LIVE από το ΟΑΚΑ για την πρεμιέρα της Super League: ΑΕΚ – ΑΟΞ 1-2 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την αναμέτρηση ΑΕΚ – ΑΟΞ με την οποία κλείνει η αυλαία της πρεμιέρας του πρωταθλήματος της Super League. Ο Ζαχαρίας Μπαλτζής είναι στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας και μεταδίδει…

Καλησπέρα από ο ΟΑΚΑ! Απο αυτή την ανάρτηση θα μπορέσετε να πληροφορηθείτε την εξέλιξη στον αγώνα της ΑΕΚ με την Ξάνθη, με την οποία ολοκληρώνεται το πρόγραμμα της πρεμιέρας του φετινού πρωταθλήματος.

Ωρα 21:05 Στα άλλα ματς αυτήν την ώρα έχουμε Πανιώνιος – Βόλος 0-2 λίγο πριν την λήξη με δυο τέρματα του Χουαν Μουνίθ, ΠΑΟΚ – Λεβαδειακός 1-0 στο ξεκίνημα του δευτερου ημιχρόνου με γκολ του Σβιρντέφσκι και τελικό Ατρόμητος – ΑΕΛ 1-1 με γκολ του Νάτσου στο 18′ και του Μιλοσάβλιεβιτς στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Ωρα 21:09 Θυμίζουμε ότι από χθες είχαμε Λαμία – Παναθηναϊκός 1-1 στο πρώτο χρονικά ματς του πρωταθλήματος, Αρης – ΟΦΗ 1-1 και Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης 1-0 στο ματς που κρίθηκε με τον μη καταλογισμό καταφανέατατου πέναλτι από τον Κουμπαράκη της ΕΠΣ Θράκης κατόπιν λανθασμένης υπόδειξης του VAR.

Ωρα 21:13 Το VAR είναι ο λόγος που το σημερινό ματς πήγε από τις 21:30 που είχε αρχική ώρα έναρξης μισή ώρα πιο μετά. Και αυτό γιατί το βανάκι που φιλοξενεί τυος διαιτητές κλπ έπρεπε πιο πριν να πάει στο Περιστέρι. Δεν έχουμε πολλά δα!

Ωρα 21:17 Πάμε σε συνθέσεις, καθώς μοιράζονται εδώ στα δημοσιογραφικά. Για την Ξάνθη ο Ραμίρεθ κρατά εκτός ενδεκάδας τον Λισγάρα και ξεκινά με Μαλεζά.

Ωρα 21:19 Οι έντεκα της Ξάνθης: Αμπάντ, Μπαξεβανίδης, Καρασαλίδης, Μαλεζάς, Σόσα, Ντουρίσκοβιτς, Κοβάσεβιτς, Στούργκεον, Μπαριέντος, Τερκί, Ρενέλα

Ωρα 21:21 Οι έντεκα της ΑΕΚ: Μπάρκας, Χουλτ, Σβάρνας, Οικονόμου, Μπακάκης, Σιμόες, Κρίστιτσιτς, Ζεράλντες, Μάνταλος, Βέρντε, Ολιβέιρα

Ωρα 21:24 Ο Λιβάγια είναι στον πάγκο όπως και ο Βράνιες και γενικά έχουμε αρκετές αλλαγές σε σχέση με Τραμζοσπόρ για την ΑΕΚ.

Ωρα 21:26 Τρία νέα πρόσωπα στην άμυνα με τους Χουλτ, Μπακάκη και Οικονόμου να ξεκινάνε. Επιστροφή Κρίστιτσιτς πλάι στον Σιμόες στο κέντρο, ενώ ξεκινάει αυτή τη φορά και ο Ζεράλντες.

Ωρα 21:29 Στη Νέα Σμύρνη είχαμε γκολ στο τέλος για τον Πανιώνιο αλλά τελικό Πανιώνιος – Βόλος 1-2, άρα οι νεοφώτιστοι τσιμπάνε τρεις βαθμούς, ο Ιστορικός μένει στο -6 με το οποίο ξεκινα.

Ωρα 21:32 Στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ έχει κάνει το 2-0 και δείχνει να έχει καθαρίσει το ματς με τον Λεβαδειακό.

Ωρα 21:35 Επιστρέφουμε στο ΟΑΚΑ, όπου η Ξάνθη δεν έχει καλές αναμνήσεις απέναντι στην ΑΕΚ. Γενικά δεν είναι καλή η προϊστορία του ΑΟΞ με την Ένωση στην Αθήνα, ποτέ δεν έχουν νικήσει οι Θρακιώτες. Θυμηθείτε την προϊστορία με ένα κλικ ΕΔΩ.

Ωρα 21:38 Μονο μια φορά έχουν τεθεί οι δυο ομάδες αντιμέτωπες σε πρεμιέρα πρωταθλήματος, πριν τρία χρόνια. Για την ακρίβεια τότε ήταν τρίτη αγωνιστική αλλά είχαν αναβληθεί οι δύο πρώτες. Η Ξάνθη είχε χάσει με 4-1.

