LIVE από τα Πηγάδια για την SL2: ΑΟ Ξάνθη – AO Χανιά

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα ανάμεσα στον ΑΟ Ξάνθη και τα Χανιά για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2.

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση θα έχετε ενημέρωση για την εξέλιξη στον αγώνα ΑΟ Ξάνθη – Χανιά για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2.

Ώρα 13:55 Αυτό είναι το δεύτερο εντός έδρας παιχνίδι για τον ΑΟΞ μετά το προ δεκαημέρου δραματικό με τον Ιωνικό που νίκησε η ομάδα της Θράκης στο 90+8.

Ωρα 13:58 Στην προηγούμενη αγωνιστική στο εκτός έδρας παιχνίδι στη Λειβαδιά η Ξάνθη αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Λεβαδειακό.

Ωρα 14:01 Από την δική τους πλευρά τα Χανιά προέρχονται από πικρή ήττα με 1-0 στην έδρα τους από τον Εργοτέλη

Ωρα 14:05 Οι δυο ομαδες βγαίνουν για προθέρμανση περίπου 40 λεπτά πριν την έναρξη της αναμέτρησης

Ωρα 14:09 Εκτος απο αυτο το ματς την ίδια ώρα θα διεξαγεται και το παιχνίδι Τρίκαλα – Λεβαδειακός που θεωρείται ντέρμπι κορυφής μετά τις 4 αγωνιστικές

Ωρα 14:13 Αυτό σημαίνει ότι η Ξάνθη που είναι τρεις βαθμούς πίσω από αυτές τις ομάδες αυτές, σε κάθε περίπτωση δεν θα είναι τυπικά στην πρώτη θέση μετά το πέρας αυτής της αγωνιστικής.

Ωρα 14:15 Δεν πρέπει να ξεχνάμε όμως ότι εχει ματς λιγότερο και αν προσθέσουμε τους τρεις βαθμούς με την Δόξα Δράμας, ουσιαστικά είναι και τώρα στην κορυφή.

Ωρα 14:20 Μολις ηρθαν οι συνθέσεις και πάμε να τις δουμε

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Ωρα 14:24 Με μια πρώτη αναγνωση, για την Ξάνθη έχουμε την ίδια σύνθεση με το ματς της Λιβαδειάς

Ωρα 14:26 Πάντως προπονείται και ο Τάσος Παπαζογλου, άρα σε σχέση με το χαρτί υπάρχει μάλλον μια αλλαγή. Μάλλον στην θέση του Τζουρμαν.

Ωρα 14:29 Επιβεβαιώνεται η αλλαγή που σας λέγαμε από την αναρτηση της ΠΑΕ Ξάνθη με την 11άδα

Ωρα 14:32 Αλλαγή είχαμε και στην διαιτητική τριάδα από την ΚΕΔ όπως ενημερωθηκαμε πριν λίγες ώρες.

Ωρα 14:34 Συγκεκριμένα είχαμε αλλαγή του α’ βοηθού. Ορίστηκε ο Αντώνης Κουκούμης από την Καβάλα αντί του Παναγιώτη Κουβαλάκη της Δράμας.

Ωρα 14:36 Διαιτητής είναι ο Κοτσάνης (Δράμας), βοηθοι οι Βοηθοί: Κουκούμης (Καβάλας) – Τσακίρης (Δράμας) και 4ος διαιτητής ο Παρχαρίδης (Δράμας)

Ωρα 14:39 Μεχρι και την εναρξη του αγωνα μπορείτε να κάνετε την πρόβλεψή σας για το σκορ στα social media του ThrakiSportS διεκδικώντας πέντε κάρτες μέλους του ΑΟΞ

Ωρα 14:42 Λίγα λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα έγινε γνωστό η ομάδα είναι κοντά στην απόκτηση ποδοσφαιριστή Joeri Schroijen

Ωρα 14:44 Μπαίνουν πρώτα οι της Ξάνθης συμφωνα με το πρωτοκολλο και ακολουθούν οι των Χανίων.

Ωρα 14:46 Κανονικά με Τζουρμαν η Ξάνθη, τελικά ο Τασος Παπαζογλου στον πάγκο όπως βλέπουμε. Πάμε στην έναρξη.

14:47 Ενός λεπτού σιγή για διαμαρτυρία για την μη έναρξη της Football League, πριν την σέντρα.

1′ Εναρξη του αγωνα με τα Χανιά στην σέντρα με τον Μακένα.

