Α2 Ανδρών: Πιο έτοιμοι οι Κύκλωπες άλωσαν την Ξάνθη

Ολοκληρώθηκε πριν από λίγο η σπουδαία αναμέτρηση ανάμεσα στην Ασπίδα Ξάνθης και τους Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης, με τους Εβρίτες να φεύγουν με το διπλό από το «Αμοιρίδειο» επικρατώντας με 29-31.

Η ομάδα του Ηλία Παπαχρήστου μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και πήρε από νωρίς κέφαλι στο σκορ με σημαντικές διαφορές, φτάνοντας ακόμη και στην διαφορά των πέντε (5-10). Προς τα μέσα του 30λέπτου η Ασπίδα ισορρόπησε και έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία (12-12). Οι Κύκλωπες όμως ολοκλήρωσαν πιο συγκεντρωμένα και αποτελεσματικά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 12-15.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν από το ξεκίνημα του ανταγωνιστικό, με τους Κύκλωπες να διατηρούν με το προβάδισμα, με τις δύο ομάδες όμως να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Η ομάδα του Θεόδωρου Βαφειάδη έδειχνε να βρίσκει ολοένα και καλύτερα πατήματα στην επανάληψη και το «μομέντουμ» ήταν προς την πλεύρα της, φτάνοντας στην ανατροπή του σκορ (από 17-19, 20-19). Γρήγορα όμως οι Κύκλωπες ανέκτησαν εκ νέου το προβάδισμα και προς τα τελειώματα της αναμέτρησης αύξανε τη διαφορά και πάλι στα τρία γκολ (21-24). Παρότι η Ασπίδα έφτασε και πάλι σε διαφορά ενός γκολ, το προβάδισμα δεν άλλαξε· με τους παίκτες των Κυκλώπων να βρίσκουν την απαραίτητη συγκέντρωση στο τέλος ώστε να κατακτήσουν τη νίκη με 29-31.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για τους Εβρίτες και καταλαμβάνουν τη δεδομένη στιγμή την κορυφή του β’ υποομίλου του 2ου Ομίλου (ισοβαθμούσε με τον Φοίβο Συκεών που είχε ρεπό). Την επόμενη αγωνιστική οι Κύκλωπες έχουν ρεπό. Η Ασπίδα από την πλευρά της κρατώντας από το παιχνίδι την πολύ καλή προσπάθεια των παικτών της θα μεταβεί την επόμενη αγωνιστική στην Αξιούπολη ώστε να αντιμετωπίσουν τον τοπικό Αλέξανδρο.

Τα 5λεπτα: 2-5, 3-6, 5-8, 8-11, 10-11, 12-15 (ημίχρονο), 16-17, 19-19, 21-22, 22-25, 26-29, 29-31

Ασπίδα Ξάνθης: Αγαθόνικος 8, Ασκεπίδης 1, Βασιλακόπουλος, Ευθυμίου, Θεοδωρόπουλος 5, Καζαντζίδης 1, Καλιωράκης, Καραπαπάζογλου, Κόλιας 5, Λιόντος, Μαρκοπουλιστής, Μόσχος, Μουλάκης 2, Ναθαναηλίδης 6, Νικολαΐδης 1, Πατσατζής.

Κύκλωπες Αλεξ/πολης: Χαραλαμπίδης 4, Καραβασίλης, Νικολαΐδης, Ανδρεαδάκης 4, Αϊβαλιώτης 4, Γκάρας 6, Μαμούρης, Μπασδάνης 1, Μπουλταδάκης 7, Ναβροζίδης 5, Οικονόμου, Πέξας, Χαραλαμπάκης, Χαριτούδης.