Α2 Ανδρών: Έφτασε στο ματς μπολ αλλά ηττήθηκε στο τάι μπρέικ από τον Μακεδονικό η ΑΕ Κομοτηνής

Δεν τα κατάφερε η ΑΕ Κομοτηνής στην έδρα του Μακεδονικού και ηττήθηκε με 3-2 σετ κατακτώντας όμως 1 πόντο.

Το έργο των “κιτρινόμαυρων” ήταν εξ’ αρχής δύσκολο καθώς η ομάδα του Μακεδονικού διαθέτει μια ποιοτική και έμπειρη ομάδα.

Στο πρώτο σετ ο Μακεδονικός μπήκε πολύ δυνατά εκμεταλλευόμενος λάθη των φιλοξενούμενων, έχοντας σε όλη την διάρκεια κεφάλι στο σκορ με 8-5, 11-10 και 18-17 καταφέροντας να κατακτήσει το σετ με 25-22.

Το δεύτερο σετ ήταν ένα πάρτι της Κομοτηνής στο γήπεδο η οποία και προηγήθηκε με 6-15 και 13-23 κατακτώντας το σετ με 15-25.

Το τρίτο σετ είχε πανομοιότυπη εικόνα με το πρώτο, με τον Μακεδονικό να βρίσκεται συνέχεια μπροστά μετά το 9-9 και να καταφέρνει να παίρνει το σετ με 25-23.

Η ομάδα του Ηλία Κρεούζη αντέδρασε και πήρε σβηστά το 4ο με 15-25 όπως και στο δεύτερο.

Το 5ο σετ ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με εκατέρωθεν ανατροπές και νίκη του Μακεδονικού στην παράταση με 18-16. Για να φτάσει όμως το σκορ εκεί οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-0, το οποίο η Κομοτηνή έκανε 6-9, με τον Μακεδονικό να αντιδρά και να το κάνει 13-10 με την Κομοτηνή να ανατρέπει και να ισοφαρίζει σε 14-14, να προηγείται 15-16 στο ματς μπολ, αλλα να χανει με 18-16 και τις δύο ομάδες να μοιράζονται τους 3 πόντους, 2 για τον Μακεδονικό και 1 για την Κομοτηνή, τους Θεσσαλονικείς που ξεκίνησαν με -3 να φτάνουν τους 11 και την ΑΕΚ τους 14.

Τα σετ: 3-2 (25-22, 15-25, 25-23, 15-25, 18-16)

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Ηλίας Κρεούζης):  Βλαχόπουλος, Αγγελης, Κυριακίδης, Δημητριάδης, Παπαγεωργίου, Χρυσοστόμου, Γεωργιόπουλος (λ), Χατζόπουλος, Ποιμενιδης (λ), Γκόνας, Αιβαλιώτης, Κοβατσεβ