LIVE από το Καραϊσκάκη: Ολυμπιακός-Ξάνθη και η υπόλοιπη 28η αγωνιστική της Super League

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη στο παιχνίδι Ολυμπιακού – Ξάνθης αλλά και στα υπόλοιπα παιχνίδια της 28ης αγωνιστικής της Super League, με έμφαση φυσικά στη μάχη της παραμονής.

Kαλησπέρα, από αυτήν την ανάρτηση θα μπορείτε να πληροφορηθείτε για την εξέλιξη στον αγωνα Ολυμπιακός Πειραιώς – Ξάνθη αλλά και την εξέλιξη στα υπολοιπα ματς της 28η αγωνιστικής της Super League.

Ωρα 17:35 περιπου μιαμισι ωρα πριν την εναρξη του ματς αλλα και όλων των υπολοίπων, ανοίγουμε από νωρίς το live για να σας βάλουμε σιγά σιγά στο κλίμα.

Ωρα 17:39 Βεβαια στην ποδοσφαιρική Ξάνθη υπάρχει αυτή τη στιγμή μεγαλύτερο ενδιαφέρον για τα ματς της Γ’ Εθνικής που μπαίνουν στο τελευταίο τους τέταρτο, ενημερωθείτε από το σχετικό live με ένα κλικ ΕΔΩ

Ωρα 17:43 Επισης σε εξελιξη ειναι τα ματς της 22ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣ Ξάνθης με το μεγάλο ντέρμπι κορυφής ανάμεσα σε Αναγέννηση Θαλασσιάς και τον Ηρακλή Ζυγού να ξεχωρίζει, ενημερωση και για αυτα τα ματς με ένα κλικ ΕΔΩ

Ωρα 17:50 Ακομα δεν υάρχει κοσμος στο Καραϊσκάκη, αλλά αναμένεται αρκετός καθώς τα εισιτήρα είχαν σχεδόν εξαντληθεί από την Παρασκευή.

Ωρα 17:53 Αλλωστε η αναμέτρηση είναι η τελευταία εντός έδρας για τον Ολυμπιακό

Ωρα 17:57 Ο Ολυμπιακός κυνήγησε όσο μπορούσε τον ΠΑΟΚ και ίσως να συνεχίσει μαθηματικά να ελπίζει και μετά από αυτή την αγωνιστική, αν κάνει καλύτερο αποτέλεσμα από τον πρωτοπόρο.

Ωρα 18:00 Αν ωστόσο ο ΠΑΟΚ κερδίσει στη Λάρισα, όλα θα τελειώσουν.

Ωρα 18:06 Ο Ολυμπιακός, των έξι νικών μετά την ήττα στην Τούμπα, έχει δείξει πολύ καλά στοιχεία και αυτό αναμένεται να χειροκροτήσει ο κόσμος, που θέλει επίσης να τιμωρήσει την Ξάνθη θεωρώντας ότι έχει τελευταία υπερβολικά καλές σχέσεις με τον ΠΑΟΚ, για να το πούμε κομψα.

Ωρα 18:11 Στις έξι νίκες του αυτές ο Ολυμπιακός έχει πετύχει δύο φορές πέντε γκολ και δύο τέσσερα, έχοντας πια την ίδια επιθετική συγκομιδή με τον ΠΑΟΚ, και με ένα παιχνίδι λιγότερο.

Ωρα 18:14 Αν βρει την Ξάνθη σε κακή μέρα, δεν θα την λυπηθεί για να ικανοποιήσει και τον κόσμο του, κάτι που οφείλουν να το ξέρουν καλά ο Ράσταβατς και οι παίκτες του.

Ωρα 18:18 Η Ξάνθη έχει 29 βαθμούς, έχει στη συνέχεια τον Απόλλωνα μέσα, αλλά δεν μπορεί να κρεμάσει την τύχη της σε ένα ενενηντάλεπτο. Θα προσπαθήσει με την καλή άμυνα που έχει φέτος, να πάρει ότι μπορεί από το Καραϊσκάκη, έστω και αν κατεβαίνει με σύνθεση ανάγκης και οκτώ απουσίες λόγω τιμωριών και τραυματισμών.

Ωρα 18:22 Έχει ξεχάσει τη νίκη η Ξάνθη από τις 20 Ιανουαρίου, έχοντας πέντε ήττες και έξι ισοπαλίες από τότε, ενώ έχει χάσει και τα τρία τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

Ωρα 18:26 Η 30η επίσκεψή της στον Ολυμπιακό δεν θα ήταν δυσάρεστο να συνοδευόταν από μια ισοπαλία, άλλωστε είναι το καλύτερο αποτέλεσμα που έχει πετύχει στπ Καραισκάκη, αφού δεν έχει νικήσει ποτέ εκτός τον Ολυμπιακό.

