Γ’ Εθνική: Με Νικολόπουλο και Βοϊτόπουλο πρώτα βιολιά ο Λεύκιππος επικράτησε και του Μαντουλίδη

Δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για τον Λεύκιππο Ξάνθης που κέρδισε τον Μαντουλίδη 90-70 στο «Φίλιππος Αμοιρίδης» μπροστά σε πολύ κόσμο παρα τον αγώνα στα Πηγαδια ΑΟΞ- Αρης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με  τις δυο ομάδες να πάνε μαζί στο σκορ με το πρωτο δεκάλεπτο να ειναι ισόπαλο (24-24) και τους Ξανθιωτες να κλεινουν το ημίχρονο μπροστα 45-40.

Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορα αυξήθηκε 62-54 στο 30′ με τον Λέυκιππο έχοντας τους έμπειρους Νικολόπουλο (22 πόντοι) και Βοϊτόπουλο (18 πόντοι) σε καλή ημέρα ξέφυγαν 82-64 στο 37′ επικρατώντας 90-70.

Δεκάλεπτα: 24-24, 45-40, 62-54, 90-70

Διαιτητές: Λυγούρας-Κουφούδης

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ (Βαχαρίδης): Στύλας 5(1), Νταβουλτζόπουλος 3, Ιορδάνογλου 11(1), Στεργίου, Ιωαννίδης, Ζαμπάκης 8(1), Βοϊβατόπουλος 18, Νικολόπουλος 22(3), Μακαρατζής 2, Γρούδος 10, Παλλάκης 6, Χρήστου 5(1).

Μαντουλίδης (Καραμανώλης): Τάκης 20(4), Φόρογλου 2, Κεραμάρης 9, Ρίτσερ, Δημητρόπουλος, Σαρασίδης 8(2), Καναγκίνης 8(2), Μαλανδρής, Ντίαθ 14(1), Καπουράνης 2, Σίμογλου 7, Παπαϊωάννου.