Ωρα 21:41 Γενικά ο ΑΟΞ δεν τα πάει και πολύ καλά στις πρεμιέρες του. Εχει να γευτεί τη νίκη από το 2008, πάνω από μια δεκαετία δηλαδή. Εχει μεν οκτώ νίκες, κυρίως την δεκαετία του 2000, αλλά έχει πλέον έντεκα ισοπαλίες και έντεκα ήττες. Θυμηθείτε τις πρεμιέρες του ΑΟΞ τα 30 χρόνια της παρουσίας του στην Α΄Εθνική με ένα κλικ ΕΔΩ.

Ωρα 21:45 Στο σήμερα, διαιτητής ο Ιωάννης Παπαδόπουλος, με βοηθούς τους Δημητριάδη και Νατσιόπουλο. Τέταρτος ο Πέτρος Τσαγκαράκης.

Ωρα 21:48 Δώδεκα λεπτά πριν την έναρξη, μόλις διαβάστηκαν οι συνθέσεις από τα μεγάφωνα και είχαμε ένα παρατεταμένο ουουου πό τους οργανωμένους της ΑΕΚ όταν ακούστηκε ο Καρντόσο, ο προπονητής της ομάδας.

Ωρα 21:51 Κομβικής σημασίας ο αγώνας για την ΑΕΚ που προέρχεται από την εντός έδρας τριάρα από την τουρκική Τραμζοσπόρ και το φάσμα του αποκλεισμού από τους ομίλους του Europa League.

Ωρα 21:55 Εληξε το ματς στην Τούμπα, μπήκε και εδώ ένα γκολ στο τέλος για τον Λεβαδειακό, επαγγελματική νίκη για τους νταμπλούχους του ΠΑΟΚ με 2-1.

Ωρα 21:58 Εισοδος των δυο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο, πάνω από 6-7 χιλιάδες κόσμος στις εξέδρες, πάμε σε μετάδοση.

1′ Εναρξη του αγώνα

2′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σέντρα του Χουλτ προς το πίσω δοκάρι κεφαλιά του Μάνταλου πάνω από το οριζόντιο!

4′ Νέα τελική για την ΑΕΚ. Ο Βέρντε ξεμαρκαρίστηκε, έπιασε το αριστερό, άουτ η μπάλα.

7′ Ξεκίνησε πιο ζωηρά η Ενωση και έχει κατοχή, πιο παθητικός ρόλος για Ξάνθη στα πρώτα λεπτά. Και πρώτη κίτρινη για Ντουρίτσκοβιτς. Αρκετά επιρρεπές στις κάρτες αυτό το παιδί.

9′ Γρήγορη αντεπίθεση από την ΑΕΚ, ο Μάνταλος τροφοδότησε στα αριστερά τον Χουλτ, αλλά η σέντρα του ήταν απογοητευτική

12′ Άναψαν τα αίματα στον χώρο του κέντρου, κίτρινη στον Ζεράλντες για μαρκάρισμα πάνω στον Σόσα

15′ Πρώτο τέταρτο στον αγώνα συμπληρωμένο, χωρίς τέρματα

20′ Συμπληρώνεται εικοσάλεπτο με την Ξάνθη να έχει εξισορροπήσει το ματς. Μετά το ενθουσιώδες ξεκίνημα της ΑΕΚ έχουν κλείσει οι διάδρομοι καλά από τους Ξανθιώτες.

21′ Νέα σέντρα του Χουλτ από αριστερά, μπλοκάρει ο Αμπάντ

27′ Πρώτη καλή επίσκεψη της Ξάνθης στην περιοχή της ΑΕΚ με σέντρα σουτ του αρχηγου Μπαξεβανίδη, η οποία πέρασε ωστόσο άουτ

29′ Βαθιά μπαλιά του Οικονόμου στον Ζεράλντες, βγαίνει ο Αμπάντ και με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει

31′ Κίτρινη κάρτα στον Μπαξεβανίδη, σταμάτησε με το χέρι την αντεπίθεση της ΑΕΚ με τον Μάνταλο

34′ Κόκκινη στον Ζεράλντες! Αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη ο παίκτης της ΑΕΚ και μένει με αριθμητικό πλεονέκτημα η Ξάνθη. Εγκληματικό φάουλ από πίσω, κανονικά θα μπορούσε και απευθείας κόκκινη αλλά με δεύτερη κίτρινη έχουμε την αποβολή

35′ Μάρκο Λιβάγια φωνάζει όλο το γήπεδο ενώ ο Ζεράλντες χωρίς να κοιτά κανέναν κατευθύνεται προς τα αποδυτήρια

37′ Κάρτα στον Κοβάσεβιτς για μαρκάρισμα στον Σιμόες στον χώρο του κέντρου

41′ Αναγκαστική αλλαγή για την Ξάνθη. Βγαίνει ο Μαλεζάς με πρόβλημα τραυματισμού και μπαίνει ο Λισγάρας μετά από σύντομο ζέσταμα.

44′ Ο Οικονόμου παραχωρεί κόρνερ σε μια αντεπίθεση της Ξάνθης μετά τη σέντρα που βγήκε

45′ Ενα λεπτο οι καθυστερήσεις

45+1′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Σέντρα του Μάνταλου, κεφαλιά μόνος του ο Ολιβέιρα άουτ!!! Αααααχ από την εξέδρα.