2′ Πρώτη καλή στιγμή για την Ξάνθη, το σουτ του Σιατραβάνη μέσα από την περιοχή καταλήγει στα χέρια του Κουτζαβασίλη.

6′ Πρώτη τελική για τα Χανιά, το σουτ του Κάρλος πολλά μέτρα άουτ.

8′ Η Ξάνθη την κατοχή της μπάλας τα πρώτα λεπτά, με τους φιλοξενολυμενους να πιέζουν εντατικά στο μισό γήπεδο.

12′ Η Ξάνθη προσπαθεί κυρίως με τα ανεβάσματα των Στάθη και Τσαμούρη να απειλήσει από τα πλάγια.

13′ Φάουλ για τον ΑΟΞ περίπου 6-7 μέτρα έξω από την περιοχή και συναγερμός στα καρέ του Κουτζαβασίλη.

14′ Κακή κομπίνα στο φάουλ του Τάτου, η πάσα για τον Τσαμούρη κατέληξε σε πλάγιο ενώ είχαν ανεβεί όλοι.

16′ Νέο φάουλ για την Ξάνθη έξω από την περιοχή και προς τα αριστερά που κερδίζει ο Τσαμούρης, ευκαιρία για ένα γέμισμα.

17′ Η μπάλα απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς.

18′ Καλό σουτ για τα Χανιά έξω από την περιοχή, ο Μπέντο απομάκρυνε σε κόρνερ.

21′ Παρατηρήσεις από τον Κοτσάνη στον πάγκο των Χανίων για τις συνεχόμενες διαμαρτυρίες σχεδόν σε κάθε φάουλ. Είχαν προηγηθεί και παρατηρήσεις του 4ου.

22′ Κόρνερ για την Ξάνθη που κερδίζει ο δραστήριος Τσαμούρης από αριστερά.

22′ Επιθετικό φάουλ και λήξη συναγερμού.

23′ Ο Έμπερτ έχει πάρει αριστερά, ενώ ο Σιατραβάνης παίζει δεξιά σε αντίθεση με τα πρώτα λεπτά.

24′ Φάουλ έξω από την περιοχή και δεξιά που κερδίζει ο Σιατραβάνης.

24′ Ο Έμπερτ πάτησε για τον Τάτο και αυτός μετά από δύο κοντρόλ σούταρε, σχεδόν ένα μέτρο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Κουτζαβασίλη.

26′ Καλή στιγμή για τον ΑΟΞ. Ο Παπάζογλου μπήκε κατα μέτωπο στην περιοχή αλλά άργησε να πασάρει και δεν καταγράφηκε τελική. Αυξάνουν την πίεση οι γηπεδούχοι.

27′ Φάουλ έξω από την περιοχή και προς τα αριστερά για τα Χανιά που κέρδισε ο Κάρλος από τον Σιατραβάνη. Μοιάζει σαν κοντινό κόρνερ.

28′ Απευθείας εκτέλεση ο Κάρλος, σε κόρνερ ο Μπέντο.

29′ Απομάκρυνε τον κίνδυνο ο Θανάσης Παπάζολγου και ο ΑΟΞ προσπάθησε να βγει στην κόντρα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν γρήγορη επιστροφή.

30′ Εχει ανεβει σχετικό αρθρο στο ThrakiSportS για το διαφαινόμενο νέο μεταγραφικό απόκτημα του ΑΟΞ, λεπτομέρειες με ένα κλικ ΕΔΩ

30′ Συμπληρώθηκε μισή ώρα παιχνιδιού, πάντα στο 0-0. Χωρίς σκορ και το παιχνίδι ανάμεσα σε Τρίκαλα και Λεβαδειακό την ίδια ώρα.

33′ Ο Λεβαδειακός ανοίγει το σκορ μέσα στα Τρίκαλα με απίστευτο αυτογκολτου Σουλιώτη απο φάση διαρκείας. Τρίκαλα – Λεβαδειακός 0-1.

35′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη, με την κεφαλιά τυ Σιατραβάνη από την σέντρα του Θυμιάνη από δεξιά να μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης.

38′ Ξαναλλάζει πλευρές ο Έμπερ με τον Σιατραβάνη. Πλέον ξανά δεξιά ο Έμπερτ και αριστερά ο Σιατραβάνης όπως ξεκίνησαν.

40′ Kόρνερ για την Ξάνθη μετά το επικύνδυνο ανέβασμα του Έμπερτ από δεξιά, έδιωξε η άμυνα.

