LIVE από το Ηράκλειο Κρήτης για την Super League: ΟΦΗ – ΑΟ Ξάνθη 2-0 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε από το ThrakiSportS λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη στον αγώνα ΟΦΗ-ΑΟΞ για την 8η αγωνιστική της Super League.

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση θα πληροφορείστε την στιγμή που συμβαίνουν όλα όσα συμβαίνουν στην αναμέτρηση ΟΦΗ – Ξάνθη για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Ωρα 17:07 Ο αγώνας είναι ο πρώτος χρονικά της 8ης αγωνιστικής και φέρνει αντιμέτωπες δυο παραδοσιακές επαρχιακές ομάδες που φιγουράρουν στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας.

Ωρα 17:10 Ο Κίκο Ραμίρεθ ξεκινά τον αγώνα με τους Αμπάντ, Ντίρεσταμτ, Λισγάρα, Καρασαλίδη, Τερκί, Κοβάσεβιτς, Ντε Αμορίμ, Στάρτζεον, Εντουάρντο, Φασίδη και Φοσέ.

Ωρα 17:13 Ο ΟΦΗ ξεκινά με Σωτηρίου κάτω από τα γκολπόστ, τους Μπράουν, Μαρινάκη, Γιαννούλη, Κοροβέση στην άμυνα, τους Μεγιάδο, Νέιρα στον άξονα, Τσιλιανίδη και Σεμέδο στα άκρα, τον Ναμπί οργανωτή και τον Φιγκερέιδο στην κορυφή της επίθεσης.

Ωρα 17:16 Εισοδος των ομάδων και των διαιτητών. Διαιτητής ο Βάτσιος (Δυτικής Αττικής) με βοηθούς τους Ακρίβο και Φωτόπουλο (Αθηνών), 4ος ο Κολύτας (Λασιθίου), VAR ο Τζοβάρας (Φθιώτιδας) και βοηθός του ο Μπουξμπάουμ (Ανατολικής Αττικής).

1′ Εναρξη του αγώνα

5′ Πιεση από την Ξάνθη σε αυτά τα πρώτα λεπτά, ήδη έχει κερδίσει και δυο κόρνερ χωρίς να τα εκμεταλλευθεί

9′ Κίτρινη κάρτα στον Εντουάρντο

10′ Εχει μπλοκάρει τον ΟΦΗ η Ξάνθη στο πρώτο δεκάλεπτο

13′ Κεφαλιά του Νέιρα, η μπάλα πέρασε άουτ. Πρώτη υποψία ευκαιρίας για τον ΟΦΗ.

14′ Γκολ για την Ξάνθη, αλλά ήταν εκτεθειμένος ο Σταρτζεον και το γκολ ακυρώνεται.

19′ Πέναλτι για τον ΟΦΗ. Σε εκτέλεση φάουλ του Ναμπί η μπάλα βρήκε στον αγκώνα του Κοβάσεβιτς. Ελέγχεται η φάση από το VAR

20′ Το ελέγχει και ο ίδιος ο διαιτητής. Κάνει κίνηση να αποφυγει τη μπάλα ο Κοβάσεβιτς. Για να δουμε την απόφασή του

22′ Ασπρη βούλα δείχνει ο διαιτητής, που πήρε ο ίδιος την απόφαση και κίτρινη στον Κοβάσεβιτς.

23′ ΑΠΟΚΡΟΥΕΙ ο Αμπαντ. Εντυπωσιακή η επέμβαση του τερματοφύλακα της Ξάνθης στο καλοχτυπημένο πέναλτι.

28′ Σουτ του Σεμέδο, μπλόκαρε ο Αμπάντ

30′ Κίτρινη ο Κοροβέσης

35′ Η Ξάνθη προσπάθησε να απειλήσει στο τρανζίσιον, έκοψε ο Μπράουν

40′ Εχει πέσει ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά

44′ Σουτ του Τσιλιανίδη, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Αμπαντ

45′ Ο Ναμπί θέλησε να «κρεμάσει« τον Αμπαντ πίσω από τη σέντρα αλλά δεν το κατάφερε

45+1′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ισόπαλες χωρίς τέρματα οι δυο ομάδες. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: ΟΦΗ – Ξάνθη 0-0