Ωρα 18:29 Πάντως έχει να θυμάται ότι στις 12 Φεβρουαρίου 2005 έγινε η πρώτη ομάδα που δεν έχασε από τον Ολυμπιακό στο καινούριο «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Κάτι που θα ήθελε και σήμερα να συμβεί.

Ώρα 18:42 Η εντεκάδα του Ολυμπιακού: Σα, Ελαμπντελαουί, Τσιμίκας, Σισέ, Μεριά, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Ζιλ Ντίας, Ποντένσε, Φορτούνης, Σολδάνο.

Ώρα 18:44 Η εντεκάδα της Ξάνθης: Ζίβκοβιτς, Ντε Αμορίμ, Κασάδο, Καμαρά, Κοβάτσεβιτς, Ντίρεσταμ, Μελιόπουλος, Μπρίτο, Σαρπόνγκ, Μπαξεβανίδης, Σιλά.

Ώρα 19:01 Έναρξη αγώνα

10′ Γκολ για τον Ολυμπιακό! Μετα από κόρνερ με τον Φορτούνη, ο Γκιλιέρμε με κεφαλιά σκοραρει. Ολυμπιακός -Ξανθη 1-0

16′ Γκολ για τον Ολυμπιακό! Ο Ζιλ Ντίας δίνει σε Ελαμπντελαουί που με πλασέ στην κίνηση διπλασιαζει γρηγορα τα τέρματα της ομάδας του.
Ολυμπιακός -Ξανθη 2-0

44′ Γκολ για τον Ολυμπιακό. Σουτ Καμαρά η μπάλα σταματά στο δεξί δοκαρι του Ζίφκοβιτς και στην επαναφορά ο Ελαμπντελαουί με κεφαλιά “ψαράκι”  βαζει το δευτερο του τερμα. Ολυμπιακός -Ξανθη 3-0

45′ Λήξη πρώτου μέρους. Καταστροφικο πρώτο μερος. Αποτελεσμα ημιχρόνου Ολυμπιακός – Ξάνθη 3-0

15. Λεβαδειακός 22

46′ Εναρξη β’ μερους στο Καραισκάκη.

57′ Γκολ για τον Ολυμπιακό! Μπαλιά του Γκιλιέρμε σε Φορτούνη που στοπάρει και με πλασέ σκοραρει. Ολυμπιακός – Ξάνθη 4-0

60′ Πολλα γκολ στα παιχνιδια. Ο Πελκας με μακρινο σουτ δινει προβαδισμα στον ΠΑΟΚ που με αυτό το σκορ κατακτά μαθηματικά τον τίτλο 34 χρονια μετα τον τελευταίο. Σκοραρε ο ΟΦΗ, Πανιωνιος και Λαμια.

Λάρισα-ΠΑΟΚ 0-1
Λαμία-ΑΕΚ 2-1
Λεβαδειακός-Πανιώνιος 1-2
Ολυμπιακός-Ξάνθη 4-0
Παναθηναϊκός-ΟΦΗ 1-1

68′ Παραμενει το 4-0 στο Καραισκακη. Ισοφαρισε η Λαρισα και η ΑΕΚ. Η βαθμολογια στις τελευταιες θεσεις

10.Λαρισα 31
11.Αστερας Τρίπολης 29
12.Ξανθη 29
13.ΠΑΣ Γιάννινα 27
14.ΟΦΗ 26
15.Λεβαδειακός 21

72′ Κακο γκολ για την Ξανθη ο ΟΦΗ κανει την ανατροπή και 1-2 στο ΟΑΚΑ με τους Κρητικους να φτανουν τους 28 βαθμούς. Αν παραμεινουν ετσι τα αποτελεσματα πεφτει μαθηματικά ο Λεβαδειακός.

89′ Νεο γκολ ο ΟΦΗ. Τα αποτελεσματα μεχρι στιγμης
Λάρισα-ΠΑΟΚ 1-1
Λαμία-ΑΕΚ 2-2
Παναθηναϊκός-ΟΦΗ 1-3

90′ Στο Καραισκακη ο ρυθμος έπεσε πολύ και ολοι περιμενουν την λήξη.

93′ Λήξη αγώνα στο Καραισκάκη. Ολοι περιμενουν στον ΑΟΞ τα αποτελεσματα των αλλων αγωνων και κυρίως τα Γιαννενα. Τελικος ο αγωνας με τον Απόλλωνα. Τελικό αποτελεσμα Ολυμπιακός-Ξάνθη 4-0