τους γηπεδούχους στην περιοχή τους και ψάχνει την στιγμή της, κυρίως με γεμίσματα.

88′ Η Δόξα Δράμας μειώνει σε 2-1 στην Λιβαδειά και δίνει νέο ενδιαφέρον στα λίγα λεπτά που απομένουν. Λεβαδειακός – Δόξα Δράμας 2-1.

89′ Συνεχίζει να πιέζει για την σιοφάριση ο ΑΟΞ κυρίως με γεμίσματα.

89′ Ο Παπαδόπουλος στην θέση του σκορερ Ανάκογλου για τους γηπεδούχους.

90′ Φάουλ για την Ξάνθη σε καλό σημείο απο δεξιά που κέρδισε ο Ντίνας.

90′ Ο Τζούρμαν στην θέση του Σιατραβάνη για το φάουλ.

90+1 Σέντρα σουτ του Τάτου με πολλά φάλτσα, έχασε την φάση ο Κολοβούρης αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

90+1 4′ καθυστερήσεις

90+4 Τέλος παιχνιδιού. Απογοητευτική η Ξάνθη γνώρισε την ήττα και στην Πάτρα. Τελικό αποτέλεσμα: Παναχαϊκή – ΑΟ Ξάνθη 1-0.