Β’ Εθνική: Μπλακ άουτ στα Φάρσαλα! Έχασε πλεονέκτημα 9 πόντων ο μαχητικός ΓΑΣ Κομοτηνής

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε κόντρα στα πρωτοπόρα Φαρσαλα ο ΓΑΣ Κομοτηνή που προηγηθηκε ακόμα και 9 πόντους στα μέσα της τρίτης περιόδου, ωστόσο εμεινε από δυνάμεις στο φινάλε γνωρίζοντας την ήττα με 86-74.

Η αναμέτρηση πηγαινε πόντο πόντο στα πρώτα 8 λεπτά της αναμέτρησης (14-14) με τον ΓΑΣ να τρεχουν ένα σερί 2–11 και η πρώτη περίοδος τους βρήκε μπροστά με 9 πόντους (16-25).

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν τα πατήματά τους και να μειώσουν σταδιακά το προβάδισμα της Κομοτηνής και η λήξη του ημιχρόνου βρήκε μπροστά τους φιλοξενούμενους με σκορ 40 – 44.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα της Κομοτηνής μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στο 28′ ήταν μπροστά με 11 πόντους (51 – 62). Σε εκείνο το σημείο με μπροστάρη επιθετικά τον Παπαχρήστου με ένα σερί 11–0 εκλεισαν το δεκάλεπτο με σκορ 62–62 και αύξησαν το σερί τους σε 20-0 και πέρασαν μπροστά με 9 πόντους 71–62 με το τελικό σκορ να είναι το 86-74.

Φοβερό παιχνίδι επιθετικά για τον Λεπτοκαρύδη με 28 πόντους, ενω 15 είχε ο Λεχούδης. Από τα Φαρσαλα ο Παπαχρήστου σημείωσε 28 πόντους ενώ 26 σημείωσε ο Πεταλώτης.

Δεκάλεπτα : 16-25, 40-44, 62-62, 86-74.

Διαιτητές :Πιτσίλκας-Κοντογιάννης-Παζώλης (Τσιργούλας)

ΦΑΡΣΑΛΑ (Γιασάρης-Ρίζος): Στάνκοβιτς 2, Καλτσούνας, Βασιλείου, Παπαχρήστος 28(3), Τσούμας Σ. 6, Βρεττάς 8, Πεταλωτής 26(3), Μουλάς 4, Δέσπος 3, Τσούκας 9(3).

ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Λεπτοκαρίδης 28(5), Μαστροδημήτρης, Παλάσκας 11(3), Καρκατσέλης, Λεχούδης 15(2), Κυφωνίδης, Κουτσοβασίλης 9(1), Τσουμπρής 2, Παπανδρεόπουλος 3, Γιουζελίδης , Σπέντζος , Χαλίλ 6.