Γ’ Εθνική: «Αποχαιρετά» την άνοδο ο Λεύκιππος μετά την ήττα «μαχαιριά» από τον Ζέφυρο

Σε ένα κρίσιμο αγώνα με φοντο την δευτερη θέση οπου διεκδικούν από τον ΓΑΣ Κομοτηνή, ο Λεύκιποπος ηττήθηκε στο «Φίλιππος Αμοιρίδης» από τον φορμαρισμένο Ζέφυρο με 54-57 και έμεινε πίσω στην μάχη της ανόδου.

Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ήταν πάντα κοντά στο σκορ με ενδεικτικό το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου που βρίσκει τον Λεύκιππο μπροστά με 14-12 ενώ το ημίχρονο τον βρήκε προηγούμενο τον Ζέφυρο με 25-23.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι ως προς τον ρυθμό του παιχνιδιού καθώς πότε η μια ομάδα και πότε η άλλη έπαιρνε «βραχεία κεφαλή» στο σκορ με το τελευταίο σφύριγμα στο τρίτο δεκάλεπτο βρίσκει τον Ζέφυρο να είναι μπροστά στο σκορ μόλις με ένα καλάθι 39-41. Ίδια εξέλιξη και στην τέταρτη περίοδο αλλά στα τελευταία 60΄΄ ο Ζέφυρος έδειξε περισσότερη ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία και πήρε τελικά μια καθοριστική νίκη με 54 – 57.

Πρώτοι σκόρερς από τον Λεύκιππο οι Χρήστου με 16 πόντους και Στεργίου με 11 πόντους, ενω από τον Ζέφυρο ξεχώρισαν οι Τσιόγκας με 16 πόντους και Μάρκου με 14.

Δεκάλεπτα: 14-12, 23-25, 39-41, 54-57

∆ιαιτητές: Φακίτσας-Παζώλης

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ (Αμοιρίδης): Κουμπάνης 10, Κάλφας 9(3), Δώδος 5(1), Στεργίου 11(2), Χρήστου 16(5), Κυφωνίδης, Δάτσης, Χατζηαντωνίου, Σταμπουλής 2, Παλλάκης, Στασινόπουλος 1, Σταματέλος

ΖΕΦΥΡΟΣ (Αλεξανδρίδης): Μυτιληναίος 6(2), Καλπαξίδης 2, Φαρμάκης , Ματενίδης 3, Γιαννάκης , Τσαμόγλου, Καναράς, Βούλγαρης 3(1), Τσιόγκας 16, Μάρκου 14(4), Ζωγράφος 1, Τσιούντος 12(3)