Βαλκανικό Παίδων: Με 10 πόντους του Τοκαμάνη προκρίθηκε η Εθνική Κ17 στον τελικό

Το εισιτήριο για τον τελικό του Βαλκανικού Πρωταθλήματος Κ17, που διεξάγεται στην Βουλγαρία, πήρε η Εθνική Ομάδα, με σημαντική συνεισφορά του  Θρακιώτη Τοκαμάνη που σημείωσε 10 πόντους στον ημιτελικό ενώ ο έτερος Θρακιώτης Μαρσέλος δεν αγωνίστηκε.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι, με την ομάδα του Γιώργου Μπακοδήμου να κάνει την ανατροπή από το 1-0 σετ, κατακτώντας το δεύτερο και το τρίτο στις λεπτομέρειες. Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, οι παίκτες της Εθνικής πήραν από την αρχή το προβάδισμα, το οποίο και κράτησαν μέχρι το τέλος.

Τα σετ: 1-3 (25-21, 27-29, 24-26, 20-25). Οι πόντοι της Ρουμανίας προήλθαν από 8 άσσους, 49 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας από 9 άσσους, 52 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Κορυφαίος για την Ελλάδα με 37 πόντους ο Νανόπουλος. Πλέον η Εθνική Παίδων θα αγωνιστεί στις 19:00 το απόγευμα της Κυριακής στον μεγάλο τελικό του Βαλκανικού Πρωταθλήματος με αντίπαλο την Βουλγαρία.