41′ Την εκτέλεση του Τάτου μπλόκαρε ο Κουτζαβασίλης.

44′ Κίτρινη κάρτα για τον βοηθό του Βοσνιάδη. Έντονες διαμαρτυρίες συνεχώς από τους φιλοξενούμενους. Αρκετά πιο ήσυχος ο Τόνι Πόποβιτς.

45′ Λήξη πρώτου ημιχρόνου χωρίς κανένα λεπτό καθυστέρηση. ΑΟ Ξάνθη – Χανιά 0-0.

15:35 Στο άλλο παιχνίδι Ο Λεβαδειακός πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Τζιόρα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Τρίκαλα – Λεβαδειακός 0-2.

15:44 Κρίσιμο 45λεπτο για Ξάνθη καιΤόνι Πόποβιτς που πρέπεοι οπωσδήποτε να πάρει το τρίποντο. Σε αντίθεση περίπτωση ενδεχομένως να «παιχτεί» ακόμα και η θλέση του.

15:48 Επιστρέφουν πρώτα οι βασικοί της Ξάνθης και στην συνέχεια των Χαίων σύμφωνα με το πρωτόκολλο. Χωρίς αλλαγές οι δλυο ομάδες.

46′ Σέντρα στο δεύτερο μέρος για την Ξάνθη με τον Θανάση Παπάζογλου.

48′ Τεράστια ευκαρία για την Ξάνθη, η μεγαλύτερη τιου παιχνιδιού. Ο Σάββας σΙατραβάνης βρέθηκε απένντι από τον Κουτζαβασίλη αλλά τον πρόλαβε ο Γρομητσάρης που έσωσε το 1-0. Στην συνέχεια συγκρούστηκε με τον συμπαίχτη του και έμεινε στο γήπεδο.

50′ Σηκώθηκε ο Γρομητσάρης, συνεχίζεται κανονικά το παιχνίδι.

51′ Γκολ για τα Τρίκαλα με τον Αλμπάνη που μειώνει κόντρα στον Λεβαδειακό. Τρίκαλα – Λεβαδειακός 1-2.

52′ Καλή στιγμή για τον Παπάζολγου που σούταρε μέσα από την περιοχή αδύναμα πάνω στον Κουτζαβασίλη. Είχε προηγηθέι ωραία συνεργασία Τάτου Έμπερτ.

54′ Σουτ του Κάρλος έξω από την περιοχή μετά από λάθος της άμυνας της Ξάνθης, αρκετά μέτρα άουτ.

55′ Χωρίς κίτρινη κάρτα στην αναμέτρηση για τις δύο ομάδες με εξαίρεση την κάρτα στον πάγκο των Χανίων και τον βοηθό του Βονσιάδη.

57′ Απίστευτη ευκαιρία για τα Χανιά. Ο Καμαρά βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας σε καθαρό τετατετ, με τον Μπέντο να σώζει την Ξάνθη από το 0-1.

60′ Μακρινό σουτ του Τάτου, μπλοκάρει έυκολα ο Κουτζαβασίλης.

62′ Διακοπή στο παιχνίδι, οι γιατροί των φιλοξενούμενων μπαίνουν μέσα με τον Καμαρά να είναι στο έδαφος.

63′ Ο Καμαρά σηκώθηκε, το παιχνίδι συνεχίζεται.

64′ Πρώτη κάρτα για την Ξάνθη στο ματς, την δέχεται ο Δημούτσος για διαμαρτυρία. Ένταση και διακοπές στο παιχνίδι τα τελευταία λεπτά.

65′ Πρώτη αλλαγή για τα Χανιά, ο Μπραμπίγια στην θέση του Κάρλος.

66′ Οι συνεχόμενες διακοπές εκνευρίζουν τους λίγους θεατές που βρόσκονται στο γήπεδο, καθώς και τους παίχτες του ΑΟΞ.

67′ Κίτρινη κάρτα στον Τσαμούρη για επικύνδυνη προβολή, η δεύτερη για παίχτη της Ξάνθης σε λίγα λεπτά.

68′ Ένταση και νεύρα από όλους στα τελευταία λεπτά. Η Ξάνθη θα πρέπει να το αντιμετωπίσει και να ανεβάσει ρυθμό αν θέλει το τρίποντο.

69′ Συνεχείς εντολές του Αλέκου Βοσνιάδη κυρίως για την αντιμετώπιση του Τάτου που κινείται στην πλάτη των χαφ. Αρκετά πιιο ηρεμος ο Τόνι Πόποβιτς.