45+2′ Αμέσως μετά σφύριγμα λήξης για το πρώτο ημίχρονο. Και το ααχ γίνεται ουουου με αποδοκιμασίες από την εξέδρα. Χωρίς σκορ το πρώτο μισό του ματς. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: ΑΕΚ – ΑΟΞ 0-0

Ωρα 22:52 Η εικόνα του ματς δειχνει ότι η Ξάνθη μπορεί να κάνει τη ζημιά. Εχασε μεν τον Λισγάρα αλλά μπήκε ο Μαλεζάς και κυρίως έχει αριθμητικό πλεονέκτημα.

Ωρα 22:56 Η λογική λέει πάντως ότι η Ξάνθη δεν θα αλλάξει τακτική, έχει εκνευρίσει την ΑΕΚ και θα περιμένει το λάθος για να εκμεταλλευθεί μια αντεπίθεση

Ωρα 22:59 Γενικά δείχνει ματς που θα κριθεί στο λάθος. Πάμε στο δεύτερο ημίχρονο

46′ Εναρξη δευτερου ημιχρονου στο ΟΑΚΑ

47′ Σέντρα του Στούργκεον από τα αριστερά, μπλοκάρει ο Μπάρκας

51′ Κόρνερ για την ΑΕΚ, πηδάει ο Κρίστιτσιτς, παίρνει την κεφαλιά, εύκολα μπλοκάρει ο Αμπάντ

53′ Επικίνδυνη σέντρα από τον Σόσα, με το κεφάλι σε κόρνερ ο Χουλτ. Στην εκτέλεση μπλοκάρει ο Μπάρκας.Ανεβηκε λίγο η Ξανθη

55′ Μέσα στην περιοχή βρέθηκε ο Μάνταλος αλλά μπερδευτηκε και δεν ήξερε τι έκανε, μέχρι να κοντρολάρει την μπάλα κλείστηκε και χάθηκε ευκαιρία για την ΑΕΚ

58′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Μπαίνει Λιβάγια αντί για Βέρντε

60′ Εκτέλεση φάουλ από τον Μάνταλο χαμηλά, έδιωξε η άμυνα της Ξάνθης

61′ Δευτερη αλλαγή για την Ξάνθη. Ντε Αμορίμ μέσα, Ντουρίσκοβιτς εκτός για την Ξάνθη ώστε να μην πάρει και καμιά άλλη κάρτα…

65′ Μακρινό σουτ του Λιβάγια που μπήκε πριν λίγο στο γήπεδο, πάνω από τα δοκάρια

67′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για την ΞΑΝΘΗ! Σέντραρε ο Στούργκεον, ο Μπάρκας αρχικά απέκρουσε το πλασέ που έγινε και στη συνέχεια στρώθηκε η μπάλα στον Ντε Αμορίμ ο οποίος από κοντά έβαλε τον ΑΟΞ μπροστά στο σκορ! ΑΕΚ – Ξάνθη 0-1

69′ «ΑΕΚ, ΑΕΚ, αυτό δεν είναι ΑΕΚ» φωνάζουν οι εξέδρες, ξέφρενα τα πανηγύρια για τους Θρακιώτες

70′ «ΑΕΚ, ΑΕΚ, παίξε μπάλα ΑΕΚ» τώρα από την εξέδρα. Κάρτα στον Τερκί

74′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα ο Γαλανόπουλος, έξω ο Κρίστιτσιτς

75′ Κάρτα στον Σβάρνα για δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Στούργκεον

78′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για τον ΑΟΞ! Ο Μπαριέντος βγήκε απέναντι από τπον Μπάρκα, βρίσκοντας χώρο, πλάσαρε και έκανε το 0-2! ΑΕΚ – Ξάνθη 0-2

83′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Αλμπάνης περνάει στη θέση του Σιμόες

90′ Γκολ για την ΑΕΚ. Μειώνει σε 1-2 ο Ολιβέιρα και δίνει ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά ενώ το πέταλο των οργανωμένων έχει αδειάσει και αρκετοί εκτιμούν ότι θα είναι δυσκολη η βραδιά στο ΟΑΚΑ για τους γηπεδούχους, αφού ουκ ολίγοι εχουν αγριες διαθέσεις. Τρια τα λεπτατων καθυστερήσεων. ΑΕΚ – Ξάνθη 1-2

90+2′ Αλμπάνης γυρίζει μέσα στην περιοχή, δεν ακολουθεί κανείς την πορεία της μπάλας που φεύγει άουτ

90+3′ Κιτρινη στον Μάνταλο που διαμαρτύρεται έντονα. Και ΤΕΕΕΕΕΛΟΣ του αγωνα. Σπάει γκίνια ετών η Ξάνθη. Πρώτη νίκη επί της ΑΕκ στην Αθήνα και πρώτη νίκη σε πρεμιέρα από το 2008. Τελικό αποτέλεσμα: ΑΕΚ – Ξάνθη 1-2