LIVE από τα Πηγάδια για το Κύπελλο Ελλάδος: ΑΟ Ξάνθη – Απόλλων Λάρισας

Παρακολουθήστε από το ThrakiSportS λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη στον αγώνα ΑΟΞ – Απόλλων Λάρισας για την 2η αγωνιστική της 5ης φάσης Κυπέλλου Ελλάδος.

Καλησπέρα σας από τα παγωμενα Πηγαδια όπου σε λίγα λεπτά θα ξεκινησει η αναμέτρηση αναμεσα στην Ξανθη και τον Απολλωνα Λαρισας για την 5η φαση του Κυπελλου Ελλάδος

Ωρα 16:35 Ο σημερινός αγώνας είναι ο επαναληπτικός του 2-1 που είχε χάσει η Ξάνθη στη Λάρισα από τον τοπικό Απόλλωνα.

Ωρα 16:39 Η αναμέτρηση διεξάγεται στην σκιά των χθεσινών αποκαλυψεων που ωστόσο μένουν στην άκρη καθως εχουμε αγωνιστική δραση.

Ωρα 16:43 Στα ματς που ειναι αυτην την ωρα σε εξελιξη ο ΟΦΗ κερδιζει με 4-0 την Καβαλα και λογικα θα προκριθει στην επομενη φαση αφού είχε χάσει με 2-0 στο πρωτο παιχνιδι και την Τριπολη δυσκολα τα πραγματα για τον Αστερα που χανει απο τν Πλατανια.

Ωρα 16:48 Εχουμε τις συνθεσεις των δυο ομαδων, με αρκετες αλλαγες παρατασσει την ομαδα ο Γιωργος Λολτσης, υπηρεσιακος τεχνικός της Ξάνθης.

Ωρα 16:52 Σαο Μπεντο, Μπαριεντος, Φαμπιο, Καμαρά, Κοβασεβιτς, Εντουαρντο, Μαλεζας, Λεαντρο, Λισγαρας, Μουλεν Τιμπο και Ντε Αμοριμ οι εντεκα για την Ξανθη.

Ωρα 16:56 Γκεκας, Κουρτεσιωτης, Κουλπας, Καρρικι, Τασιουλης, Λιταινας, Σκουπρα, Μπρέμπος, Μπαστακος, Χατζης και Ναζιμ οι εντεκα για την ομαδα της Λάρισας.

Ωρα 17:01 Συνεχιζουν την προετοιμασια οι παικτες των δυο ομαδων με την προθερμανση να ολοκληρωνεται.

Ωρα 17:05 Δεκα λεπτα πριν την εναρξη του αγωνα πλεον, που θα διευθυνει ο Γιαννης Παπαδοπουλος.

Ωρα 17:09 Αρκετα τσουχτερο το κρυο, στους τρεις βαθμους η θερμοκρασια και χιονισμενα τα βουνα τριγυρω.

Ωρα 17:12 Εισοδος των δυο ομαδων στον αγωνιστικο χωρο.

2′ Γκοοοοοολ για την Ξανθη. Μετά από φαση διαρκειας ο Μπαριεντος πλασαρει σε κενη σχεδον εστια και με γκολ απο τα αποδυτηρια παιρνει σκορ προκρισης. Το μισο γκολ στο Σταρτζεον που εκανε αποαριστερα την κινηση. ΑΟ Ξανθη – Απολλων Λαρισας 1-0

10′ Δεκα λεπτα στο ματς με την Ξανθη να εχει πλεον παραχωρησει χωρο αλλα να μην εχει κινδυνευσει ουσιαστικα

19′ Σουτ Λεαντρο Σοσα εξω από την περιοχη αλλα η μπαλα φευγει πανω απο τα δοκαρια

25′ Τιποτα ιδιαιτερο στο ματς, παραμενει το 1-0 για την Ξανθη

33′ Εχει το παιχνιδι πεσει σε ρυθμο με την Ξανθη να το ελεγχει απολυτα

37′ Ενα ωραιο μακρινο σουτ ο Λιταινας για τον Απολλωνα Λαρισας, εξω από την περιοχή, έδιωξε εντυπωσιακα ο Σαο Μπεντο

38′ Απιστευτη ευκαιρια για την Ξανθη, ο Μπαριεντος βγηκε τετατετ αλλα δεν μπορεσε να νικησει τον Νεστορα Γκεκα

42′ Γκοοοοοολ για την Ξανθη. Σκορερ ο Ντε Αμοριμ που πηρε την μπαλα από τον Μπαριεντος και διπλασιασε τα τερματα του ΑΟΞ. ΑΟ Ξανθη – Απόλλων Λαρισας 2-0

45′ Ενα λεπτο οι καθυστερησεις

45+1′ Τελος ημιχρονου. Η Ξανθη εχει σκορ προκρισης. Αποτέλεσμα ημιχρονου: ΑΟ Ξάνθης – Απολλων Λαρισας 2-0

46′ Εναρξη δευτερου ημιχρονου

47′ Μεγαλη ευκαιρια για τον Απολλωνα να πετυχει γκολ και να φερει το ματς στα ισια με τον Σα Μπεντο να αποκρουει σουτ σε πρωτο χρονο μεσα στην περιοχη, με την αμυνα να κοιμαται

48′ Γκοοοοοοολ η Ξάνθη. Σκορερ ο Σταρτζεον μέσα στην περιοχή μετά την πασα σουτ ου Εντουαρντο. Δειχνει να καθαριζει την προκριση η Ξανθη. ΑΟ Ξάνθη – Απολλων Λαρισας 3-0

51′ Δυο απανωτες ευκαιριες για την Ξανθη που μετά από τεσσερα σερι κορνερ βλεπεο την μπαλα να περνα αουτ και να λυνεται η πολιορκια στα καρε του ΑΠολλωνα

60′ Εχει ανοιξει ο ρυθμος στο ματς αλλα πλεον ολα δειχνουν να εχουν κριθει, για αυτο και δεν υπαρχει μεγαλο ενδιαφερον

75′ Ενα τεταρτο για το τελος της αναμετρησης που δειχνει πλεον τυπικη διαδικασια. Κανουν αλλαγες οι προπονητές

77′ Αλλαγη για την Ξανθη. Εξω ο Κοβασεβιτς μεσα ο Θυμιανης

80′ Αλλαγή για την Ξανθη. Βγαινει ο Μουλεν και μπαινει ο Ντε Λουκας

85′ Με τα γκολ του Μπαριεντος, του Ντε Αμοριμ και του Σταρτζεον η Ξανθη προηγείται με 3-0 πεντε λεπτα πριν το τελος του αγωνα

90′ Μπαινουμε στις καθυστερήσεις. Θα είναι τρια λεπτά συμφωνα με το πινακακι από τον τεταρτο διαιτητη

90+1′ Μεγάλη ευκαιρια στις καθυστερησεις για τον Απολλωνα Λαριδας αλλα πηραν την μπουκια απο το στομα του παικτη της Λαρισας ο Λισγαρας.

90+2′ Μεγαλη ευκαιρια με Ντουριτσκοβιτς, βρηκε χωρο και εφτασε στο υψος της περιοχής, από το ημικυκλιο εκανε το πλασαριστο σουτ αλλα απεκτουσε ο τερματοφυλακας.

90+3′ Τελος του αγωνα. Επαγγελματική νίκη – πρόκριση από την Ξάνθη που θα είναι στην κλήρωση της επόμενης φάσης. Τελικό αποτέλεσμα: ΑΟ Ξάνθη – Απόλλων Λάρισας 3-0