Πανελλήνιο Εφήβων: Έβαλε 32 πόντους ο Κουρτίδης αλλά ο Άρης ηττήθηκε με φοβερό σερί του Ολυμπιακού

Παρά τους 32 πόντους του Ξανθιώτη φόργουορντ Βαλάντη Κουρτιδη ο Ολυμπιακός κάνοντας σερί 8-29 στο τελευταίο δεκαλεπτο επικράτησε του Αρη που έχει φοβερά παράπονα από την διαιτησία στην πρώτη αγωνιστική του Πανελληνίου Εφήβων της Ελευθερούπολης με 69-81 και ξεκίνησε με το δεξί το τουρνουά.

Ο Ολυμπιακός «πήρε κεφάλι» στο σκορ από τα πρώτα λεπτά ξεφεύγοντας με μικρή διαφορά. Με βολή του Κουρτίδη ο Αρης ισοφάρισε για πρώτη φορά σε 10-10, όμως η ομάδα του Πειραιά έκανε σερί 7-0 στη συνέχεια. H ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε το δικό της σερί και το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι την αρχή της τρίτης περιόδου, όταν ο Αρης με ένα ακόμη καλάθι από τον Κουρτίδη (είχε 7/7 δίποντα μέχρι τότε), πήρε διαφορά πέντε πόντων (42-37).

Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 57-48, 2:16 πριν την λήξη της τρίτης περιόδου,  όμως ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 63-63, 6:39 πριν το τέλος του αγώνα και λίγο αργότερα ξαναπέρασε μπροστά με βολές του Μωραΐτη (65-67). Ο ίδιος παίκτης με τρίποντο και δίποντο ανέβασε τη διαφορά στους επτά. Η ομάδα του Πειραιά έκανε το 67-77 λίγο πριν τη λήξη «καθαρίζοντας» τον αγώνα.

Ο Κουρτίδης σε 38′ ειχε 32 πόντους με 12/13 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολες και 7 ριμπαουντ, που ωστοσο δεν ήταν αρκετα.  Τα δεκάλεπτα: 15-19, 38-37 (ημίχρονο), 61-52, 69-81 (τελικό αποτέλεσμα). Στις 20:00 το βράδυ ξεκινά ο αγώνας της Ασπίδας Ξάνθης με τον Κολοσσό Ρόδου.