Α2 Ανδρών: Στην πρώτη δυάδα ο Άθλος μετά το τρίποντο απέναντι στην Καρδίτσα

Καθαρή νίκη και με σκορ 3-0 για τον Άθλο Ορεστιάδας απέναντι στην Καρδίτσα πράγμα που ανεβάζει ακόμη περισσότερο στην βαθμολογία την ομάδα του Τσιακμάκη.

Οι Εβρίτες και στα 3 σετ δεν άφησαν περιθώριο στους Θεσσαλούς, οι οποίοι έκαναν αυτό το μεγάλο ταξίδι χωρίς να καταφέρουν να πάρουν κάτι παραπάνω.

Ο Άθλος Ορεστιάδας ήταν υπερηχητικός σε όλο τον αγώνα. Στο πρώτο σετ προηγήθηκε με 18-12 αλλά οι φιλοξενούμενοι μειώσαν σε 20-17 αλλά οι γηπεδούχοι δεν επέτρεψαν να γίνει το σετ ντέρμπι και το κατέκτησαν με 25-21.

Στο δεύτερο σετ, διαφορά ήταν από την αρχή μεγάλη με τον Άθλο να κάνει το 16-8 και το 21-15 καθαρίζοντας το σετ εκεί με 25-19.

Το τελευταίο σετ ήταν μέχρι το μέσο του ντέρμπι αλλά και εκεί ο Άθλος έδειξε την μέγιστη σοβαρότητα, κατακτώντας το με 25-20 και βάζοντας άλλους 3 πόντους στο “σακούλι”.

Με την πέμπτη τους νίκη σε 5 αγώνες ο Αθλος ανέβηκε στην δε’υτερη θέση με 14 βαθμούς, ενω οι Θεσσαλοί είναι στην 9η με 7 πόντους.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-19, 25-20)

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Τσιακμάκης): Καρδαμανίδης, Ράπτης, Χατζημαρινάκης, Μαρκίδης, Καραβατζής, Σκαρλατίδης Γ., Γραμματικάκης, Αρχοντούδης(λ) / Καρράς(λ) Τριανταφυλλίδης, Τσολακίδης, Ουζουνίδης