70′ Επικύνδυνα στην κόντρα τα Χανιά μετά από κόρνερ της Ξάνθης, πορόλαβε ο Τζούρμαν τα χειρότερα.

71′ Την ίδια ώρα ο Λεβαδειακός πετυχαίνει τρίτο γκολ με τον Νίλι. Τρίκαλα – Λεβαδειακός 1-3

71′ Διπλή αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μυστακίδης στην θέση του Σιατραβάνη και ο Βόλτερς την θέση του Τάτου.

72′ Νέα διακοπή και μπέρδεμα με τον Τάτο να επιστρέφει από τα αποδυτήρια προς τον αγωνιστιλό χώρο, αλλά τελικά αποχώρησε και συνεχίστηκε το παιχνίδι.

74′ Δεύτερη αλλαγή για τα Χανιά, ο Βρετός στην θέση του Καμαρά.

75′ Μεγάλη ευκαιρία για τα Χανιά, ο Μπέντο είπε όχι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ.

76′ Tελευταίο συναρπαστικό τέταρτο στα Πηγάδια χωρίς τις καθυστερήσεις. Οι δύο ομάδες ψάχνουν το γκολ της νίκης, η αγωνία στο κατακόρυφο.

77′ Καλή στιγμή για την Ξάνθη. Το μακρίνό αλλά δυνατό σουτ του Μυστακίδη που μπήκε ορεξάτος μπλόκαρε ο Κουτζαβασίλης.

78′ Άλλες δύο αλλαγές για τον ΑΟΞ. Ο Καπνίδης στην θέση του Παπάζογλου και ο Τσαμούρη ο Κέβιν. Δεν υπάρχει αλλαγή διάταξης αφού ουσιαστικά αλλάζει το φορ και το αριστερό μπακ.

80′ Εκτέλεση κόρνερ με τον Έμπερτ και μεγάλη ευκαιρία για το 1-0 με την αναμπουμπούλα στην μικρή περιοχή. Δεν μπόρεσε να στείλει κανείς την μπάλα στα δίχτυα και παρέμεινε το 0-0.

81′ Ο Τριανταφυλλάκος στην θέση του Πλέγα για τα Χανιά.

82′ Ο Βοσνιάδης ανταλλάσει «γαλλικά» με φίλαθλο της Ξάνθης. Δεν παίρνει θέση ο διαιτητής που είναι στα πέντε μέτρα, το ματς συνεχίζεται.

85′ Πιέζει η Ξάνθη που έχει την κατοχή της μπάλας στατελευταία λεπτά. Όλα τα Χανιά πίσω από τη μπάλα.

87′ Τελέυταία λεπτά στο παιχνίδι, ίδια εικόνα. Η Ξάνθη ψάχνει την στιγμή της για να «σώσει» την κατάσταση.

88′ Αναμένονται αρκετά λεπτά καθυστερήσεις με τις συνεχόμενες διακοπές.

90′ Ο Τάσος Παπάζογλου η τελευταία αλλαγή στην θέση του Θυμιάνη.

90+1′ 4′ έξτρα χρόνου έχουν αρχίσει να κυλάνε.

90+2′ Δυσκολέυεται η Ξάνθη στην ανάπτυξη, αλλά έχει υπομονή και περιμένει την στιγμή της.

90+3′ Πολύ καλή ευκαιρία με φάουλ λίγα στο όριο της περιοχής, ίσως η τεέυταία φάση της Ξάνθης. Παράλληλα αποβολη στον βοηθό του Βοσνακίδη με δέυτερη κάρτα για διαμαρτυρίες.

90+4 Απευθείας εκτέλεση του Έμπερτ, αρκετά μέτρα άουτ.

90+5 Λήξη παινχιδιού. Απογοητευτικός ο ΑΟΞ χάρισε άλλους δυο βαθμούς. Τελικό αποτέλεσμα: ΑΟ Ξάνθη – Χανιά 0-0

Στο άλλο παιχνίδι ο Λεβαδειακός πέρασε με 1-3 από τα Τρίκαλα.

Τα Χανιά «μπλόκαραν» τον ΑΟΞ που απογοήτευσε βάσει προσδοκιών και ρόστερ και πήρε την τρίτη ισοπαλία σε τέσσερα παιχνίδια. Αναλυτικό ρεπορτάζ σε λίγα λεπτά…