Ωρα 18:10 Ηταν ενα πρώτο ημίχρονο που έχει αδιαμφισβήτητο πρωταγωνιστή τον Αμπαντ, με την Ξάνθη να πατά καλύτερα μέχρι το πέναλτι και ευτυχώς να μην βρίσκεται πίσω στο σκορ χάρη στην κλάση του τερματοφύλακά της. Ακολούθως ο ΟΦΗ πήρε τα ηνία και είχε έξι συνολικά τελικά έναντι μόλις μια της Ξάνθης. Μένει ένα ενδιαφέρον δευτερο 45λεπτο

46′ Εναρξη του δευτερου ημιχρονου

47′ Γκολ για τον ΟΦΗ. Σκορερ ο Φιγκεϊρέδο. O Ναμπί τον βρήκε εξαιρετικά στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενουμένων. Βγήκε πρώτος στη μπάλα και πλάσαρε τον Αμπάντ κάτω από τα πόδια. ΟΦΗ – Ξάνθη 1-0

50‘ Αλλαξαν οι ισορροπίες με το καλημέρα τυου δευτερου ημιχρονου και πλέον με την πλάτη στον τοίχο η Ξάνθη

52′ Σουτ του Φιγκεϊρέδο, η μπάλα κόντραρε και πέρασε πάνω από τα γκολπόστ του Αμπάντ

55′ Διπλή αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μπαριέντος στη θέση του Εντουάρντο  και ο Μουλέν στη θέση του Κοβάσεβιτς

62′ Σουτ του Ναμπί στην κίνηση, μπλόκαρε ο Αμπάντ

63′ Κεφαλιά του Μουλέν, μπλόκαρε ο Σωτηρίου

66′ Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Νάστος στη θέση του Μπράουν

71′ Ο Μάνος στη θέση του Τσιλιανίδη

72′ Τρίτη και τελευταια αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Ρενέλα στη θέση του Φοσέ.

74′ Κίτρινη στον Μεγιάδο

76′ Ωραία ενέργεια του Ναμπί, ο Μάνος σούραρε αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα

78′ Μεγάλη ευκαιρια για την Ξάνθη και διαμαρτυρίες για πέναλτι. Ο Σωτηρίου έκανε το λάθος, η μπάλα έφτασε στον Στάρτζεον μέσα στην περιοχή, που έκανε την ντρίμπλα, αλλά σωτήρια ο Κοροβέσης με τάκλιν αλλά και υποψία πέναλτι τον έκοψε και στην εξέλιξη της φάσης ο Σωτηρίου δεν επέτρεψε στον Ρενέλα να πλασάρει όπως ήθελε

80′ Ελεγχθηκε από το VAR η φάση και είπε «παίζετε» ο διαιτητής

81′ Τελευταία αλλαγή για ΟΦΗ με τον Βαζ στη θέση του Φιγκερέιδο

84′ Σουτ του Μάνου, η μπάλα πέρασε άουτ

87′ Κίτρινη ο Καρασαλίδης  ενώ η Ξάνθη προσπαθεί να δημιουργήσει φάσεις αλλά χωρίς επιτυχία. 14-2 οι τελικές.

90′ Γκολ για τον ΟΦΗ ενώ μπαίνουμε στις καθυστερήσεις. Ο Σεμέδο μετά από πάσα του Νέιρα, βγήκε μόνος απέναντι στον Αμπάντ και τον πλάσαρε εύστοχα. ΟΦΗ – Ξάνθη 2-0

90+2‘ Ενταση μεταξύ των παικτών αυτή τη στιγμή στον αγωνιστικό χώρο

90+3′ Από μία κίτρινη οι Νάστος και Μπαριέντος. Ξαναρχίζει το ματς

90+4′ Δοκάρι για την Ξάνθη. Σέντρα από τα δεξιά και κεφαλιά του Ρενέλα με τη μπάλα να βρίσκει στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

90+5′ Ολοκληρώθηκε το ματς στο Ηράκλειο. Ο ΟΦΗ έφτασε στη νίκη με 2-0 και έκανε το τέσσερα στα τέσσερα στην έδρα του και ανέβηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, προσπερνώντας την Ξάνθη που μενει στους 15 βαθμους και τ άλλο Σάββατο φιλοξενεί τον Ολυμπιακό. Τελικό αποτέλεσμα: ΟΦΗ – ΑΟ Ξάνθη 2-0