Α2 Γυναικών: Βαριά ήττα για την Ασπίδα Ξάνθης στην Πυλαία

Δεν τα κατάφερε κόντρα στην δυνατή Πυλαία η Ασπίδα Ξάνθης και ηττήθηκε στην Θεσσαλονίκη με 79-50.

Τα κορίτσια του Νεδήμ Καρά Αχμετ ήταν κοντλά στο σκορ μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ να έείναι 10-10. Η διαφορά αρχισε να ξεφευγει στην συνέχεια φτανοντας στους 20 στο 15′ (35-15) με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 46-25. Η συνέχεια του αγώνα ήταν τυπική αφού στο 25′ η διαφορά έφτασε τους 26 (53-27) με το ματς να ολοκληρώνεται με σκορ 79-50.

Για την Ασπίδα που δεν είχε τις αδερφές Καραλίδου, πρωτη σκορερ ήταν με 17 πόντους η Μαμαλίγκατζη, ενω 18 είχε η Αντωνιάδου για την Πυλαια. Την επόμενη αγωνιστική η Ασπίδα υποδέχεται την ΜΕΝΤ που επίσης δεν έχει νίκη, ομάδα που οι Ξανθιώτισσες κέρδισαν στην Θεσσαλονίκη για το κύπελλο προ μηνός.

Δεκάλεπτα: 24-15, 46-25, 58-37, 79-50

ΑΕ ΠΥΛΑΙΑΣ (Λίτσου): Χρυσοστομίδου 6, Αντωνιάδου 18(1), Αρσένογλου 2, Γράψα 13(2), Λάλου 8, Τζιαμπάζη, Πετρίδου 12(3), Παπαρδέλα 5(1), Δεληγιάννη 14, Καρατόρα.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Παυλάκη 2, Ευθυμίου, Μεχμέτ-Ουστά, Βαρελτζή 5, Μαμαλίγκατζη 17(1), Φραγκιουδάκη 4(1),  Αντώνογλου 3(1), Πετρίδου 3, Θωμαϊδου 4, Σουλιώτη 4, Καρακώστα 8.