Πανελλήνιο Eφήβων: Ηττήθηκε ο Αρίωνας από τον Πιερικό στην δεύτερη αγωνιστική της β’ φάσης

Την ήττα με 79-71 γνώρισε το εφηβικό τμήμα του Αρίωνα στο Κλειστό της Νεάπολης από τον Πιερικό για την 2η αγωνιστική της β’ φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος.

Οι παίχτες του Χρήστου Παπαδόπουλου ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι με στόχο το 2/2 μετά την νίκη επί των Διόσκουρων Κοζάνης, και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 21-16.

Οι ομάδες συνέχισαν πόντο πόντο και τελείωσαν το ημίχρονο ισόπαλες στο 33-33. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίχτες του Πιερικού μπήκαν πιο δυνατό και έκλεισαν στο +9 το τρίτο δεκάλεπτο, μια διαφορά που διατήρησαν μέχρι το τέλος και έκαναν το 2 στα 2.

Κορυφαίος για τους τυπικά γηπεδούχους ήταν ο Χατζηαγοράκης με 20 πόντους και 4 τρίποντα, ενώ για τους ξανθιώτες έκανε την διαφορά ο Ρούμογλου με… τρομακτική εμφάνιση καθώς πέτυχε 39 πόντους με 4 τριποντα, πετυχαίνοντας σχεδόν τους μισούς πόντους του Αρίωνα.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα της Ξάνθης αύριο 22/7 κόντρα στον ΚΑΟΧ Ευρώπη 87.

Δεκάλεπτα: 16-21, 33-33 (αποτέλεσμα ημιχρόνου), 57-46, 79-71 (τελικό αποτέλεσμα)

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ: (Τοπούζης, Φώτας): Καρυπίδης, Τσαλμπούρης, Τζιοβάρας 7(1), Μυλοβιανός, Ζησόπουλος 15(3), Μαλαματίδης 2, Ρέντζος 10(1), Ζαρκανέλας 6, Παπαπέτρου, Χατζηαγοράκης 20(4), Κουπάντζης 9(3)
ΑΡΙΩΝΑΣ ΞΑΝΘΗΣ: (Παπαδόπουλος): Παπαδόπουλος, Παπαιωάννου 2, Αμοιράς 18(1), Μπατσικούδης 3(1), Καλλίδης 3(1), Κοτζαμάνης, Χριστοφορίδης, Ρούμογλου 39(4), Ζαρωτιάδης 6(1), Βαλασίδης, Λαμπρογλου