Α2 Ανδρών: Νέα ήττα για τον Ερμογένη Ξάνθης μέσα στην Σκύδρα

Προσπάθησε αλλά δεν έφτανε αυτό και έτσι ο Ερμογένης Ξάνθης κάνει την δεύτερη συνεχόμενη ήττα του και αυτήν την φορά χωρίς να καταφέρει να πάρει κάποιο βαθμό μέσα στην έδρα του Αριστοτέλη Σκύδρας με 3-1.

Το πρώτο σετ ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κοντά στο σκορ σε 16-16 και 18-17. Σε εκείνο το σημείο η Σκύδρα άνοιξε την διαφορά στο 21-18 και στο 23-18 καθαρίζοντας το σετ με 25-21.

Οι Ξανθιώτες αντέδρασαν, μπαίνοντας εξαιρετικά στο 2 σετ, το οποίο ήταν παρόμοιο με το πρώτο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σετ με 16-17, όπου εκεί οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 18-21 και πήραν το σετ με 21-25.

Στο 3ο σετ και ενώ πάλι οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και στο 14-13 οι Σκυδραίοι άνοιξαν την διαφορά στο 19-15 και έτσι κατέκτησαν το σετ με 25-20.

Το τελευταίο σετ ήταν η τελευταία ελπίδα για τον Ερμογένη να επιστρέψει στον αγώνα αλλά δεν φάνηκε σε κανένα σημείο του ανταγωνιστικός. Αποτέλεσμα ήταν, ο Αριστοτέλης να κάνει το 16-12 στο μισό του σετ και να το κατακτάει στο τέλος με 25-19, παίρνοντας ένα σημαντικό τρίποντο ενώ οι Ξανθιώτες μπαίνουν σε βαθμολογικά προβλήματα.

ΕΡΜΟΓΕΝΗΣ ΞΆΝΘΗΣ (Παρασκευόπουλος):Μπανιώτης, Ανδρεάδης, Τερζόγλου, Άρμπυρος, Παυλίδης, Σκαρλατίδης, Χατζίδης (λ), Ματθαίος, Μετγιάζης