Γ’ Εθνική: Παραμένει σε τροχιά ανόδου ο ΓΑΣ Κομοτηνή αν και «έσπασε» το νικηφόρο σερί του στον Εύοσμο από τον Αίαντα

Την ήττα με τά από 6 σερί νίκες γνώρισε για την 18η αγωνιστική στον Εύοσμο από τον απρόβλεπτο φέτος Αίαντα του πρωην παίκτη του Γιώργου Σκέμπη ο ΓΑΣ Κομοτηνή με 75-70 ωστόσο παρεμεινε στην δευτερη προνομιούχο θέση που οδηγει στην Β’ Εθνική.

Ο ΓΑΣ δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα και γρήγορα βρέθηκε πίσώ στο σκορ με το πρωτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 27-19. Ωστοσο οι Θρακιώτες με καλές επιθετικές επιλογές μειωσαν σε 43-41 στο ημίχρονο ισοφαρισαν 46-46 με σερι 0-5 στο 23′ και ξεφυγαν με νεο σερι 0-5 46-51 στο 26′ παιζοντας καταπληκτικη αμυνα. Οι γηπεδούχοι ομως αντεδρασαν και με δικο τους σερι 10-3 πέρασαν μπροστα στο 30′ 56-54. Στην τελευταία περίοδο είχαμε ντέρμπι με τον Αια να ειναι μπροστα στο 33′ 59-55 ωστόσο ο ΓΑΣ να ειναι κοντα στο σκορ μεχρι το τελευταίο λεπτο 71-70. Εκει οι γηπεδουχοι ήταν πιο ευστοχοι και επικρατησαν με το τελικο 75-70 ανεβαινοντας στην 5η θεση, ενω ο ΓΑΣ παρεμεινε δευτερος ενα βαθμό πάνω από τον τριτο Πολύγυρο.

Δεκάλεπτα: 27-19, 43-41, 56-54, 75-70